תטא הילינג®

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

נציגי השיטה גורסים כי ניתן לטפל באמצעות תטא הילינג® במרבית סוגי המחלות, גוף ונפש, כולל מצבים בהם לרפואה המסורתית אין מענה.

מספר המטפלים

על פי הדיווח של נציגי השיטה בארץ, בישראל הוכשרו עד כה מעל 25,000 מטפלים ברמות הכשרה שונות. המטפלים הוכשרו על ידי ויאנה סטייבל מייסדת השיטה, ועל ידי מורים שהוסמכו על ידה. טרם נאספו נתונים על מספר המטפלים הפעילים בישראל.

מקור השיטה

השיטה פותחה על ידי ויאנה סטייבל מארה"ב, לאחר שגילתה שיש ביכולתה להשתמש בטכניקה שהשתמשה בה לצורך קריאה אינטואיטיבית כדי לרפא את רגלה בה התגלה גידול ממאיר ונדיר.

ביסוס מדעי

למיטב ידיעתנו טרם בוצעו מחקרים מדעיים בתחום.


כותבת המאמר

נגה בן ישראל

נגה בן ישראל עוסקת בתטא הילינג מאז שנת 2009. בעלת ההכשרה הגבוהה ביותר בתטא הילינג – ThetaHealing Certificate of Science. קיימה אלפי פגישות אישיות והנחתה מעל 300 קורסים וסדנאות שעוסקות בתטא הילינג. נגה היא המתרגמת והמוציאה לאור של ספריה של ויאנה סטייבל, מייסדת שיטת התטא הילינג. בדצמבר 2013 נגה נמנתה עם חברי הצוות שהביא את ויאנה סטייבל לראשונה לישראל. נגה משלבת בעבודתה את הידע הרפואי שרכשה בהכשרתה כווטרינרית (DVM) באוניברסיטה העברית ירושלים, מתוך התנסותה כווטרינרית סוסים בשנים 1998-2008 וכן ידע מתוך הרפואה הגרמנית החדשה ושיטת IEMT.

השיטה


תמצית

על פי האתר הרשמי של שיטת תטא הילינג1, שיטת תטא הילינג נוצרה על ידי ויאנה סטייבל בשנת 1995, במהלך המסע האישי שלה להחלמה. הספר המקורי שלה (Go Up and Seek God בהוצאת Rolling Thunder שנת 1998) מפרט את מסעה האישי ואת החיבור שלה לבורא באמצעות שימוש בטכניקת המדיטציה שלה.

שיטת תטא הילינג  היא שיטה מדיטטיבית, שמשתמשת בפילוסופיה רוחנית במטרה לשפר ולפתח את התודעה, הגוף והנפש מתוך התקרבות לבורא כל שישנו. זוהי תפילה ממוקדת לבורא שמאפשרת לנו לאמן את התודעה, הגוף והנפש, כדי לנקות אמונות מגבילות ולחיות חיים המאופיינים במחשבות חיוביות ופיתוח מידות נעלות. באמצעות המדיטציה והתפילה, שיטת תטא הילינג יוצרת אורח חיים חיובי.

שיטת תטא הילינג תמיד מלמדת להשתמש בה בשילוב עם הרפואה הקונבנציונלית.

שיטת תטא הילינג מלמדת איך להשמיש את האינטואיציה הטבעית שלנו ולהסתמך על האהבה הבלתי מותנית של בורא כל שישנו כדי לעשות את "העבודה": באמצעות התפילה הממוקדת, שמשתמשת בגלי המוח תטא ודלתא (תוך שימוש בעקרונות הפיזיקה ומכניקת הקוונטים), ויאנה מאמינה שאנו יכולים להיות עדים לבורא כל שישנו, אשר יוצר באופן מיידי ריפוי פיסי ורווחה רגשית עצמונית (ספונטנית). על פי ניסיונה וניסיונם של אחרים שעוסקים בתטא הילינג ברחבי העולם, באמצעות שיטת תטא הילינג אנו יכולים להשתמש ביכולות האינטואיטיביות שלנו כדי לחולל שינויים ספונטניים ורווחה פיסית ורגשית.

