זוגיות הרמונית

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

נציגת השיטה מדווחת כי השיטה מטפלת במקרים הבאים: כאשר יש רצון לשפר את הזוגיות הקיימת, כאשר הזוגיות עולה על שרטון ונתקעת ויש רצון לייצר התקדמות ביחסים, כשרוצים לשפר את התקשורת בין בני הזוג, כשרוצים לנקות מהזוגיות משקעים מהעבר, כשזוגות עומדים לפני החלטה אם להמשיך יחד או לא ורוצים לעשות זאת ממקום שלם, כשזוגות רוצים למצוא דרך להיפרד באופן נעים יחסית, כאשר אחד מבני הזוג מעוניין לקדם את הזוגיות וכאשר אנשים רוצים זוגיות ולא מצליחים לייצר אותה. השיטה מאפשרת לעבוד על זוגיות קיימת עם או בלי שיתוף הפעולה של בן הזוג וגם עוזרת לייצר זוגיות למי שאין כזו.

ניסיון בפועל: נציגת השיטה מדווחת כי נצבר ניסיון רב בפועל בכל התחומים שפורטו לעיל. להרחבה ראו סעיף "ניסיון בפועל" תחת הכותרת "במה שיטת 'זוגיות הרמונית' מטפלת".

מספר המטפלים

עד כה הוכשרו בשיטה מטפלים מעטים, וכיום עובדים לפיה ארבעה מטפלים. הספר על השיטה, המצוי בימים אלו בשלבי הכנה, ישמש בסיס ידע חשוב לקורסי המטפלים הבאים. מערך ההדרכה למטפלים בשיטה צפוי להתחדש בקרוב. קישור לרשימת המטפלים הפעילים

מקור השיטה

שיטת "זוגיות הרמונית" פותחה במלואה על ידי איריס סובינסקי בהתבסס על רעיונות מתוך תורתו של ד"ר קרל גוסטב יונג. בהמשך לד"ר יונג, השיטה מבוססת על העבודה של הפסיכולוגית היונגיאנית ד"ר קלאריס פינקולה אסטס. בנוסף, סובינסקי שאבה השראה מתוך עבודתו של ד"ר רודולף שטיינר. לפירוט ראו סעיף "היסטוריה".

ביסוס מדעי

שיטת "זוגיות הרמונית" מתבססת בין היתר על עבודתו המדעית הידועה של ד"ר קרל גוסטב יונג. טרם בוצע מחקר ספציפי על החידושים המובאים בשיטה עצמה.


כותבת המאמר

איריס סובינסקיאיריס סובינסקי, נשואה ואם לשניים, מאמנת אישית וזוגית, מטפלת בחסימות רגשיות ובריפוי טראומות, מנחת קבוצות ומפתחת השיטות "זוגיות הרמונית" ו"המפגש הפנימי".

פועלת בתחום הריפוי של יחידים, זוגות ומשפחות בנושאים של זוגיות, הגשמה, איזון בין רוח וחומר, הורות, אנשים רגישים מאוד, הורות לילדים רגישים מאוד, פתיחת חסימות רגשיות, ריפוי דיכאון וחרדה וריפוי טראומות.

למדה מדעי המחשב בטכניון, אימון הוליסטי, ריפוי בעזרת שחזור טראומות, הנחיית קבוצות הוליסטית, אנתרופוסופיה, מבוא לפסיכותרפיה בודהיסטית ורפואה גרמנית חדשה.

כותבת מאמרים שניתן לקרוא במידעון ובאתר "בית זוגיות וחיים הרמוניים"1 וכן ספר על שיטת "זוגיות הרמונית" שיֵצא לאור בהמשך.

השיטה


תמצית

שיטת "זוגיות הרמונית" מאפשרת ריפוי של היכולת לפעול בעולם ממקום מאוזן ושיפור של יכולות אישיות נוספות בעזרת עבודה על היחסים בין החלקים הגברי והנשי שבתוך הנפש של האדם. השיטה מחזקת את המרכז של האדם ומאפשרת לו לחיות באותנטיות גם בתוך זוגיות.

