אבחון וטיפול באמצעות כירולוגיה והציפורניים בכף ידנו

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

נציגי השיטה גורסים כי ניתן לטפל ולאבחן באמצעות קריאה בכף היד ברוב סוגי האתגרים בחייו של אדם ממחלות פיזיות ודרך מגוון מצבים נפשיים ופיזיים כולל מצבים בהם לרפואה המסורתית אין מענה וכלה בנושאים כלכליים וזוגיים. מטפלים מעידים כי נצבר ניסיון בפועל בטיפול בבעיות של חרדות, זוגיות, בעיות פיננסיות, בעיות אורתופדיות שונות, בעיות שונות במערכת עיכול, בעיות פוריות ועוד.

מספר המטפלים

על פי הדיווח של נציגי השיטה בארץ, לפחות 1000 מטפלים הוכשרו עד כה על ידי מורים שונים בארץ ואלפים רבים בחו"ל. טרם נאספו נתונים על מספר המטפלים הפעילים.

מקור השיטה

לא ידוע בוודאות מתי והיכן השיטה התפתחה אך ישנן עדויות שהיא כבר היתה בשימוש נרחב במקומות שונים באירואסיה בעת העתיקה. יש שטענו כי מקורה בהודו וכי הפרקטיקה היתה ידועה כבר בתקופה שבה נכתב הטקסט הקדוש "ראמאיאנה".

ביסוס מדעי

בשנת 1901 ויליאם ג' בנהם פרסם מחקר מדעי ראשון מסוגו בספרו "החוקים של קריאת כף יד מדעית"1 . למיטב ידיעתנו טרם התפרסמו מחקרים אקדמיים בתחום.


כותב המאמר

יובל בצרי

יובל בצרי, בעל תואר B.A מאוניברסיטת תל אביב. מגשר מוסמך מטעם אוניברסיטת בר אילן. מרצה ומלמד את שיטת הכירולוגיה כבר עשור במכללת שלוס ובמסגרת פרטית, עוסק ברפואה משלימה למעלה משני עשורים, משלב שיטות שונות כמטפל ומרצה כגון: ביורגונומי, ריפוי מהעבר, ייעוץ כלכלי ושמנים אתריים. יובל משלב גישות שונות בלימוד וטיפול בכירולוגיה; מסורתית ומודרנית וכן אבחון בציפורני היד.

השיטה


תמצית

אבחון וטיפול כירולוגי מאפשרת לנו ללמוד מה טיבם של האנרגיה והמזל שהאדם בא איתם לעולם וכן להתחקות אחר מבנה האישיות של האדם גם ברבדים מודעים ולא מודעים ואף על מצבו הקוגניטיבי והנפש.

באמצעות קריאה בכף היד ניתן לאבחן את קורות חייו של האדם בעבר, בהווה ומגמות אופציונליות לגבי העתיד ולזהות מה הגשים בפועל.

לאחר פענוח המידע אנו מזהים היכן החוזקות והיכן האתגרים (קשיים) העומדים בפני האדם ומכאן ניתן לייעץ ולטפל באתגרים בצמתים השונים של החיים כגון: בחירת לימודים, מקצוע וקריירה, הערכת מצב פיננסי הן בשיחה והן בטיפולים נלווים אחרים.

שם השיטה


השם הראשוני הוא "קריאה בכף היד" או "כירולוגיה מעשית". במהלך השנים נוספו שמות שונים לגישות מודרניות שונות. "כירו" פירושו יד, ו"לוגיה" פירושה תורה ומכאן השם הלטיני כירולוגיה, תורה העוסקת בחקר כף היד.

מפתח השיטה


לא ידוע בוודאות מתי והיכן השיטה התפתחה אך ישנן עדויות שהיא כבר היתה בשימוש נרחב במקומות שונים באירואסיה בעת העתיקה. יש שטענו כי מקורה בהודו וכי הפרקטיקה היתה ידועה כבר בתקופה שבה נכתב הטקסט הקדוש "ראמאיאנה".

היסטוריה


נהוג לטעון כי בתרבות הקדומה של הודו, הקדוש ולמיקי (Valmiki), אשר כתב את הטקסט ההינדי הקדוש "ראמאיאנה", כתב גם ספר על כירולוגיה של זכרים2.

מהודו הידע עבר לטיבט ומשם עבר לסין ומשם לארצות מסופוטמיה, פרס, לחרטומים שבמצרים ((Omura. Acupuncture. pp.172 -174)). במאה הרביעית לפסה"נ הפילוסוף היווני אריסטו הציג לאלכסנדר הגדול חיבור על הנושא וניתח את משמעות הקווים שבכפות ידיו3.

