רפואה אינטגרטיבית מאוחדת

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

הרפואה האינטגרטיבית המאוחדת מסוגלת על פי המודל לאבחן ולטפל בכל המצבים הרפואיים ובכל הרבדים גוף-נפש-נשמה הקשורים ברמת מתח גבוהה ורמת חיוניות נמוכה. נציגי השיטה מדווחים כי צברו עד כה ניסיון מוצלח בפועל בין היתר בטיפול בכל המחלות הפסיכוסומטיות, כמו אסטמה, קוליטיס מחלת קרוהן, מחלות עור כמו אורטיקריה, פסוריאזיס, כאבים בחזה ללא סיבה אובייקטיבית, כאבי בטן ללא סיבה למחלה פיזית, כאבי ראש למיניהם, כאבי שרירים, מצבים נפשיים כמו מתח, פוביות התקפי חרדה ודיכאון.

מספר המטפלים

על פי הדיווח של נציגי השיטה בארץ, לפחות 300 מטפלים הוכשרו עד כה על-ידי ד"ר נאדר בוטו. טרם נאספו נתונים על מספר המטפלים הפעילים.

מקור השיטה

השיטה פותחה במלואה על ידי ד״ר נאדר בוטו באיטליה ובישראל החל משנת 1990.

ביסוס מדעי

ד"ר נאדר בוטו ביסס את השיטה על מחקרים שביצע בעצמו ובפרט על "שבעת החוקים האוניברסליים"1 שגילה וניסח לראשונה בשנת 1990 ושחלקים ממנה פורסמו בסדרת מאמרים ב- International Journal of Psychiatry Research במהלך שנת 2019. טרם התבצעו מחקרים מדעיים נוספים על השיטה.


כותב המאמר: ד"ר (M.D.) נאדר בוטו

ד"ר נאדר בוטו

ד"ר נאדר בוטו: רופא, קרדיולוג זה 30 שנה, מצנתר בכיר במרכז רפואי רבין יותר מ-25 שנים, מטפל בעל מוניטין בינלאומי. פיתח מודל לרפואה אינטגרטיבית מאוחדת, המבוססת על מודל הוליסטי מערכתי המתייחס לגורמים ביולוגים, נפשיים, רוחניים וחברתיים כמחוברים ומושפעים הדדית ומיישם הלכה למעשה את הגדרת הבריאות כמצב של רווחה מלאה גופנית, נפשית, חברתית ורוחנית. פרסם מספר ספרים באיטלקית, עברית ואנגלית. בנוסף פיתח שיטת אבחון שקושרת מחלות גופניות עם משברים נפשיים, ומקשר בין המשברים הנפשיים לאיברים ספציפיים, ולצורה בה הוא מביע את המשבר למחלה ספציפית באיבר. מעביר הרצאות בארץ ובאירופה ומלמד את השיטה בסדנאות בישראל, איטליה שוויץ, אנגליה וברזיל. כתב שבעה ספרים באיטלקית, שניים באנגלית ושלושה בעברית.

השיטה


תמצית

הנחת היסוד הבסיסית שלנו לבריאות, מבוססת על הגדרת הבריאות לפי ארגון הבריאות העולמי ויישומה הלכה למעשה.

ארגון הבריאות העולמי הגדיר "בריאות" כמצב של רווחה (wellness) גופנית, נפשית (רוחנית) וחברתית ולא רק כמצב של היעדר מחלה. הגדרה זו מעמידה את המניעה במרכז הטיפול, בהתייחס לעובדה, שהחולה סובל מבעיות נפשיות ומכאובים פיזיים עוד בטרם הופעת המחלה הפיזית. האינטרס המובהק של כולנו הוא למנוע מחלות יותר מאשר להילחם בהן. זהו אינטרס כלכלי ובריאותי כאחד.

רפואה אינטגרטיבית מאוחדת מבוססת על מודל הוליסטי מערכתי, המתייחס לגורמים ביולוגים, נפשיים, רוחניים וחברתיים כמחוברים ומושפעים הדדית ומיישם הלכה למעשה את הגדרת הבריאות כמצב של רווחה מלאה גופנית, נפשית, חברתית ורוחנית.

