ביואורגונומי (Biorgonomy)

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

נציגי השיטה גורסים כי ניתן לטפל באמצעות ביואורגונומי בכל סוגי המחלות הפיזיות, ובמגוון מצבים נפשיים, כולל מצבים בהם לרפואה המסורתית אין מענה. נצבר ניסיון בפועל בטיפול בבעיות פוריות, בעיות אורתופדיות, אלרגיות ועוד…

מספר המטפלים

על פי הדיווח של נציגי השיטה בארץ, לפחות  5000 ויותר מטפלים הוכשרו עד כה על-ידי רפי רוזן ז"ל ומורים שונים בארץ. טרם נאספו נתונים על מספר המטפלים הפעילים.

מקור השיטה

השיטה פותחה על ידי רפי רוזן בישראל, החל משנות השמונים של המאה ה-20.

ביסוס מדעי

בימים אלה יש קבוצות של מדענים באירופה ובארה"ב1 הממשיכות לחקור ולנסות את הממצאים של רייך ואת האפשרויות ליישמם לטיפול בחולים. למיטב ידיעתנו המחקרים טרם הבשילו לפרסומים אקדמיים.

 

כותבת המאמר

נוגה גזית

נוגה גזית, מייסדת ומנהלת המכללה לביואורגונומי ללימודי ביואורגונומי והכשרת מטפלים.

תלמידתו הישירה של רפי רוזן, מייסד השיטה. מאז 2003 יצקה והוסיפה דרכי טיפול חדשות וחתומה למעשה על שיטת טיפול חדשה ברובה.

מחברת מגוון רחב של ספרי התמחות בטיפול הביואורגונומי במערכות הגוף השונות.

השיטה


תמצית

ביואורגונומי2 היא גישה רפואית הוליסטית מודרנית, המבוססת על אנרגיית האורגון3. על פי התיאוריה אותה חקר והגה לראשונה ד"ר וילהלם רייך4, הבריאות תלויה בזרימה חופשית של אנרגיית האורגון אל האדם ודרכו, ולכל איבריו. מצב של מחלה מתאפשר כאשר אין שדות אנרגיה לאיבר. סיבות אפשריות למצב זה – פציעה פיזית, פחד או טראומה שקרו לאדם או למישהו מעץ המשפחה שלו או מגלגולים קודמים שלו. גם הפרעות אנרגטיות/ טפילים אנרגטיים יכולים לגרום לכאב או למחלה.

רפי רוזן5 תרם את הכלי העיקרי והחשוב לחישה של חסימות אנרגיית האורגון – טכניקת העפעוף6 (החוש השביעי).

טכניקה זו, בצירוף ערבול משלימים7 מאפשרת טיפול ללא מגע פיזי ובקלות יחסית. את טכניקת העפעוף יכול כל אחד ללמוד ולרכוש תוך תקופת לימוד קצרה.

במהלך השנים שחלפו מאז ייסוד השיטה על ידי רפי רוזן, נוספו כלים ותהליכים רבים שהפכו את השיטה לרבת עוצמה, ולשיטה המתאימה לטיפול בכל סוגי המחלות הפיזיות, ובמצבים נפשיים ורגשיים רבים.

שם השיטה


השם הראשוני בו השתמש רפי רוזן היה ביו-אנרגיה שימושית. על מנת להבדיל את השיטה משיטות אחרות שעשו שימוש בשם "ביו-אנרגיה" החליט רפי רוזן לשנות את השם ל"ביורגונומי". כאשר נוגה גזית הקימה את ה"מכללה לביואורגונומי" היא אימצה את השם "ביואורגונומי" (ביו-אורגונומי) המוקיר את זכרם של רפי רוזן ("ביורגונומי") ושל וילהלם רייך ("אורגונומי").

מפתח השיטה


רפי רוזן נולד ב-1927 בירושלים. נחשב לאבי שיטת הטיפול הביואורגונומי. לימד והעמיד תלמידים רבים הממשיכים להעניק טיפולים בשיטתו.

עיקר פעילותו נערכה בתל אביב, אך בשנותיו האחרונות ריכז את פעילותו בקיבוץ הסוללים שהיה בין מקימיו בשנת 1948. רפי נפטר בקיבוץ בפברואר 2003. הוא פרסם ספרים רבים שרובם עוסק ב"ביואנרגיה שימושית" ("ביורגונומי"). המפורסמים שבהם: "החוש השביעי והמציאות שמעבר", "אהבה עזה ממוות".