בימי הביניים הכנסייה הקתולית באירופה הגדירה את הכירולוגיה כאמונה פאגאנית ואסרה את השימוש בה.

במאה ה-19 החלו מלומדים שונים באירופה לעסוק שוב בתחום4 . בשנת 1889 הוקמה האגודה הבריטית לכירולוגיה במטרה להסדיר את התחום ולמנוע ניצול לרעה של התחום בידי שרלטנים5 . בשנת 1897 הוקמה גם האגודה האמריקאית לכירולוגיה.

תורת כף היד ביהדות:

לפי המסורת היהודית שלמה המלך הביא אותה לעולם לפני 3000 שנה. חוכמת כפות הידיים על פי הקבלה מופיעה בספר הזוהר המיוחס לרבי שמעון בר יוחאי, הטקסט החשוב הראשון בקבלה על כפות הידיים נכתב בכרך ט' בזוהר בפירוש לפרשת יתרו ומדבר על חוכמת היד והפנים. ספר היצירה הינו ספר קבלי חשוב נוסף שמהווה מקור לתורת הכירולוגיה.

לפי היהדות, כפות הידיים שלנו פועלות על עיקרון הבחירה ומטרתנו לקחת בחירות שמובילות הרמוניה/אחדות ועל המטפל להכווין את המטופל לבחירה זאת.

רבי עקיבא אמר "שהכל צפוי והרשות נתונה והעיקר המעשה".

"ארך ימים בימינה, בשמאלה עושר וכבוד", משלי-ג', ט"ז.

"ביד כל אדם יחתום לדעת כל אנשים מעשהו", איוב ל"ז, ז'.

בקבלה בספר הזוהר (קכב/ג') נאמר: "ידי האדם הם צורות וסודות עליונים ששם הקב"ה באדם וסידרם באצבעות מבחוץ ומבפנים ובכף היד…. וכולם נחקקים באדם, הנמצא בצלם אלוקים, משום שנקרא, יציר כף, יציר כפו של הקב"ה".

מודלים של הגוף והנפש


הבסיס הביולוגי מדעי לתחום כף היד:

נוצרנו מכדור עוברי של תאים (קיימות 3 שכבות) כאשר השכבה הראשונה נקראת אקטודרם וממנה נוצרו המוח, העור ומערכת העצבים. הקשר השכבתי הזה נשמר אצלנו כמבוגרים וכל מה שקורה בעולם נקלט אצלנו בלא מודע במוח, זורם דרך מערכת העצבים ונכתב בעור ובידיים ממש כמו הקלטה.

בשבוע ה 16 לעוברות נוצר קו החיים ובהמשך קו הלב וקווים נוספים. התפתחות סימולטנית של המוח, הקווים והבליטות בכף היד, נוצרים בעובר כבר בשליש השני של ההיריון והם נשארים בתקשורת לכל תקופת החיים באמצעות פולסים חשמליים שנרשמים כבליטות, נקודות וקוויים, היוצרים מסך של תמונות ומידע על כף היד שמאפשר אבחון, כולל של האדם ע"י כירולוג מוסמך.

סוגי גישות בקריאת כף היד:

כל אחת מהגישות רואה בכפות הידיים איברים המשקפים את האדם ומערכות הגוף השונות.

 1. כירומנטיקה – אבחון כף היד לפי הקווים והסימנים. מתייחסת למבנה אישיות ותכונות אופי. מלמדת על העבר וההווה ומתייחסת גם למגמות אפשריות בעתיד למשל: קו ראש, חיים, לב, פרנסה, גורל, זוגיות, ילדים.
 2. כירוגנומיה – אבחון לפי צורת כף היד. למשל גודל עובי וחספוס היד, אורך וצורת האצבעות, צורת הציפורן, רכות היד והגבעות. מתייחסת למבנה אישיות, תכונות אופי.
 3. אוניכוגנומיה – אבחון פתולוגיות לפי הציפורניים. אבחון אופי ופתולוגיות לפי סימנים וצבעים על הציפורניים.

הספרה 5 ביקום לפי הגיאומטריה והקשר לכף היד:

 • בכל יד יש 5 אצבעות = 14 מפרקים באצבעות = יד בגימטריה = 14 = 1+4 = 5.
 • 5 = 2+3 = 23 שזה מספר זוגות הכרומוזומים.
 • זווית כדור הארץ ביחס למישור השמש גם היא 23 מעלות.