רפואה אינטגרטיבית מאוחדת:

 • מתייחסת לאדם כישות ייחודית מורכבת משילוב בין גוף נפש ונשמה.
 • מסוגלת לשלב את האמצעים הטיפוליים המודרניים ביותר העוסקים בגוף הפיזי עם האמצעים העומדים לרשותנו משיטות טיפול עתיקות, שעברו את מבחן הזמן והוכיחו מעל לכל ספק את יעילותם ואת אמינותן המדעית.
 • מתמקדת בעיקר בבריאות ובהבראה ולא רק במחלה ובטיפול.
 • מבוססת על האמונה הבסיסית שאהבה ללא תנאי היא המרפא החזק ביותר של החיים, ותחושת אובדן אהבה היא הסיכון הבריאותי הגדול ביותר שלנו.
 • רואה ברופא / מטפל כלי עזר, המסייע לאדם להגשים את שאיפותיו בחיים.

הגדרת רווחה: מצב רוח, שבו האדם חש שהינו מסוגל ליישם את שאיפותיו בחיים עם תחושת אהבה, אושר ושחרור. מגדיר בריאות כמצב של תהודה (רזוננס) בין המערכת הפסיכו-אנרגטית והגוף הפיזי, ומאפשר למערכת ההגנה (החיוניות) להתמודד ביעילות מול גירויים פנימיים וחיצונים כדי לשמר מצב ההומיאוסטזיס.

הגדרת הומיאוסטזיס: מצב איזון דינמי כתוצאה מתהודה (רזוננס) בין השדה האנרגטי של הנשמה לבין המבנה הביולוגי של הגוף, ובאמצעותו המערכת הפיזיולוגית מתפקדת בסדר מלא עם השקעה אנרגטית מינימלית. ההבדל בין רווחה להומיאוסטזיס שהראשון הוא מצב סובייקטיבי והשני הוא מצב אובייקטיבי פיזיולוגי.

לכן ניתן להגדיר מחלה: מצב של דיסוננס בין המערכת הפסיכו-אנרגטית והגוף הפיזי, שנגרם מגירויים (חיצוניים או פנימיים) בעוצמה כזאת שעולה על היכולת של מערכת ההגנה להחזיר את ההומיאוסטזיס.

עקרונות הרפואה האינטגרטיבית המאוחדת

מודל זה יגרום לשינוי בסיסי בתפיסה ברפואה:

יתרונות השיטה לרפואה אינטגרטיבית מאוחדת:

שם השיטה


השם "רפואה אינטגרטיבית מאוחדת", נבחר על ידי ד"ר נאדר בוטו, כמתאר בצורה מיטבית את אופי השיטה כמו גם ההתייחסות למטופל כמהות אחת המורכבת מגוף, נפש ונשמה. השיטה מציבה אותו במרכז ולוקחת בחשבון את המגוון הרחב של ההשפעות הפיזיות, הרגשיות, הנפשיות, החברתיות, הרוחניות והסביבתיות המשפיעות על בריאותו. השיטה מאחדת את כל הגורמים לשם מציאת הדרך הנכונה והטיפול שיעזרו למטופל להבריא.

מפתח השיטה


ד"ר נאדר בוטו. נולד ב-1958. למד רפואה בטורינו, איטליה. התמחה בקרדיולוגיה בישראל והשלים את התמחותו בקרדיולוגיה פולשנית בסאן-לורן דה-וואר, צרפת, באולטרסאונד כלילי במילאנו, איטליה ובהרחבה מלעורית של עורקי התרדמה ועורקים כליתיים בפיניקס אריזונה, ארה"ב.

היסטוריה


ד"ר נאדר בוטו התעניין כבר בהיותו סטודנט לרפואה בשאלת קיום הנשמה. בשנת 1978 למד היפנוזה ותוך כדי יישום ההיפנוזה על מתנדבים התחיל לראות תופעות גופניות, שאין להם הסבר מבחינה רפואית, כגון ריפוי יבלות ממקור ויראלי באמצעות היפנוזה או גרימת כוויה עורית באמצעות סוגסטיה תחת היפנוזה. חוויות אלו עוררו אצל בוטו שאלות רבות על הקשר בין הנשמה לגוף. בוטו מעיד על עצמו שהיה סקרן מאוד, למד וחקר מקורות מידע רבים. הוא לא הסתפק בתשובות שטחיות אלא ניסה למצוא מענה, אשר יתאים גם מבחינת הרוח המדעית.

