זוגיות הרמונית

 

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

נציגת השיטה מדווחת כי השיטה מטפלת במקרים הבאים: כאשר יש רצון לשפר את הזוגיות הקיימת, כאשר הזוגיות עולה על שרטון ונתקעת ויש רצון לייצר התקדמות ביחסים, כשרוצים לשפר את התקשורת בין בני הזוג, כשרוצים לנקות מהזוגיות משקעים מהעבר, כשזוגות עומדים לפני החלטה אם להמשיך יחד או לא ורוצים לעשות זאת ממקום שלם, כשזוגות רוצים למצוא דרך להיפרד באופן נעים יחסית, כאשר אחד מבני הזוג מעוניין לקדם את הזוגיות וכאשר אנשים רוצים זוגיות ולא מצליחים לייצר אותה. השיטה מאפשרת לעבוד על זוגיות קיימת עם או בלי שיתוף הפעולה של בן הזוג וגם עוזרת לייצר זוגיות למי שאין כזו.

ניסיון בפועל: נציגת השיטה מדווחת כי נצבר ניסיון רב בפועל בכל התחומים שפורטו לעיל. להרחבה ראו סעיף "ניסיון בפועל" תחת הכותרת "במה שיטת 'זוגיות הרמונית' מטפלת".

מספר המטפלים

עד כה הוכשרו בשיטה מטפלים מעטים, וכיום עובדים לפיה ארבעה מטפלים. הספר על השיטה, המצוי בימים אלו בשלבי הכנה, ישמש בסיס ידע חשוב לקורסי המטפלים הבאים. מערך ההדרכה למטפלים בשיטה צפוי להתחדש בקרוב. קישור לרשימת המטפלים הפעילים

מקור השיטה

שיטת "זוגיות הרמונית" פותחה במלואה על ידי איריס סובינסקי בהתבסס על רעיונות מתוך תורתו של ד"ר קרל גוסטב יונג. בהמשך לד"ר יונג, השיטה מבוססת על העבודה של הפסיכולוגית היונגיאנית ד"ר קלאריס פינקולה אסטס. בנוסף, סובינסקי שאבה השראה מתוך עבודתו של ד"ר רודולף שטיינר. לפירוט ראו סעיף "היסטוריה".

ביסוס מדעי

שיטת "זוגיות הרמונית" מתבססת בין היתר על עבודתו המדעית הידועה של ד"ר קרל גוסטב יונג. טרם בוצע מחקר ספציפי על החידושים המובאים בשיטה עצמה.


כותבת המאמר

איריס סובינסקיאיריס סובינסקי, נשואה ואם לשניים, מאמנת אישית וזוגית, מטפלת בחסימות רגשיות ובריפוי טראומות, מנחת קבוצות ומפתחת השיטות "זוגיות הרמונית" ו"המפגש הפנימי".

פועלת בתחום הריפוי של יחידים, זוגות ומשפחות בנושאים של זוגיות, הגשמה, איזון בין רוח וחומר, הורות, אנשים רגישים מאוד, הורות לילדים רגישים מאוד, פתיחת חסימות רגשיות, ריפוי דיכאון וחרדה וריפוי טראומות.

למדה מדעי המחשב בטכניון, אימון הוליסטי, ריפוי בעזרת שחזור טראומות, הנחיית קבוצות הוליסטית, אנתרופוסופיה, מבוא לפסיכותרפיה בודהיסטית ורפואה גרמנית חדשה.

כותבת מאמרים שניתן לקרוא במידעון ובאתר "בית זוגיות וחיים הרמוניים"1 וכן ספר על שיטת "זוגיות הרמונית" שיֵצא לאור בהמשך.

השיטה


תמצית

שיטת "זוגיות הרמונית" מאפשרת ריפוי של היכולת לפעול בעולם ממקום מאוזן ושיפור של יכולות אישיות נוספות בעזרת עבודה על היחסים בין החלקים הגברי והנשי שבתוך הנפש של האדם. השיטה מחזקת את המרכז של האדם ומאפשרת לו לחיות באותנטיות גם בתוך זוגיות.