שם השיטה


השם "תטא הילינג" מבטא נדבך מרכזי בשיטה – השימוש בגלי תטא.

המילה "תטא" לקוחה מתחום מדעי המוח. בשנת 1929 פותח מכשיר הא.א.ג. (אלקטרו-אנצפלו-גרם) הראשון לרישום הפעילות החשמלית במוח האנושי2עם השנים קוטלגו 5 סוגי פעילות מוחית: גמא, בטא, אלפא, תטא ודלתא, כאשר גמא היא הפעילות בעלת התדירות הגבוהה ביותר (מעל 40 הרץ, כלומר מעל 40 רישומים בשנייה) ודלתא היא הפעילות האיטית ביותר (4-0.5 הרץ, כלומר 0.5-4 רישומים בשנייה). מצב התטא מעט מהיר יותר ממצב דלתא – 7.5-4 הרץ.

גלי אלפא (רישומים בשנייה)
גלי בתא (רישומים בשניה)
גלי גמא (רישומים בשניה)
גלי דלתא (רישומים בשניה)
גלי תטא (רישומים בשניה)

קצב הפעילות השונה מאפיין מצבי תודעה שונים. מצב התטא מאופיין בהרפייה עמוקה, יצירתיות גבוהה, תובנות עמוקות ונגישות של התת-מודע.

מוחם של אנשים מבוגרים נמצא רוב היום במצב בטא (28-14 רישומי פעילות לשנייה). במהלך השינה, בעיקר כשאנחנו חולמים, הוא נמצא במצב תטא. ישנן גם דרכים מלאכותיות להעביר את המוח למצב תטא כמו היפנוזה או מדיטציה מאד מאד עמוקה שבה שטף המחשבות משתתק ויש תחושת אחדות עם כל שישנו.

ילדים בני 2-6 לעומת זאת, נמצאים רוב הזמן במצב תטא.3. מייסדת השיטה סבורה שכשאנו במצב תטא התודעה שלנו הרבה יותר גמישה. אולי כמו של ילדים צעירים.

מפתחת השיטה


ויאנה סטייבל

ויאנה סטייבל, מפתחת השיטה, נולדה בשנת 1963 בעיירה פרוו (Provo) שבמדינת יוטה ארה"ב. נכון לשנת 2018 היא מתגוררת במדינת מונטנה שבארה"ב. משרדיה נמצאים בסמוך לעיירה ביגפורק, שם היא גם מלמדת מדי שנה בקיץ, בעיקר מסמיכה מנחים להוראת הקורסים השונים שפיתחה.

ויאנה היא אם לשלושה ילדים, וסבתא לנכדים רבים. היא נשואה לגיא סטייבל, בעלה הרביעי, והשותף המלא שלה לחזון של שיטת תטא הילינג. בנוסף להיותו מלווה צמוד במסעותיה בעולם בזמן שהיא מלמדת, הוא שותף בהפיכת החומרים המוקלטים שלה לספרים ולחוברות לימוד.

ויאנה מעידה על עצמה שלא סיימה את התיכון. כאשר היא היתה נשואה טרייה ובהריון בהיותה בת 17, בעלה הבחין שהיא בקושי מצליחה לקרוא. הוא תמך בה ועזר לה לשפר את כישורי הקריאה שלה, ונכון להיום ויאנה חיברה עשרות קורסים, שכל אחד מהם מלווה בחוברת הדרכה. היא פרסמה 9 ספרים ועוד היד נטויה.

בהכשרתה ויאנה מוסמכת כנטורופתית, מעסה רפואית, ומאבטחת בכור גרעיני. אבל הכישרונות הטבעיים שלה הם היכולות האינטואיטיביות יוצאות הדופן שלה ומשיכתה לציור.

ויאנה מלמדת בעיקר באמצעות סיפורים בגובה העיניים. סיפורים שבהם היא מציגה את ההתמודדויות הרגשיות והפיסיות שלה ושל אנשים שפנו לעזרתה, כמקור השראה למאזינים שלה. תלמידיה מעידים שהם מרגישים מאד אהובים בנוכחותה, מוכלים, שיש מקום לכולם, ושהיא באמת נוגעת במהות של אהבה שמקלה עליהם להתחבר לרגש הזה.