היסטוריה


ד"ר וילהלם רייך

היסודות להכרת אנרגיית האורגון הונחו בשנות ה-20 של המאה ה-20 על ידי ד"ר וילהלם רייך, מדען, רופא ותלמידו של פרויד. רייך היה אבי הפסיכותרפיה הגופנית, פסיכואנליטיקאי שעסק גם בפיסיקה, בכימיה, בביולוגיה ועוד. רייך חשב שהסימפטומים של המחלה הם למעשה איתותים של הגוף המבקש ריפוי ותלה את הסיבות למחלות במחסור באנרגייה קוסמית בגוף, אנרגיה שיכולה להיחשב כאנרגיית החיים, לה קרא רייך בשם "אורגון" (מלשון אורגניזמים= האנרגיה המאפשרת חיים לאדם, לחי ולצומח). הוא בנה "מצברי אנרגייה" – "אקומולטור אנרגטי"8 , כאמצעי לסיוע לחולים על ידי חשיפתם לאנרגיית אורגון מרוכזת. כמו כן בנה cloudbusters לשינוי ריכוז האורגון באטמוספירה ליצירת עננים להורדת גשם9.

רפי רוזן שמע לראשונה על מחקריו של ווילהלם רייך מפיו של משה כספי ז"ל, מייסד בית הספר הניסויי בירושלים. הוא נשבה בקסם הריפוי באמצעות אנרגיית האורגון, הוא החל לתור אחר ספריו ומחקריו של וילהלם רייך על אנרגיית האורגון כ-30 שנה לאחר פרסומם. בין השאר שיחזר ובנה רפי "אקומולטורים" ו"קלאוד באסטר"- מכשירים וכלים אותם יצר רייך, בהתאם להסברים שמצא בספרים. הוא חזר על הניסויים המתוארים בספריו של רייך והגיע לתוצאות טיפול מוצלחות.

הדרכה נוספת על הריפוי באמצעות אנרגיית האורגון קיבל רפי רוזן מד"ר וולטר הופה, ידידו ותלמידו הישיר של ד"ר רייך, הפסיכיאטר היחיד בארץ שטיפל בשיטתו של רייך – "אורגונומי". ד"ר הופה התגורר באותה תקופה בתל אביב. בנוסף רפי רוזן למד ממורים באירופה שלימדו ביואנרגיה, ובעיקר מהפסיכולוגית הנורבגית גרדה בויסן.

מודלים של הגוף והנפש


רייך, כמו גם רוזן בעקבותיו, התייחסו לשילוב של גוף – נפש. רייך גילה את אנרגיית החיים הקוסמית, הנמצאת בגוף האדם כולו, בכל תא חי ואף בחומר הדומם וקרא לו אורגון. חלק משמעותי מעבודתו הוא בהבנת התהליכים האנרגטיים של הגוף והקשר שלהם עם הנפש. הביואורגונומי פועל על הרובד האנרגטי של האדם, משקם את הגוף האנרגטי שלו, אשר בתורו משקם את הגוף הפיסי.

טראומות (אירועים ריגשיים שאדם עובר) גורמות לחסימות אנרגטיות. איתור החסימות והסרתן באמצעות טכניקת הביואורגונומי הוא מפתח לחיים בריאים- פיסיים ורגשיים. רוזן מתאר בספרו מצב של חסימה גופנית-רגשית-אנרגטית: כשמישהו שומע סיפור מאוד עצוב ומרגש מתעורר בו גל עצב המנסה להביע עצמו באמצעות בכי. כדי להימנע מחשיפת הצד הרגיש והרך, יש עצירה של הבכי. כתוצאה מכך יש תחושה של גוש בגרון ("הבכי נתקע בגרון"). אפשר לחוש כי השרירים במקום בו נמצא הגוש לכאורה מכווצים. למעשה יש במקום ריכוז אנרגטי חזק במיוחד. הצער או הכאב, ההבעה הריגשית, שעמדו לפרוץ בצורת בכי נתקעו בגוש ונחסמו. נוצרה חסימה ריגשית. כלומר יש לנו חסימה רגשית, גופנית ואנרגטית. לכן הטיפול נוגע לא רק בהיבטים הפיזיים/גופניים (האיברים החולים), אלא גם במישור האנרגטי, במרכזי האנרגיה (צ'אקרות) במסלולי זרימת האנרגיה (מרידיאנים), וגם במוח, על ידי טיפול ב"צלקות האנרגטיות" (בלשון העם "שריטות במוח") המוטבעות בו בעקבות הטראומות שהאדם עברו.