שיטת זוגיות הרמונית של סובינסקי יעילה בטיפול במצבים שונים ובשלבים שונים של הזוגיות:

 • משפרת את הזוגיות הקיימת
 • מייצרת התקדמות ביחסים כשהזוגיות עולה על שרטון
 • משפרת את התקשורת בין בני הזוג
 • מנקה את משקעי העבר
 • מאפשרת החלטה ממקום שלם לזוגות שעומדים לפני החלטה האם להמשיך יחד
 • מאפשרת פרידה נעימה יותר לזוגות שלא מצליחים לייצר זוגיות טובה
 • מאפשרת פיתוח של היכולת להגיע ולהיות בזוגיות למי שלא מצליח

בנוסף, השיטה מאפשרת:

 • שיפור התקשורת הפנימית והחיצונית
 • למידה של תקשורת win-win שבה כל אחד מהצדדים יכול לקבל מענה לצרכיו
 • יצירת היכרות ומענה לצרכים הבסיסיים של האדם
 • שיפור יכולת התקשורת והביטוי של האדם בחייו
 • איזון האדם בין רוח לחומר
 • פעולה מאוזנת בעולם מתוך חזון
 • שיפור יכולת ההגשמה שלנו בעולם
 • שיפור היכולת להתחבר לאותנטיות שלנו
 • שיפור היכולת לגייס עזרה מחוץ לנו

השיטה מתבססת על התפיסה של ד"ר קרל יונג לגבי ה"אנימה" (הצד הנשי הפנימי של הגבר) וה"אנימוס" (הצד הגברי הפנימי של האישה), שנמצאים בנפש האדם, וגם על התפיסה האנתרופוסופית של ד"ר רודולף שטיינר בנוגע להתפתחות האינדיבידואל. סובינסקי אימצה את תפיסותיהם הכלליות לגבי נפש האדם ומצאה דרכים חדשות לשלב וליישם אותן בטיפול זוגי.

השיטה מאפשרת לעבוד על זוגיות קיימת עם או בלי שיתוף הפעולה של בן הזוג ועוזרת גם לייצר זוגיות למי שמעוניין למצוא זוגיות.

שם השיטה


השם זוגיות הרמונית מתייחס לשני אלמנטים:

הראשון הוא התלות בהימצאות הרמוניה בין החלקים הגברי והנשי שבתוך הנפש של כל אדם, ובין נוכחות של הרמוניה בזוגיות שלו, ומתבסס על מודל ה"אנימה" וה"אנימוס" של יונג.

השני הוא הקשר בין ההרמוניה הפנימית של האדם מול עצמו, כשהוא חי את האינדיבידואליות שלו, ובין הימצאות הרמוניה בזוגיות שלו. הרמוניה פנימית נוצרת כאשר האדם חי את חייו ביושרה, אותנטיות והגשמה של ייעודו בעולם ובהתאם לאמת שלו. חלק זה מתבסס על המודל האנתרופוסופי של שטיינר בנוגע להתפתחות האינדיבידואל.

במפגש הראשוני בין שני בני אדם שחונכו על פי ערכי התרבות הפטריארכלית יש לכאורה סתירה בין הצרכים של בני הזוג. הסתירה נעוצה באמונות מהעבר לגבי הצרכים שלנו והיא אינה חלק אמיתי מהמציאות היום.

קיימת בתוכנו מערכת יחסים בין שני חלקים שונים לחלוטין שלכל אחד מהם צרכים שונים לחלוטין (הגברי והנשי שבתוך הנפש). העבודה של בניית היחסים בין החלק הגברי והחלק הנשי שבתוכנו, מאפשרת לנו למצוא וליצור את אותם יחסים עם בן הזוג שלנו ולקבל את השונות של בני הזוג במקום כבעיה, כדבר מבורך.

מפתחת השיטה


איריס סובינסקיאיריס סובינסקי, ילידת 1961. סובינסקי מעידה כי רוב חייה היא מצויה בתהליכי התפתחות, צמיחה וחיבור לעולם הרוח והנפש. כמו כן היא בזוגיות יותר מ-30 שנה.

1988-1978: מפתחת תוכנה בחברות היי-טק שונות.