בשנת 1980 בוטו למד את השימוש בטכניקת המטוטלת כדי לקבל אינפורמציה מהתת-מודע. בשנת 1988 הוא למד את טכניקת העפעוף מרפי רוזן, מפתח השיטה. טכניקת העפעוף החליפה את השימוש במטוטלת. השימוש בטכניקת העפעוף הוא אבן יסוד בהתפתחות של "החוש השביעי", דרכו ניתן לקבל מידע מאדם אחר בלי להשתמש בחמשת החושים הקלאסיים ובלי לחכות למה שמכונה לרוב "החוש השישי" (אינטואיציה). השימוש בחוש השביעי אפשר לבוטו לבצע מחקרים יעילים וממוקדים במיוחד.

הצורך להבין את הקשר בין המשברים הנפשיים למחלות גופניות, הביא את בוטו במהלך שנת 1990 לחקור את הקשר בין אנרגיה לחומר. על מנת להבין זאת החל להתעמק בפיזיקה וגילה כי לפיסיקה אין עדיין מענה הולם לשאלת מקור האנרגיה והחומר. בוטו החל במחקר פיזיקלי עצמאי תוך התבוננות בטבע. במחקר זה הוא הגיע למסקנה, שניתן לתאר את התופעות האנרגטיות והחומריות באמצעות שבעה חוקים אוניברסליים. החוקים האוניברסליים שגילה וניסח מאפשרים לנו לתאר את המורכבות של החיים בכלל ואת האינטרקציה בין גוף-נפש-נשמה בפרט.

מודל של הגוף והנפש


החל משנת 1990 פיתח ד"ר בוטו שיטה אבחנתית וטיפולית, שמתייחסת לאדם כמהות רוחנית ייחודית, המורכבת מגוף, נפש ונשמה, שניתן להגדירם במונחים מדעיים המתבססים על רעיונות ומונחים הקיימים בפיזיקה הקוונטית. השיטה מסוגלת לאבחן את החסימות במרכזי אנרגיה ובמרידיאנים, לאתר את המשברים הנפשיים העומדים מאחורי חסימות אנרגטיות ומחלות גופניות, במטרה לאתר את הסטייה מהיעוד הרוחני, אשר גרמה לסבל מוסרי ונפשי.

השיטה פורסמה במספר ספרים באנגלית, איטלקית ושלושה ספרים בעברית:

 1. רפואה והחוש השביעי הוצאת מודן7
 2. רפואה ושבעת החוקים האוניברסאליים הוצאת מודן.
 3. הקוד האנושי הוצאה עצמית8

הרפואה האינטגרטיבית, שמוצעת ע״י ד״ר בוטו, אינה מסתפקת בחיבור שבין הרפואה הקונבנציונלית למשלימה, אלא מהווה מודל חדש. השיטה מציעה טיפול מותאם אישית, המבוסס על זיהוי המבנה הביולוגי והנפשי (הקוד האנושי) ומביאה בחשבון את רמות המתח והחיוניות של האדם. בנוסף, היא מסייעת לאדם לזהות את הייעוד הרוחני והחברתי שלו ובכך להקל עליו ליישם את שאיפותיו בחיים בתחושת רווחה, אהבה, אושר ושחרור. המטרה היא לטפל, למנוע ולתחזק בבריאות איתנה את המטופלים.

הנחת היסוד הבסיסית שלנו לבריאות, מבוססת על הגדרת הבריאות לפי ארגון הבריאות העולמי ויישומה הלכה למעשה. ארגון הבריאות העולמי הגדיר בריאות כרווחה (wellness) גופנית, נפשית (רוחנית) וחברתית ולא רק כמצב של היעדר מחלה9 . הגדרה זו מעמידה את המניעה במרכז הטיפול, בהתייחס לעובדה, שהחולה סובל מבעיות נפשיות ומכאובים פיזיים לפני הופעת המחלה הפיזית. האינטרס המובהק של כולנו הוא למנוע מחלות יותר מאשר להילחם בהן. זהו אינטרס כלכלי ובריאותי כאחד.