היסטוריה


סיפורה של שיטת תטא הילינג מתחיל בשנת 1995, כשויאנה היתה בת 32. היא היתה נשואה אז לבעלה השלישי בנישואים מאד מאמללים. היו לה שלושה ילדים, כולם מבעלה הראשון, והיא עבדה בתחום הרפואה המשלימה ב-3 ענפים: נטורופתיה, עיסוי רפואי ומתן קריאות אינטואיטיביות.

באותה שנה הופיעו לה כאבים חריפים בעצם הירך הימנית. מאחר שהכאבים לא הרפו, היא פנתה לקבל עזרה רפואית. היא הופנתה מהעיירה בה התגוררה במדינת איידהו לבית חולים מרכזי בסולט לייק סיטי ביוטה כדי לעבור ביופסיה מעצם הירך שלה. במעבדה של מרפאת מאיו (Mayo) שבקליפורניה, הדגימה אובחנה כסרטן לימפה פולשני במצב מתקדם. ויאנה מספרת, שהרופאים אמרו לה, שגם אם יכרתו את רגלה ויעשו לה כימותרפיה והקרנות, יש סיכוי נמוך שתשרוד.

מאחר שלא היה לה ביטוח רפואי שיכסה טיפול שכזה, ויאנה החלה לחפש תשובה במסגרת הרפואה האלטרנטיבית. בספריה תטא הילינג, (בהוצאת מעוף, 2013), ו-On The Wings of Prayer (בהוצאת Hay House, 2012) היא משתפת את מסעה המיוסר.

מאחר שויאנה גדלה בבית נוצרי מאמין שעודד אותה להתפלל לאלוהים מתוך הבטחה שהוא תמיד מקשיב, ויאנה התפללה להחלים. אבל התפילות לא הועילו. עד שיום אחד ויאנה גילתה שהיא יכולה להשתמש בטכניקה שבה השתמשה לצורך הקריאה כדי לזמן ריפוי. היא התנסתה בכך עם מספר אנשים, וכאשר ניסתה זאת על עצמה, רגלה החלימה לטענתה באופן מיידי.

מודלים של הגוף והנפש


על פי ויאנה סטייבל, חלק גדול מהמחלות נובע מהאמונות הלא מודעות שלנו. לכן שינוי האמונות הלא מודעות, שעומדות בבסיס המחלות שלנו יכול לשפר את הבריאות שלנו באופן משמעותי ולפעמים להוביל גם לריפוי מלא. חלק מהממצאים שלה והגישה שלה למחלות ספציפיות רוכזו ב-528 עמודי הספר "מחלות והפרעות על פי תטא הילינג" (הוצאת מעוף 2015).

על פי ויאנה, האמונות הלא מודעות שלנו נחלקות ל-4 רמות אמונה:

אמונות ברמת היסוד (במקור – Core beliefs) – אמונות שנוצרו מרגע ההתעברות שלנו ועד היום.

אמונות ברמה הגנטית – אמונות שירשנו.

אמונות ברמה ההיסטורית – אמונות ששייכות לתודעה הקולקטיבית או מגיעות מחיים קודמים, מזיכרונות שאצורים באדמה או בחפצים וכדומה.

אמונות ברמת הנשמה – אלו אמונות שקשורות ישירות להווייה הנשמתית שלנו ואינן נסמכות בהכרח על התנסות כזאת או אחרת.

כדי לזהות את האמונות הלא מודעות הייחודיות שלנו שעלולות ליצור לנו קשיים וחולי פיזי או נפשי, ויאנה משתמשת במדיטציה של שיטת תטא הילינג, שמעבירה את המוח למצב תטא ויוצרת נגישות לתת-מודע.