2002-1989: מנהלת איכות בארגוני היי-טק, בין השאר בתפקיד סמנכ"לית איכות בסניף הישראלי של החברה הבינלאומית OCTEL.

2011-2002: למדה אימון הוליסטי והנחיית קבוצות הוליסטית במרכז של ליאה ארד, אימנה זוגות ויחידים, מאמנים ומנחים והנחתה סדנאות התפתחות. השתתפה בהקמה ובניהול של המרכז להתפתחות וריפוי, שנקרא בזמנו "המשכן בשביל הנשמה" בניהולה של ליאה ארד, הנחתה בסדנת ההתפתחות הרגשית-רוחנית של המקום, השתתפה בהבניה ובהנחיה של קורס המנחים של המרכז וליוותה מאמנים ומנחים בתחילת דרכם.

2015-2011: עבדה יום בשבוע עם הפסיכיאטר ד"ר חנן גולדמן כשותפה לטיפול.

בשנת 2010, לאחר שיצא הספר אדם רגיש מאוד – לצמוח כשהעולם מציף אותך2 , גילתה שהיא עצמה "אדם רגיש מאוד". סובינסקי התמחתה בעבודה עם אנשים וילדים רגישים מאוד וגם בליווי משפחות שלומדות כיצד לאפשר איכות חיים לבני המשפחה הרגישים מאוד.

במשך עשרות שנים למדה בודהיזם בדרכים שונות, תרבות אינדיאנית ובעיקר עבודת נפש בתרבויות שונות.

סובינסקי נחשפה לכתבים של ד"ר קרל גוסטב יונג ושל פסיכולוגים יונגיאנים אחרים ושילבה את הגישה של יונג לארכיטיפים3 של הנפש כבסיס מרכזי בעבודתה ובשיטות שפיתחה.

משנת 2004 היא מפתחת את שיטת זוגיות הרמונית ואת שיטת המפגש הפנימי וכיום היא בתהליכי הוצאה לאור של ספרה הראשון על שיטת "זוגיות הרמונית".

משנת 2008 היא מעבירה סדנאות בשיטת "זוגיות הרמונית" כולל סדנאות למאמנים ולמטפלים בשיטה.

השכלה:

היסטוריה


שיטת זוגיות הרמונית צמחה והתפתחה מתוך חייה האישיים של איריס סובינסקי, דרך האתגר שהציבה הזוגיות הפרטית שלה, שהתחילה בשנת 1990.

סובינסקי מספרת כי מתחילת הזוגיות היה ברור לה ולבן זוגה שהתפתחות היא שם המשחק והכלל המרכזי בחיים בכלל ובזוגיות בפרט. בכל פעם שפגשה אתגרים בזוגיות, גם הקשים שבהם, היא החליטה שאינה מוכנה להחמיץ את ההזדמנות ללמוד ממה שקורה ואחר כך להחליט כיצד להמשיך. סובינסקי מעידה כי בכל פעם שנעזרה באתגר הזוגי להתפתחות, חייה והזוגיות שלה השתפרו.

במקביל התחילה ללמוד דרכים רוחניות, כמו בודהיזם, ואימצה את הרעיון של שימוש בכל אירוע בחיים להתפתחות האישית שלה. היא מספרת כי התחילה לראות כיצד אירועים שקרו כאילו "נתפרו" למען ההתפתחות שלה. מתוך כך יכלה להשתמש טוב יותר באירועי החיים שחוותה ולמצות את האתגרים שהחיים והזוגיות הביאו לפתחה.

סובינסקי למדה אימון הוליסטי וכאשר אימנה אחרים גילתה את ההשפעה הרבה שנודעת לניסיון שלה בהתמודדות עם אתגרי הזוגיות על חיי המתאמנים ועל הזוגיות שלהם.

בזכות האתגרים והלימוד מתוך הזוגיות שלה יצרה סובינסקי כלים לבניית זוגיות והבנות נוספות בנושאי זוגיות, שבהם נעזרה בעבודה עם המתאמנים שלה. בשלב מסוים, סיפרה, מתאמנים ביקשו שתתחיל לעבוד איתם ועם בני זוגם על הזוגיות שלהם.