שיטת זוגיות הרמונית של סובינסקי יעילה בטיפול במצבים שונים ובשלבים שונים של הזוגיות:

 • משפרת את הזוגיות הקיימת
 • מייצרת התקדמות ביחסים כשהזוגיות עולה על שרטון
 • משפרת את התקשורת בין בני הזוג
 • מנקה את משקעי העבר
 • מאפשרת החלטה ממקום שלם לזוגות שעומדים לפני החלטה האם להמשיך יחד
 • מאפשרת פרידה נעימה יותר לזוגות שלא מצליחים לייצר זוגיות טובה
 • מאפשרת פיתוח של היכולת להגיע ולהיות בזוגיות למי שלא מצליח

בנוסף, השיטה מאפשרת:

 • שיפור התקשורת הפנימית והחיצונית
 • למידה של תקשורת win-win שבה כל אחד מהצדדים יכול לקבל מענה לצרכיו
 • יצירת היכרות ומענה לצרכים הבסיסיים של האדם
 • שיפור יכולת התקשורת והביטוי של האדם בחייו
 • איזון האדם בין רוח לחומר
 • פעולה מאוזנת בעולם מתוך חזון
 • שיפור יכולת ההגשמה שלנו בעולם
 • שיפור היכולת להתחבר לאותנטיות שלנו
 • שיפור היכולת לגייס עזרה מחוץ לנו

השיטה מתבססת על התפיסה של ד"ר קרל יונג לגבי ה"אנימה" (הצד הנשי הפנימי של הגבר) וה"אנימוס" (הצד הגברי הפנימי של האישה), שנמצאים בנפש האדם, וגם על התפיסה האנתרופוסופית של ד"ר רודולף שטיינר בנוגע להתפתחות האינדיבידואל. סובינסקי אימצה את תפיסותיהם הכלליות לגבי נפש האדם ומצאה דרכים חדשות לשלב וליישם אותן בטיפול זוגי.

השיטה מאפשרת לעבוד על זוגיות קיימת עם או בלי שיתוף הפעולה של בן הזוג ועוזרת גם לייצר זוגיות למי שמעוניין למצוא זוגיות.

שם השיטה


השם זוגיות הרמונית מתייחס לשני אלמנטים:

הראשון הוא התלות בהימצאות הרמוניה בין החלקים הגברי והנשי שבתוך הנפש של כל אדם, ובין נוכחות של הרמוניה בזוגיות שלו, ומתבסס על מודל ה"אנימה" וה"אנימוס" של יונג.

השני הוא הקשר בין ההרמוניה הפנימית של האדם מול עצמו, כשהוא חי את האינדיבידואליות שלו, ובין הימצאות הרמוניה בזוגיות שלו. הרמוניה פנימית נוצרת כאשר האדם חי את חייו ביושרה, אותנטיות והגשמה של ייעודו בעולם ובהתאם לאמת שלו. חלק זה מתבסס על המודל האנתרופוסופי של שטיינר בנוגע להתפתחות האינדיבידואל.

במפגש הראשוני בין שני בני אדם שחונכו על פי ערכי התרבות הפטריארכלית יש לכאורה סתירה בין הצרכים של בני הזוג. הסתירה נעוצה באמונות מהעבר לגבי הצרכים שלנו והיא אינה חלק אמיתי מהמציאות היום.

קיימת בתוכנו מערכת יחסים בין שני חלקים שונים לחלוטין שלכל אחד מהם צרכים שונים לחלוטין (הגברי והנשי שבתוך הנפש). העבודה של בניית היחסים בין החלק הגברי והחלק הנשי שבתוכנו, מאפשרת לנו למצוא וליצור את אותם יחסים עם בן הזוג שלנו ולקבל את השונות של בני הזוג במקום כבעיה, כדבר מבורך.

מפתחת השיטה


איריס סובינסקיאיריס סובינסקי, ילידת 1961. סובינסקי מעידה כי רוב חייה היא מצויה בתהליכי התפתחות, צמיחה וחיבור לעולם הרוח והנפש. כמו כן היא בזוגיות יותר מ-30 שנה.

1988-1978: מפתחת תוכנה בחברות היי-טק שונות.

2002-1989: מנהלת איכות בארגוני היי-טק, בין השאר בתפקיד סמנכ"לית איכות בסניף הישראלי של החברה הבינלאומית OCTEL.