מה משמעות מבנה כף היד?

המבנה הבסיסי של כף יד לא משתנה בדרך כלל במהירות במהלך החיים הבוגרים, אך העור ובעיקר הקווים בכף היד עוברים שינויים בעקבות אירועים שעובר האדם בחייו. תחושות ואירועים חיוביים או שליליים ישפיעו על צורת הקווים ולאורך זמן גם על מבנה כף היד.

בכף היד אזורים שונים, כל אזור חרוץ על ידי תלמים היוצרים מגוון צורות המתבטאות ביד כקווים ובליטות (גבעות). קווים ובליטות אלו נוצרים ע"י קליפת המוח ומשתנים בהתמדה ביד הדומיננטית, כל יום, ובעיקר בזמן שינה או מדיטציה.

קווי כף היד על קצה המזלג:

לכל אדם חי יש תמיד את קו החיים, קו הראש וקו הלב.

הרעיון בכירולוגיה הוא לשלב את המידע בכל קווי היד עם מבנה היד ולהסביר את האדם.

קו החיים – קו זה הוא הקו הראשון שנוצר בכף ידו של העובר, זה הקו החשוב ביותר להבנת האדם. הוא נקרא כך כי הוא מספר לנו על הביוגרפיה של האדם: ביו=חיים גרפיה=כתב (קו).

הקו מתחיל מאמצע המרחק בין בסיס האצבע המורה והאגודל ומקיף את גבעת ונוס שהיא האזור התפוח ביד.

קו החיים מראה לנו עם איזה גורל נולדנו ולאן אנחנו הולכים,

הקו מייצג את החיוניות הפיזית והנפשית של האדם וכן את איכות חייו.

הגבעות בכף היד:

לגבעות כף היד חשיבות רבה בקריאת כף היד והן מייצגות את המצב הרגשי של האדם לטווח קצר כאשר כל גבעה מייצגת חלק רגשי אחר באישיות האדם.

הגבעות נראות כבליטות הנמצאות על גבי כף היד.

מצבי הגבעות:

גבעות תפוחות – שמנמנות, משמע שהאדם עם הרבה אנרגיה לגבי אותה תכונה, במצב של גבעה שטוחה, תהיה פחות אנרגיה.
גבעות גדולות בשטחן – מראות על חשיבות הנושא אשר תופס מקום רב ע"י הגבעה.
גבעות קשות או רכות – מראות על הגישה הרגשית לגבי אותו נושא – קשה או קל.

מיקום הגבעות: ישנן גבעות מתחת לאצבעות וכאלו הממוקמות בצדדים ובמרכז כף היד.

את הגבעות (הקווים ויתר הסימנים) בכף יד הדומיננטית, משווים לגבעות בכף היד הפסיבית ובכך ניתן לראות את תהליכי החיים של האדם מהעבר ועד ההווה ולשער מגמות עתידיות.

על הגבעות בקצה המזלג:

גבעת יופיטר / צדק אצבע מורה – נמצאת מתחת לאצבע המורה.
מייצגת: גישה לידע, מנהיגות, מוטיבציה , כבוד, סדר חברתי, שאפתנות, אגו שתלטנות.

לדוגמא בגבעת יופיטר:

גבעה תפוחה – תהיינה יותר מתכונות אלו והפוך.
גבעה קשה – הגישה לתכונות אלו תהיה קשה.
גבעה גדולה בשטחה – תהיה לאדם יותר משמעות לגבי גבעות אלו.

במה הכירולוגיה מטפלת?


חשוב לפי תורה זאת להבין קודם כל למה קורות לנו התרחשויות מאתגרות בחיים, כי אין קשה יותר מאי הידיעה מדוע עליך לעמוד במצבים קשים. באמצעות אבחון / קריאה בכף היד, ניתן ללמוד על התכונות הקבועות שאיתם הגענו לעולם ועל הדפוסים שרכשנו במהלך חיינו ואותם ניתן לשנות.

בכל אבחון תמיד לזכור כי הכול ידוע והרשות נתונה ובהשתדלות ניתן לשנות כמעט הכל.

על מה אי אפשר ללמוד במדויק מכף היד:

 • זמן המוות.
 • עתיד מעל 2-3 שנים כי אז זה פחות מדויק.