מודלים של הגוף והנפש


השיטה זוגיות הרמונית מבוססת על המודל של ד"ר קרל גוסטב יונג, שעל פיו נפש האדם מכילה חלקים ארכיטיפיים15 הפועלים בתוכו ומשפיעים עליו, ובפרט ה"אנימה"16 וה"אנימוס"17. בהמשך לד"ר יונג, השיטה מבוססת על עבודתה של הפסיכולוגית היונגיאנית ד"ר קלאריס פינקולה אסטס, המפורטת בספר שכתבה רצות עם זאבים8 . השיטה מאפשרת עבודה על היחסים בין החלקים הגברי והנשי שבתוך הנפש הן במטרה לשפר את חייו של האדם בינו לבין עצמו והן כדי לשפר את מערכות היחסים שלו במציאות.

מודלים אלו אפשרו לסובינסקי לפתח כלי לוויזואליזציה (הפיכתם לחזותיים) של חלקים בתת-מודע שלנו באמצעות דמיון מודרך. ויזואליזציה של חלקים בתת-מודע מאפשרת לנו:

 • לדבר עם החלקים שבתת-מודע
 • לחוש את מצבם
 • לעזור לחלקים של התת-מודע לשפר את מצבם
 • לעזור לחלקים של התת-מודע לשפר את היחסים בינם לבין עצמם

במה מטפלת שיטת "זוגיות הרמונית"?


השיטה מטפלת במקרים הבאים: כאשר יש רצון לשפר את הזוגיות הקיימת, כאשר הזוגיות עולה על שרטון ונתקעת ויש רצון לייצר התקדמות ביחסים, כשרוצים לשפר את התקשורת בין בני הזוג, כשרוצים לנקות מהזוגיות משקעים מהעבר, כשזוגות עומדים לפני החלטה אם להמשיך יחד או לא ורוצים להגיע להחלטה ממקום שלם, כשזוגות רוצים למצוא דרך להיפרד באופן נעים יחסית, כאשר בן זוג אחד מעוניין לקדם את הזוגיות וכאשר אנשים רוצים זוגיות ולא מצליחים לייצר אותה.

השיטה מאפשרת שיפור של התקשורת הפנימית והחיצונית, למידה של תקשורת win-win שבה כל אחד מהצדדים יכול לקבל מענה לצרכיו, יצירת היכרות ומענה לצרכים הבסיסיים של האדם, שיפור יכולת התקשורת והביטוי של האדם בחייו, איזון האדם בין רוח לחומר, פעולה מאוזנת בעולם מתוך חזון, שיפור יכולת ההגשמה שלנו בעולם ושיפור היכולת לגייס עזרה מחוץ לנו למה שחשוב לנו בחיים.

השיטה מאפשרת לעבוד על זוגיות קיימת עם או בלי שיתוף הפעולה של בן הזוג וגם עוזרת לייצר זוגיות למי שאין כזו.

ניסיון בפועל

בכל המצבים הנפשיים, שבהם נכתב כי השיטה מטפלת, נצבר כבר ניסיון בפועל. להלן רשימה של תחומי הטיפול:

טיפול


כשאדם מגיע למפגש, המטפל מברר קודם כל מה הם הדברים שפחות עובדים בחיי אותו אדם ובזוגיות שלו.

בשלב השני נעשית ויזואליזציה של מצב החלקים הגברי והנשי הפנימיים של אותו אדם בעזרת דמיון מודרך.

ויזואליזציה זו מאפשרת למטפל לראות מהו הפער בין מערכת היחסים הקיימת בין החלקים הגברי והנשי הפנימיים של המטופל ובין המצב המיטבי שניתן להביא אליו את החלקים הגברי והנשי הפנימיים של האדם.

מתוך הידע של המטפל על תפקודם המלא של החלקים הגברי והנשי הפנימיים, הוא יכול ללוות את המטופל ליצירת איזון וריפוי של כל אחד מהחלקים הגברי והנשי הפנימיים שלו. המטפל עושה זאת בעזרת ויזואליזציה ושיחה עם החלקים הפנימיים הללו.