במה רפואה אינטגרטיבית מאוחדת מטפלת?


הרפואה האינטגרטיבית המאוחדת מסוגלת, על פי המודל, לאבחן ולטפל בכל המצבים הרפואיים ובכל הרבדים גוף-נפש-נשמה, כל עוד המצב איננו חריף במידה כזו, שמחייבת התערבות של הרפואה הקונבנציונלית.

ניסיון בפועל

עד כה המטפלים בשיטה צברו ניסיון מוצלח (בין היתר) בטיפול במצבים הרפואיים הבאים: כל המחלות הפסיכוסומטיות, כמו אסטמה, קוליטיס מחלת קרוהן, מחלות עור כמו אורטיקריה, פסוריאזיס, כאבים בחזה ללא סיבה אובייקטיבית, כאבי בטן ללא סיבה למחלה פיזית, כאבי ראש למיניהם, כאבי שרירים, מצבים נפשיים כמו מתח, פוביות התקפי חרדה ודיכאון.

אבחון וטיפול


אבחון

הנקודות הבסיסיות עליהם מבוססת שיטת האבחון הן:

 • כל אדם הוא ישות ייחודית שניתן לאפיין אותה ע״י הקוד האנושי (ראה ספר הקוד האנושי10 ), שמאפשרת לדעת מהם הצרכים של האדם, הציפיות שלו מהסביבה וכפועל יוצא המשברים הנפשיים שלו. דרך הקוד האנושי אנו מאבחנים את האדם העומד מולנו, מזהים את רמות המתח והחיוניות שלו, ומסייעים לו בקבלה שלו את עצמו ובחיזוק המערכת הגופנית, רגשית ואנרגטית המאפשרת לו לממש את הייעוד שלו בתחושת רווחה. מבנה הפנים והגוף מאפשר לנו לדייק את הטיפוס שלפנינו.
 • לכל משבר כתובת ספציפית בגוף, המחלה היא הסימפטום למשבר נפשי שלא עובד כראוי ולא שוחרר. (ראה ספר רפואה והחוש השביעי11.
 • כל משבר נפשי מלווה באחת מארבע דרגות הפחד (דאגה, פחד, פאניקה ואימה), שיקבע את סוג המחלה באיבר. לדוגמה, דאגה יכולה ליצור פעילות יתר של בלוטת התריס, פחד  יכול ליצור זפק, פאניקה יכול ליצור קשרית ואימה יכולה ליצור תת-פעילות וגידול סרטני. (ראה ספר "רפואה ושבעת החוקים האוניברסליים"12 ).
 • הצורה בה הוא חווה את המשבר הנפשי (משבר הישרדות, חוסר תמיכה או התנתקות) תקבע את הרקמה השייכת לאחת משלושת השכבות העובריות. דוגמה: אדם שפוטר באופן בלתי צפוי שהיה לו קשה לעכל האירוע יפגע בקיבה, התגובה לאירוע הייתה צריכת יתר מבחינה רגשית, החיוניות של הקיבה יורדת, ואם היא יורדת מתחת לרמה מסוימת עלול להיווצר גידול סרטני. אם החוויה של הפיטורים היתה חוסר תמיכה מהחברים או מאשתו והוא חש חוסר תמיכה, רקמת החיבור היא זאת שנפגעת ויופיע גידול ברקמת השרירים של הקיבה. אם הוא חש איום קיומי, מכיוון שנכנס לחובות ואין לו מקור הכנסה, הרירית של הקיבה נפגעת. זאת מכיוון שמקורה מהשכבה העוברית הפנימית, ויתפתח אדנוקרצינומה.
 • ניתן למדוד רווחה על ידי מדידת רמת המתח הפנימי ורמת החיוניות האנרגטית ע״י שימוש במכשיר (Vitalex) שד״ר בוטו פיתח. מכשיר זה מודד את רמת המתח ורמת החיוניות תוך התבססות על בדיקת HRV ו-BioImpedance (הסבר על מכשירים אלו ינתן מייד תחת הכותרת "בדיקות").
 • כלי עזר יעיל במיוחד בשלב האבחון: החוש השביעי13, שהוא קליטה על-חושית תחת שליטה מלאה שלנו, ובאמצעותו ניתן לקלוט אינפורמציה מאדם אחר או ממצב מסוים מבלי להשתמש בחמשת החושים הקלאסיים שלנו.