מה ניתן ללמוד מקריאה בכף היד:

 • עתיד עד 2-3 שנים בדיוק יחסית גבוה.
 • ייעוץ מקצועי | לימודי.
 • זוגיות.
 • מבנה אישיות – עוצמות פנימיות מול חולשות.
 • כיצד להגיע להרמוניה טובה יותר עם עצמי והסביבה.
 • כיצד לעשות פריצת דרך בחיי.

על מי ניתן ללמוד מקריאה בכף היד:

 • על עצמנו
 • הורים
 • ילדים
 • אחים
 • קשרים רומנטיים

ניתן לזהות בקלות מקורותיהן של תופעות מסוימות כגון: אוטיזם, קשיי למידה שונים ובעיות התנהגות, מדוע הזוגיות במצבה הנוכחי, וכן ייעוץ בנושא מיצוי הפוטנציאל האישי.

ניסיון בפועל

כיום יש עדויות רבות על הצלחת האבחון והטיפול במגוון עצום של מצבים בחיים, בין היתר נצבר ניסיון בטיפול בבעיות פוריות, בעיות מקצועיות, כלכלה, פשיטת רגל, קניית דירה ועסקים, בעיות קשב, ריכוז, בנוסף טיפול אלרגיות, בעיות במערכת העיכול, מערכת הנשימה, סרטן, צמצום גידולים, אבנים בכליות, טיפול במיגרנות וכאבי ראש, נחירות, הסרת חסמים רגשיים (בתחומי הזוגיות, מימוש עצמי ומימוש עסקי) ושיפור במערכות יחסים.

הטיפול


הטיפול מורכב משלושה שלבים:

בשלב ראשון:

התהליך הטיפולי מתחיל בהבנת תת המודע, המודע והלא מודע של האדם וכן מזיהוי הגלגולים הקודמים הכתובים ביד. המטפל בודק מה האנרגיה והמזל שאיתם המטופל הגיע. למשל לגבי מקצוע, האם הוא מתאים כמטפל או כאיש מכירות או כמורה, האם בריאותו הבסיסית טובה או חלשה ועוד…

בשלב שני:

מתבצע אבחון אישיותי –  עבר, הווה והיתכנות לעתיד, חוזקות וחולשות. למשל: האם לאדם יש מצפון, מוסר, האם אסרטיבי, אלים, ועוד. בנוסף נזהה מטרות ואפשרויות בחיים. את המטרות האדם קובע לעצמו אבל הם לא תמיד בהתאמה ליכולות ורצוי לשפר דיוק בכדי לצמצם סבל. מטרות יכולות להיות בתחום המקצוע, הבריאות, הבאת ילדים לעולם ועוד.

בשלב השלישי – טיפולי:

 1. טיפול מודעותי – מציג בפני האדם את תוצאות האבחון מה מצבו כרגע. בנוסף, נאמרות החוזקות והחולשות ומכאן נבנות אפשרויות בתחומים שונים כמו הזוגי, כלכלי, בריאותי ועד קניית דירה וכמה חודשים יש בדירה פוטנציאלית אפשרית.
 2. טיפול אנרגטי – כאן נשאלת השאלה האם ועד כמה להתערב. כפות הידיים מאפשרות גישה אבחונית ואנרגטית אל המודע, תת מודע והלא מודע .

באמצעות הטיפול האנרגטי ניתן להגביר או להחליש תכונות ומצבים למשל, תכונות אופי, החלשת אובססיה, חרדות, או להגדיל תכונות כמו יכולת קשב או יכולת ריכוז.

לדוגמא: אם נגביר יכולת ריכוז יתכן ותפחת יכולת היצירתיות.

דוגמא נוספת: אם נגביר מוטיבציה בעבודה יתכן ויבוא על חשבון חיי משפחה.

דוגמא טיפולית אנרגטית – אדם מגיע בנושא הליך גירושין מתמשך שלא מסתיים ומבקש עזרה, באבחון נראה כי הוא מוכן לפרידה, מבחינת מבנה כף ידו ולסיים את הגירושין, אבל הצד השני לא מוכן.

כיצד רואים זאת ואיך מטפלים?

קו זוגיות שיורד לכיוון קו הלב באופן מסוים מראה ניתוק רגשי אך הניתוק לא היה מלא ולכן בטיפול אנרגטי קצר, צומצמה האנרגיה הזוגיות של בני הזוג.

קו הזוגיות מראה לנו בכף היד עד כמה האדם מוכן למחוייבות בקשר זוגי כך שצמצום האנרגיה מאפשר שחרור קל יותר בין בני הזוג.