לאחר האיזון של כל חלק ומתוך הכרת המצב האידיאלי של היחסים ביניהם והתפקוד האפשרי להם ביחד, יכול המטפל לעזור לאדם לקדם את מערכת היחסים הפנימית שלו למקום של שיתוף פעולה פורה ומאוזן בעזרת הוויזואליזציה וניהול שיחת גישור ביניהם עד לשיפור היחסים.

לבסוף, המטפל ילמד את המטופל לעשות בעצמו את הוויזואליזציה ולעבוד איתה כך שיוכל להמשיך לפתור אתגרים בחייו בעצמו וללא עזרה חיצונית.

שיפור התפקוד יופיע בחייו הפנימיים של המטופל, במערכות היחסים הקיימות שלו וגם באפשרות לייצר זוגיות אם עדיין לא התחילה. בשלב הזה המטפל יוכל ללמד את המטופל להשתמש בעבודה עם החלקים הפנימיים שלו ללא עזרה חיצונית לאירועים עתידיים בחייו.

השיפור בתפקוד ובזוגיות של המטופל יופיע בחייו ללא מאמץ נוסף.

הדרכה והכשרה


הדרכה

בבית זוגיות וחיים הרמוניים שבבעלות איריס סובינסקי שבשרון ניתנת הדרכה לעבודה עצמית בשיטת "זוגיות הרמונית".

המקום מציע מספר סוגים של סדנאות והרצאות18 :

 • הרצאה של שעה זוגיות הרמונית לשיפור היחסים בפנים ובחוץ"19 .
 • מיני סדנה "זוגיות הרמונית" לשיפור ביחסים בהגשמה ובאיזון20 , של חמישה מפגשים, להיכרות ראשונית עם נושא הגברי והנשי שבנפש והקשר שלהם לזוגיות והגשמה.
 • מיני סדנה "תקשורת הרמונית, בזוגיות ובכלל, כלים מעשיים ליצירת דו-שיח  "Win-Winשל חמישה מפגשים, להיכרות ראשונית עם התקשורת ההרמונית.21

סדנה "בדרך לזוגיות הרמונית"22, כלים מעשיים לבניית חיים הרמוניים. 15 מפגשים של עבודת עומק בנושא הזוגיות בעזרת הגברי והנשי שבנפש.

בבית זוגיות וחיים הרמוניים נפתחות סדנאות בנושא השיטה לפי ביקוש.

ניתן לשמוע הקלטה של הרצאת הכרות עם השיטה "זוגיות הרמונית לשיפור היחסים בפנים ובחוץ".23

הרצאת היכרות נוספת ואפשרות ללמוד אותה לשימוש אישי ניתן גם אצל ערן מאירי24 , המטפל בשיטה כבר שנים רבות ומרצה עליה במקומות שונים.

הכשרה

ב"בית זוגיות וחיים הרמוניים" ניתן לקבל הכשרה25 בטיפול בשיטה כדי להוסיף אותה למאגר הכלים של מאמנים, מגשרים ומטפלים.

בקורס ללימוד שיטת "זוגיות הרמונית" נלמד לרפא את יחסי הגברי והנשי של האדם שבו מטפלים ואת נושא הזוגיות בחייו, יחד עם כל הרווחים שנמנו לעיל.

ההכשרה כוללת היכרות עם היכולות המלאות של חלקי הנפש הגברי והנשי, כיצד ניתן לאזן ולרפא אותם ולייצר למענם את הגישור שמאפשר להם יחסים מלאים ומאוזנים; למידה של הקשר בין יחסי הגברי והנשי שבנפש למצב הזוגיות של האדם; והיכולת להעביר את מה שנעשה בתוך האדם לזוגיות שלו.