אחד הגילויים המרתקים של ויאנה הוא שאמונות לא נוצרות סתם. תמיד עומדת מאחוריהן סיבה או שהן נועדו להשיג תועלת כלשהי. למשל, היא מצאה שיש אנשים שחולים כדי לחבר בין משפחתם, כדי לקבל אהבה, כדי להעניש את עצמם על טעות שעשו, כדי לגרום לפתח עמידות רגשית. תמיד, כך היא אומרת, יש למחלה ולאמונות שלנו תפקיד. כשנגלה את התפקיד נוכל להתחבר לבורא כל שישנו ולבקש חלופה, שתיתן מענה לצורך שלנו מבלי להמשיך לשלם את המחיר.

למשל, אם המטרה היא לקרב בין בני המשפחה, נוכל לקבל למידה אנרגטית, שתפתח בפנינו דרך אחרת לקרב בין בני המשפחה. אם המטרה היא להעניש את עצמנו, נרצה לחקור יותר לעומק את ההבנה שאנחנו לומדים דרך עונשים, ומה בעצם אנחנו רוצים ללמוד. אז נוכל ללמוד את אותו שיעור, מבלי שנצטרך להמשיך להעניש את עצמנו.

עד היום הצטבר מידע רב, בעיקר בעל פה, מתוך ניסיונם של עשרות אלפי המורים והמטפלים הפעילים בשיטה.

שבעת מישורי הקיום

נדבך מרכזי בפילוסופיה של שיטת תטא הילינג זו התפיסה שישנם 7 מישורי קיום, או כפי שהיא קוראת להם באנגלית – Planes of Existence. המישור הראשון הוא בעל הרטט האטי ביותר והמישור השישי הוא בעל הרטט המהיר ביותר. מישור הקיום השביעי הוא המישור של בורא כל שישנו, היוצר של כל שאר המישורים.

ויאנה נוהגת למנות את מישורי הקיום בספירה לאחור:

במה מטפלת שיטת תטא הילינג?


מאחר שהשיטה מצאה דרך לאתר אמונות לא מודעות ולשנות אותן, היא מתאימה למעשה לכל תחומי החיים. מבניית ביטחון עצמי, אהבה עצמית, ערך עצמי, קבלה עצמית, ועד לטיפול במחלות כמו גלי חום, פטריות, אפילפסיה, דלקות מפרקים, אלרגיות, גידולים סרטניים, בעיות לב ועוד. ויאנה עצמה ריפאה את עצמה לטענתה מכשל לב, סרטן הלימפה, שברים ועוד. ויש גם אנשים שיצאו מקומה לאחר שטופלו בשיטת תטא הילינג. לצערנו אין תיעוד מסודר ומדעי של המקרים הללו.

שיטת תטא הילינג מתאימה לכל הגילאים, כולל הגילאים הצעירים ביותר, לפני שמתפתחת יכולת דיבור. זאת משום שבמצב תטא ניתן "לשוחח" איתם ולעשות להם טיפול באמצעות ההורים. באופן דומה ניתן לעבוד עם בעלי חיים, צמחים ואפילו חומר דומם. מגוון האפשרויות הוא בלתי מוגבל.

ניסיון בפועל

בספרה "מחלות והפרעות על פי תטא הילינג" (בהוצאת מעוף, 2015) מתעדת ויאנה סטייבל חלק מההתנסויות שלה, כולל עבודה עם חולי איידס, גידולים שונים ועוד. לצערנו גם מרבית עבודתה ומרבית העבודה של בוגרי הקורסים איננה מתועדת בצורה מסודרת.

מקור ישראלי שמרכז עדויות אישיות נמצא בקבוצת הפייסבוק4 . במסגרת השיתופים שאנשים העלו ניתן למצוא שיתופים על השתחררות מצרבות כרוניות לאחר ניתוח קיצור קיבה, השתחררות מפיברומיאלגיה, כאבי גב, צוואר וכאבי שרירי-שלד אחרים, נשים שנכנסו להריון תוך זמן קצר, ילד שהתעורר מקומה לאחר טביעה, השתחררות מתסמינים של פוסט טראומה, אלרגיות, מחלות חום ועוד. העדויות בקבוצה הן רק קצה הקרחון של הדברים שקורים בפועל.