המשלים האנרגטי

אחד הגילויים המדהימים של רפי רוזן, קיומו של משלים אנרגטי (או ישות משלימה) לכל יצור חי או דומם.

בתורות רבות מופיע הצרוף של 12. 12 מרידיאנים, 12 דקות כפול 5 = 60 דקות (שעה), 12 שעות כפול 2 = יממה ועוד. כמו כן מוזכר בלא מעט תורות כי הנשמה יורדת לכדור הארץ והיא מתפצלת ל-2 חלקים: זכר ונקבה.

כל חלק מתחלק ל-6 חלקים וכך מקבלים 12 אנשים שונים המהווים אחד לשני השלמה אנרגטית.

לכל איש יש משלים אנרגטי שהיא אישה. לכל אישה משלים אנרגטי שהוא גבר. משלים אנרגטי כאמור יש לא רק לבני אדם אלא לכל דבר ביקום.

כדי ששדות-האנרגיה יהיו טובים ויציבים, כלומר בכדי שהאדם יהיה בריא ואנרגטי, המשלים צריך להיות בחיים ומאוזן בפני עצמו מבחינה אנרגטית. כששדות האנרגיה של שני משלימים (זכר ונקבה) נמצאים בקרבה ו/או בהיצמדות, הדבר גורם להתרחבות שדות האנרגיה של כל אחד מהם ולהתפשטות עד אינסוף – מצב המהווה כוח חיסוני וריפוי חזקים ביותר.

אין משלימים בתוך המשפחה (כלומר אבא-בת, אמא-בן, אח-אחות, בני דודים וכדומה).

המשלים האנרגטי של בני אדם:

  • הוא אדם בשר ודם.
  • הוא מתחלף אוטומטית בהתאם לסיטואציות ואירועים בחיים (יש לזכור, שיש לנו  משלים אחד ראשי, ועוד 10 משניים, והם יכולים להתחלף ביניהם בהתאם).
  • כשהוא מת (נהרג), הוא משפיע על אנרגיית המטופל, כמו קורא למטופל להצטרף אליו. הטיפול בו, השחרור שלו מהמטופל, יחזירו למטופל את כוח החיים ואת פוטנציאל הריפוי. במקומו יתייצב באופן אוטומטי משלים אחר.
  • לכל אדם יש את הכושר המולד לזמן את המערכות האנרגטיות המשלימות ולטפל בהן.

במה הביואורגונומי מטפל?


ניתן לטפל באמצעות ביואורגונומי בכל סוגי המחלות הפיסיות ובמגוון מצבים נפשיים ורגשיים, כולל מצבים בהם לרפואה המסורתית אין לכאורה מענה.

ניסיון בפועל

יש כיום עדויות רבות על הצלחת הטיפול במגוון עצום של מצבים רפואיים. בין היתר נצבר ניסיון בטיפול בבעיות פוריות, בעיות אורתופדיות, אלרגיות, בעיות במערכת העיכול, מערכת הנשימה, סרטן, הסרת גידולים, אבנים בכיס המרה, אבנים בכליות, בעיות עיניים, בעיות אוזניים, טיפול במיגרנות וכאבי ראש, נחירות, הסרת חסמים רגשיים (בתחומי הזוגיות, מימוש עצמי ומימוש עסקי) ושיפור במערכות יחסים.

הטיפול


הטיפול הביואורגונומי הבסיסי נעשה על-ידי הצמדת המערכות האנרגטיות של המשלימים אלו לאלו בטכניקת ערבול המשלימים האנרגטיים, גם בלי לדעת מי זה המשלים האנרגטי.