בדיקות:

 • בדיקת רמת המתח ע״י שימוש ב- (HRV (Heart Rate Variability שבודקת את האיזון בין המערכת הסימפתטית ופרה-סימפתטית.
 • בדיקת רמת החיוניות ועמידות ע״י שימוש בבדיקת (BIA (Body Impedence Assessment לפי עקרון של מוליכות חשמלית (ביו-אימפדנס).

בדיקות אלו מאפשרות:

 1. זיהוי אנשים שלכאורה בריאים, אך ברמת סיכון גבוהה לפתח גורמי סיכון למחלות שכיחות כמו סוכרת, יתר לחץ דם, שומנים גבוהים בדם וקרישיות יתר בעקבות מתח שלילי גבוה.
 2. הערכת רמת הסיכון לתחלואה ותמותה בחולים שעומדים לעבור פעולות רפואיות עם סיכון, כגון ניתוחים, כימותרפיה ופעולות אבחנה פולשניות.

טיפול

ההתבוננות באדם מהווה את מרכז הכובד של תהליך הריפוי. בעקבותיה תגובש תכנית ריפוי הוליסטית, המבוססת על צרכיו האישיים של המטופל.

על מנת להביא לתהליך ריפוי אופטימלי יש לערב את המשתנים הבאים: בדיקה כללית של הפרופיל הנפשי-ביולוגי תוך התייחסות הוליסטית ושלמה לאדם כאל יחידה אישית, המתפקדת בתוך יחידה משפחתית. בשיטה זו אנו לוקחים בחשבון את הרקע החברתי, נקודות התורפה, גורמי לחץ, מקורות עוצמה, דרכי התמודדות וכו'.

תהליך הטיפול מבוסס על שני תהליכים עיקריים:

השטיפה האנרגטית

שטיפה אנרגתית – ד"ר נאדר בוטו

בשנים האחרונות, פִיתח ד"ר נאדר טכניקה טיפולית המכונה "שטיפה אנרגטית", דרכה נפתח חלון חדש, המאפשר חוויות רגשיות וטראומטיות, שנחוו לרוב בילדות ולתאר את אשר על ליבם בצורה מפורטת ביותר. השיטה מאפשרת השלמת תהליך הלמידה העומד מאחורי המשבר הנפשי כדי לעזור להם בהתמודדות עם משברים עתידיים.

מדובר בשיטת טיפול ייחודית, המתבססת על חידוש זרם החיים בגוף, המביא לשחרור חסימות אנרגטיות שנגרמו כתוצאה מטראומות רגשיות בעבר. מטרת השטיפה האנרגטית לשחרר חסימות אנרגטיות שנגרמו ממשברים נפשיים, ולחדש את הזרימה בין שני הקטבים העיקריים בגוף באמצעות פתיחת מרכזי האנרגיה (הצ'אקרות) והזרמת אנרגיה לאורך המרידיאנים והאיברים. טיפול זה אינו מלווה בדיבור, בסוגסטיה כלשהי או בהיפנוזה . לכן חשוב לציין שלכל אורך השטיפה נמצא המטופל בהכרה מלאה ומודע למה שקורה לו.