ההכשרה בנויה מ-15 מפגשים שבהם:

 • נלמד להקשיב לקולות של החלקים הפנימיים ולזהות את המתרחש בפנים
 • נלמד לחזק ולאזן את החלקים הגברי והנשי שבתוך הנפש
 • נלמד ליצור תקשורת הרמונית בין החלקים הפנימיים, הגברי ונשי שבנפש
 • נכיר ונפעיל כלים נפשיים מתאימים הנדרשים בחיים הרמוניים, כגון דו-שיח הרמוני
 • נחשוף את תפיסות העולם שמנהלות את החיים שלנו בנושא זוגיות ויחסים ופוגעות במערכות זוגיות
 • נלמד לזהות את מראות (השלכות) הזוגיות הפנימית ביחסים של האדם עם העולם החיצוני
 • נרכוש אמצעים התפתחותיים יעילים, שמבוססים על האיזון בין החלקים הגברי והנשי הפנימיים והגברי והנשי החיצוניים שלנו
 • נכיר מנגנונים נפשיים המעורבים ביחסים עם הסובב אותנו
 • נלמד להפעיל את כל הכלים הללו במהלך עבודה עם אנשים אחרים
 • נלמד ליישם את השיטה בשילוב שיטות אימון, טיפול וגישור אחרות
 • נלמד להפוך את הזוגיות הפנימית והחיצונית לכלי התפתחותי רב עוצמה

במהלך הקורס כל משתתף יאמן לפחות שני אנשים ויקבל משוב על האימון שעשה כדי לקדם אותו בשימוש בכלים הנלמדים בקורס.

מי שיעמוד בדרישות הקורס מבחינת נוכחות ותרגול יקבל תעודה המעידה על ההכשרה שעבר.

ביסוס מדעי


שיטת "זוגיות הרמונית" מתבססת בין היתר על עבודתו המדעית הידועה של ד"ר קרל גוסטב יונג. טרם בוצע מחקר ספציפי על החידושים המובאים בשיטה עצמה.

קריאה נוספת


קישורים חיצוניים


הערות שוליים


 

 1. בית זוגיות וחיים הרמוניים – האתר של איריס סובינסקי []
 2. אדם רגיש מאוד – לצמוח כשהעולם מציף אותך []
 3. ארכיטיפ: אב-טיפוס של רעיון, אדם, אובייקט או מצב שהאנושות, על תרבויותיה השונות, חוותה תדיר והוא נשמר כמשקע בזיכרון האנושי, כמודל שעל פיו פרטים אחרים מתובנתים. האדם החווה את חייו הפרטיים חשוף תמיד הן להתרחשויות ההווה שהוא שותף להן, והן לאותם דימויים קדומים מעברה של משפחת האדם. []
 4. מאמרים []
 5. מידעונים []
 6. האתר של איריס סובינסקי []
 7. ירחון "אדם עולם" []
 8. רצות עם זאבים  מאת: ד"ר קלאריס פינקולה אסטס [] []
 9. מאמר על ד"ר יונג []
 10. ד"ר רודולף שטיינר []
 11. "השחר של העידן השלישי" מאת חגית בן-שחר []
 12. מאמרים "יחסי הכוחות בין גברים ונשים לאורך ההיסטוריה והשפעתם על הזוגיות" חלק א וחלק ב []
 13. מאמר "זוגיות של שני אינדיבידואלים חופשיים" []
 14. המאמר "לחיות בזוגיות הרמונית" []
 15. ארכיטיפ: אב טיפוס של רעיון, אדם, אובייקט או מצב שהאנושות, על תרבויותיה השונות, חוותה תדיר והוא נשמר כמשקע בזיכרון האנושי, כמודל שעל פיו פרטים אחרים מתובנתים. הפרט החווה את חייו הפרטיים חשוף תמיד הן להתרחשויות ההווה שהוא שותף להן, והן לאותם דימויים קדומים מעברה של משפחת האדם. []
 16. הצד הנשי הפנימי של הגבר []
 17. הצד הגברי הפנימי של האישה []
 18. רשימת הרצאות וסדנאות []
 19.  "'זוגיות הרמונית', לשיפור היחסים בפנים ובחוץ" []
 20. מיני סדנה בנושא "זוגיות הרמונית" []
 21. מיני סדנה בתקשורת הרמונית []
 22. סדנה "בדרך לזוגיות הרמונית" []
 23. הקלטה של הרצאת הכרות עם השיטה "זוגיות הרמונית לשיפור היחסים בפנים ובחוץ" []
 24. ערן מאירי []
 25. מידע על הכשרה בשיטת זוגיות הרמונית []