הטיפול


הטיפול בשיטת תטא הילינג מתנהל כלפי חוץ כמו שיחה רגילה עם הבדלים קטנים ומאד משמעותיים:

  • "הקריאה"
  • בדיקת השריר
  • למידות.

השיחה מתחילה בשאלות פתוחות שנועדו להבין מה בדיוק האדם לא מצליח לפתור בכוחות עצמו. אפשר לשאול שאלות כמו – מתי זה התחיל, מתי חווית בפעם הראשונה תחושות כאלה, ממי למדת את זה?

אחרי שהבנו את הבעיה, המטפל/ת יכול/ה לעצום עיניים כדי "להתחבר לבריאה" (כלומר, לעשות את המדיטציה המרכזית של תטא הילינג שמכונה "מפת הדרכים לכל שישנו"), לבקש לעשות "קריאה אנרגטית" ולקבל באמצעותה את האמונה שמייצרת את הקושי. התשובה תתקבל באמצעות החושים העל-חושיים.

כעת נעשה בדיקת שריר כדי לוודא שפרשנו נכון את המידע שקיבלנו וכדי שהמטופל יראה שזאת אמונה, שאכן קיימת אצלו ומנהלת אותו. בדיקת השריר היא טכניקה שהושאלה מהקינסיולוגיה והיא מסתמכת על העיקרון הבא: כאשר התת-מודע שלנו מסכים עם משהו, הוא מעלה את טונוס השרירים שלנו. כאשר הוא לא מסכים עם משהו, טונוס השרירים יורד.

הדרכה


בתטא הילינג יש שני סוגי הכשרות:

– עוסקים בתטא הילינג (Practitioner)

– מנחי קורסים (Instructor).

ויאנה סטייבל מייסדת השיטה ואנשים מטעמה הם היחידים שמכשירים מנחים. הם מלמדים במדינות שונות בעולם, עם שני מרכזים בולטים – האחד בביגפורק, שם מלמדת ויאנה מדי קיץ במשך מספר חודשים. והשני בעיירה סנט גאלן בשווייץ. ויאנה גם הגיעה לישראל בשנים 2013 ו-2015.

המנחים שהוכשרו בקורסים הללו הם אלה שמכשירים אחרים לעסוק בתטא הילינג. הקורסים מועברים ברוב המדינות בעולם, כולל במדינת ישראל עצמה בה ניתן ללמוד את כל הקורסים אצל המנחים הרבים שהוכשרו לכך. ניתן ללמוד תטא הילינג כבר מגיל 7. ויאנה בנתה לשם כך קורס מיוחד לילדים בשם קורס ריינבו. הקורס מתמקד בחידוד החושים האינטואיטיביים שלנו ומלמד את התטא הילינג בשפה ותרגילים שמיועדים לילדים. גם מבוגרים מאד נהנים בקורס ולומדים דברים שלא לומדים בשום קורס אחר.

כדי לשמור על ההסמכה לעסוק בתטא הילינג נדרש לרענן אותה כל 4 שנים. ניתן לעשות זאת באמצעות חזרה על חלק מהקורסים שנלמדו או באמצעות לימוד קורסים מתקדמים יותר.

ביסוס מדעי


למיטב ידיעתנו טרם בוצעו מחקרים מדעיים בתחום.

קריאה נוספת


ספריה מאת ויאנה סטייבל שתורגמו לעברית:

ספרים מאת ויאנה סטייבל שטרם תורגמו לעברית:

ספר מאת Judy Dragon, ThetaHealing® Master, CHT, Minister:

קישורים חיצוניים


הערות שוליים


 

  1. https://www.thetahealing.com/ []
  2. אלקטרואנצפלוגרם []
  3. r. laibow, "Clinical Applications: Medical  Applications of Neurofeedback," J. R. Evans, A. Abarbanel, Introduction to Quantitative EEG and Neurofeedback, (Burlington, MA: Academic Press Elsevier, 1999 []
  4. עדויות לריפוי בעזרת תטא הילינג []