ההצמדה של המערכות האנרגטיות של המשלימים האנרגטיים, גורמת להגברה מיידית של השדות האנרגטיים של שני בני-הזוג, באופן שגלי-האנרגיה (השדות) שלהם מתפשטים עד אין-סוף. במצב זה, כשהשדות האנרגטיים סביב האדם הם חזקים וצפופים, קיימת מעטפת הגנה אנרגטית סביב כל הגוף, סביב איברי הגוף השונים וסביב כל תא בגוף. קיימת זרימה של אנרגיית האורגון בגוף ומתרחש תהליך של הבראה.

במהלך הטיפול לא מסתפקים ב"סיפור המחלה" ששומעים מהמטופל, אלא מבצעים סריקה ואבחון למציאת הבעיות בזרימת אנרגיית האורגון.

בודקים שאין ברקע סיבות שיכולות להפריע לטיפול, בודקים שדות אנרגיה למטופל וקיום משלים אנרגטי חי. לאחר האבחון הכללי, עוברים לטיפול באיבר החולה תוך שימוש בכלי הביואורגונומי שנועד להסיר את החסימות האנרגטיות ולהשיב את זרימת אנרגיית האורגון לכל אברי הגוף.

טיפולים מרחוק:

מאחר שהטיפול לא כולל מגע פיזי, ובבסיס הביואורגונומי חישה של אנרגיות, ניתן לעשות טיפולים מרחוק באמצעות סקייפ, וואטסאפ או כל מדיה מתאימה אחרת (גם ללא נוכחות המטופל).

הדרכה

ניתן לעבור הכשרה וללמוד את הביואורגונומי אצל מורים שונים בארץ.
במכללה לביואורגונומי הכשרת המטפלים כוללת 3 שלבי לימוד:
שלב א' לימוד יסודות הביואורגונומי,
שלב ב' לימוד הטיפול הביואורגונומי ההוליסטי,
שלב ג' כולל התמחות במערכות גוף שונות.  

השלב הראשון שמשכו כ-4 ימים שלמים (8 שעות כל יום, או 8 מפגשים של 4 שעות), מהווה היכרות ראשונית, לימוד העפעוף ולימוד עקרונות האבחון והטיפול הביואורגונומי.

השלב השני שמשכו כ-4 ימים שלמים (8 שעות כל יום, או 8 מפגשים של 4 שעות), מהווה הכשרה למטפל הביואורגונומי ההוליסטי וכולל הרחבות רבות והעמקה, תוך התייחסות למגוון רחב ביותר של כלים אנרגטיים בהם ניתן להיעזר באיבחון ובטיפול הביואורגונומי.

השלב השלישי כולל מגוון רחב של קורסי ההתמחות בני 2 ימים (8 שעות כל יום או 4 מפגשים של 4 שעות) המתמקדים בתחומים שונים ובמערכות הגוף השונות כגון: הטיפול הביואורגונומי במערכות יחסים, במערכת הרבייה, במערכת השלד, ריפוי הילד שבי (הכולל טיפול ביואורגונומי במחלות ילדים), טיפול ביואורגונומי ביסודות הכוכב שבי- ביואסטרונומי (הכולל טיפול בגורמי השפעה על המטופל שמקורם ברמות הנשמה).

יש אפשרות לעבור את ההדרכות גם בקורסים מצולמים בוידאו אותם ניתן לרכוש באינטרנט.

ביסוס מדעי


בימים אלה יש קבוצות של מדענים באירופה ובארה"ב1 הממשיכות לחקור ולנסות את הממצאים של רייך ואת האפשרויות ליישמם לטיפול בחולים. למיטב ידיעתנו המחקרים טרם הבשילו לפרסומים אקדמיים.

קריאה נוספת


המכללה לביואורגונומי

קישורים חיצוניים


איזור ניווט למעבר לשיטות אחרות רלוונטיות או קשורות:

הדרכה:

הערות שוליים


 

 1. פעילות לתיעוד ומחקר של אנרגיית האורגון בארה"ב) [] []
 2. ביואורגונומי []
 3. אנרגיית האורגון []
 4. וילהלם רייך וילהלם רייך (מקור נוסף) []
 5. רפי רוזן רפי רוזן (מקור נוסף) []
 6. החוש השביעי וטכניקת העפעוף []
 7. משלים אנרגטי []
 8. מידע על מצברי אורגון ועל cloudbusters []
 9. הורדת גשם בישראל בשנת 1991 []