מדדים להצלחת הטיפול

מדד היעילות של הטיפול האינטגרטיבי

המודל, המשלב בין גוף נפש ונשמה, מחייב התייחסות למישור הגופני, נפשי, אנרגטי ורוחני. טיפול יעיל מסוגל להשיג את המטרות הבאות:

 • לשחרר את הגוף מחסימות אנרגטיות ולהחזיר את המערכת לאיזון הומיאוסטזיס (איזון דינמי בו המערכת מתפקדת במלוא היעילות עם השקעה אנרגטית מינימלית) על ידי הורדת רמת המתח והעלאת רמת החיוניות.
 • לעזור לנפש לעבד משברים וטראומות מהעבר ולהשלים תהליך למידה.
 • לאתר סטיות מהיעוד ולחשב מסלול מחדש בהתאם לתוכנית המקורית של האדם הספציפי.
 • להגדיל את האנרגיה החיונית של מערכת ההגנה ולשחזר את מצב האיזון.
 • לעזור למטופל להתקדם ולהתפתח מבחינה רוחנית.
 • להשיג רווחה גופנית, נפשית ורוחנית.

מדד ההצלחה של הטיפול הרפואי

משברים נפשיים גורמים לדיסוננס בין השדה האנרגטי והגוף הפיזי, לחסימות אנרגטיות, להעלאת רמת המתח הנפשי ולאורך זמן להורדת רמת החיוניות של האיבר הקשור למשבר הנפשי. לכן, טיפול מוצלח פותר את הדיסוננס ומחזיר את הרזוננס, מוריד את רמת מתח ומעלה את החיוניות.

רמת המתח משנה את היחס בין המערכת הסימפתטית והפָרה-סימפתטית וניתנת למדידה ע״י מדידת ה-HRV. רמת החיוניות ניתנת למדידה ע״י BioImpedance. שני מדדים אלו נבדקו במחקרים מדעיים והוערכו כמדדים אמינים להערכת פרוגנוזה. ניתן למדוד את יעילות הטיפול ע״י שאלונים שמודדים רמת הרווחה לפני הטיפול, מיד לאחר הטיפול וכמה חודשים לאחר מכן.

הדרכה והכשרה


הכשרת המטפלים מחייבת מעבר של 5 רמות, כאשר אין אפשרות לדלג על רמה במהלך ההשתלמות.

כל רמה – קורס בן יומיים רצופים.

חמשת הרמות הן:

 • קורס 1: מודל הרפואה המאוחדת ושבעת החוקים האוניברסאליים.
 • קורס 2: פסיכוסומטיקה – הקשר בין הגוף והנפש
 • קורס 3: הקוד האנושי
 • קורס 4: FEEL, TTRT
 • קורס 5: טיפול ושטיפה אנרגטית ריגשית.

פרטים נוספים והרחבה ניתן למצוא באתר של ד"ר נאדר בוטו14

ביסוס מדעי


ד"ר נאדר בוטו ביסס את השיטה על מחקרים שביצע בעצמו ובפרט על "שבעת החוקים האוניברסליים"1 שגילה וניסח לראשונה בשנת 1990 ושחלקים ממנה פורסמו בסדרת מאמרים ב- International Journal of Psychiatry Research במהלך שנת 2019. טרם התבצעו מחקרים מדעיים נוספים על השיטה.

קריאה נוספת


קישורים חיצוניים


מאמרים מדעיים של ד"ר נאדר בוטו  שהתפרסמו בכתב העת International Journal of Psychiatry Research:

הערות שוליים


 1. שבעת החוקים האוניברסליים [] []
 2. ספרים של של ד"ר נאדר בוטו באיטלקית []
 3. ספרים של ד"ר נאדר בוטו בעברית []
 4. Parlare al Cancro – La Ricerca del dialogo per riprogrammare le cellule/ Nader Butto , Pier Mario Biava , Franco Canestrari []
 5. Seven Universal Principles and the Seventh Sense: A New Paradigm of Future’s Medicine/ Dr. Nader Butto []
 6. Unified Integrative Medicine/ Dr. Nader Butto []
 7. רפואה והחוש השביעי []
 8. הקוד האנושי []
 9. WHO. Constitution of the World Health Organization, Geneva, 1946. []
 10. הקוד האנושי/ ד"ר נאדר בוטו []
 11. רפואה והחוש השביעי/ ד"ר נאדר בוטו []
 12. רפואה ושבעת החוקים האוניברסאליים/ ד"ר נאדר בוטו []
 13. החוש השביעי []
 14. האתר של ד"ר נאדר בוטו []