דוגמא טיפולית אנרגטית נוספת: אישה שהגיע אלי אם אלרגיות לא מוסברות ובאבחון בכף היד נראה שקו החיים שלה קצר במיוחד ביחס לגילה, מה שאומר שאנרגית החיים שלה חלשה ושמצבה הכללי לא טוב. בנוסף, קיים אצלה חוסר בעשייה יצירתית אומנותית שהיא לא מודעת לו.

בתשאול התברר שבצעירותה הייתה יצירתית מבחינה אומנותית ואם השנים "עזבה את זה". לאחר שעלינו על הסיבות לעזיבת היצירתיות הצעתי לה כי תחזור ליצירה אומנותית כי משהו בה מבעבע מחוסר יצירתיות.

בתאוריה ניתן היה להוסיף למטופלת אנרגיה לקו החיים ולהאריך אותו אך מצב כזה היה מגביר לה את הבעבוע הפנימי ליצירתיות ומעצים את האלרגיות.

כמובן שהמטרה הטיפולית היא לא פעולה אנרגטית סתמית אלה השפעה אנרגטית שתאזן את חיי האדם.

ניתן מבחינה אנרגטית באמצעות כף היד להשפיע על עצמנו, וגם על ההורים, ילדים, אחים ובני זוג.

הטיפול האנרגטי מתבצע בכף ידו של האדם בשיטה ע"י טיפול במגע עדין ומדויק המאפשר שינוי הקווים וכך גם האפשרויות בחיים.

כף היד מציגה את נטיות נפש האדם אך בידי האדם יכולת הבחירה. עם הכוונה נכונה של המטפל ומאמץ מצד המטופל, ניתן לשנות דפוסים וגישה / חולשה.

הדרכה


ניתן לעבור הכשרה וללמוד את נושא הכירולוגיה בחו"ל ובארץ. בדרך כלל ההכשרה וההדרכה נפרסים על פני מספר שלבים, שכן כמות החומר הנלמדת רבה מאוד.

אצל יובל בצרי ניתן ללמוד במסגרת 2 שלבים הנפרסים על פני שני קורסים ומלווים בחומר כתוב רב ודוגמאות מצולמות:

שלב א': לימוד יסודות הכירולוגיה.

שלב ב': לימוד אבחון מעמיק בכירולוגיה וציפורניים וכן טיפול אנרגטי.

השלב הראשון:

10 מפגשים שאורכם 3 שעות מלאות בהן נלמד הידע הבסיסי האבחוני בתחומים שונים.

לדוגמא:

 • ההבדל בין יד דומיננטית לפסיבית.
 • הגבעות בכף היד ומשמעותן.
 • קווי היד – קו החיים, קו הראש, קו הלב (קו הרגש), קו גורל (עבודה, מקצוע), קו הזוגיות (נישואין/איחוד).

השלב השני:

כולל 18 מפגשים שאורכם 3 שעות מלאות בהן נלמד את ידע הכירולוגיה בצורה נרחבת על פי גישות מסורתיות ומודרניות וכן נלמד אבחון בציפורניים וטיפול אנרגטי המאפשרים זיהוי ושינוי עומק של תפיסת האדם.

דוגמאות מהידע הנלמד:

זיהוי גלגולים, לידה, קו החיבה (מראה איכות הקשר הזוגי), קו התאווה (האובססיה), קו השמש (ההצלחה הכלכלית הצפויה), קו ילדים, קו אחים, קו הורים, יד מרובעת, מלבן טרפז ועוד, קווי נסיעות/מסעות, קו דיכאון, קו בריאות, קווי דאגה, קווי אינטואיציה, טבעת שבתאי, טבעת וונוס, טבעת שלמה, ציפורניים, אבחון אלרגיות, עמוד שידרה, אנזימים, טיפול אנרגטי.

 • קישורים לקורסים מובאים למטה תחת כותרת "קריאה נוספת".

ביסוס מדעי


בשנת 1901 ויליאם ג' בנהם פרסם מחקר מדעי ראשון מסוגו בספרו "החוקים של קריאת כף יד מדעית"1 . למיטב ידיעתנו טרם התפרסמו מחקרים אקדמיים בתחום.

קריאה נוספת


הכשרה והדרכה:

קישורים חיצוניים


הערות שוליים


 

 1. "The Laws of Scientific Hand Reading" by William G. Benham [] []
 2. Dwivedi. Wonders of Palmistry p. 25-26 []
 3. James, Brandon. "PALMISTRY" []
 4. Chinn. Technology. p.24 []
 5. "The London Cheirological Society". []