2011-2002: למדה אימון הוליסטי והנחיית קבוצות הוליסטית במרכז של ליאה ארד, אימנה זוגות ויחידים, מאמנים ומנחים והנחתה סדנאות התפתחות. השתתפה בהקמה ובניהול של המרכז להתפתחות וריפוי, שנקרא בזמנו "המשכן בשביל הנשמה" בניהולה של ליאה ארד, הנחתה בסדנת ההתפתחות הרגשית-רוחנית של המקום, השתתפה בהבניה ובהנחיה של קורס המנחים של המרכז וליוותה מאמנים ומנחים בתחילת דרכם.

2015-2011: עבדה יום בשבוע עם הפסיכיאטר ד"ר חנן גולדמן כשותפה לטיפול.

בשנת 2010, לאחר שיצא הספר אדם רגיש מאוד – לצמוח כשהעולם מציף אותך2 , גילתה שהיא עצמה "אדם רגיש מאוד". סובינסקי התמחתה בעבודה עם אנשים וילדים רגישים מאוד וגם בליווי משפחות שלומדות כיצד לאפשר איכות חיים לבני המשפחה הרגישים מאוד.

במשך עשרות שנים למדה בודהיזם בדרכים שונות, תרבות אינדיאנית ובעיקר עבודת נפש בתרבויות שונות.

סובינסקי נחשפה לכתבים של ד"ר קרל גוסטב יונג ושל פסיכולוגים יונגיאנים אחרים ושילבה את הגישה של יונג לארכיטיפים3 של הנפש כבסיס מרכזי בעבודתה ובשיטות שפיתחה.

משנת 2004 היא מפתחת את שיטת זוגיות הרמונית ואת שיטת המפגש הפנימי וכיום היא בתהליכי הוצאה לאור של ספרה הראשון על שיטת "זוגיות הרמונית".

משנת 2008 היא מעבירה סדנאות בשיטת "זוגיות הרמונית" כולל סדנאות למאמנים ולמטפלים בשיטה.

השכלה:

היסטוריה


שיטת זוגיות הרמונית צמחה והתפתחה מתוך חייה האישיים של איריס סובינסקי, דרך האתגר שהציבה הזוגיות הפרטית שלה, שהתחילה בשנת 1990.

סובינסקי מספרת כי מתחילת הזוגיות היה ברור לה ולבן זוגה שהתפתחות היא שם המשחק והכלל המרכזי בחיים בכלל ובזוגיות בפרט. בכל פעם שפגשה אתגרים בזוגיות, גם הקשים שבהם, היא החליטה שאינה מוכנה להחמיץ את ההזדמנות ללמוד ממה שקורה ואחר כך להחליט כיצד להמשיך. סובינסקי מעידה כי בכל פעם שנעזרה באתגר הזוגי להתפתחות, חייה והזוגיות שלה השתפרו.

במקביל התחילה ללמוד דרכים רוחניות, כמו בודהיזם, ואימצה את הרעיון של שימוש בכל אירוע בחיים להתפתחות האישית שלה. היא מספרת כי התחילה לראות כיצד אירועים שקרו כאילו "נתפרו" למען ההתפתחות שלה. מתוך כך יכלה להשתמש טוב יותר באירועי החיים שחוותה ולמצות את האתגרים שהחיים והזוגיות הביאו לפתחה.

סובינסקי למדה אימון הוליסטי וכאשר אימנה אחרים גילתה את ההשפעה הרבה שנודעת לניסיון שלה בהתמודדות עם אתגרי הזוגיות על חיי המתאמנים ועל הזוגיות שלהם.

בזכות האתגרים והלימוד מתוך הזוגיות שלה יצרה סובינסקי כלים לבניית זוגיות והבנות נוספות בנושאי זוגיות, שבהם נעזרה בעבודה עם המתאמנים שלה. בשלב מסוים, סיפרה, מתאמנים ביקשו שתתחיל לעבוד איתם ועם בני זוגם על הזוגיות שלהם.

מודלים של הגוף והנפש


השיטה זוגיות הרמונית מבוססת על המודל של ד"ר קרל גוסטב יונג, שעל פיו נפש האדם מכילה חלקים ארכיטיפיים15 הפועלים בתוכו ומשפיעים עליו, ובפרט ה"אנימה"16 וה"אנימוס"17. בהמשך לד"ר יונג, השיטה מבוססת על עבודתה של הפסיכולוגית היונגיאנית ד"ר קלאריס פינקולה אסטס, המפורטת בספר שכתבה רצות עם זאבים8 . השיטה מאפשרת עבודה על היחסים בין החלקים הגברי והנשי שבתוך הנפש הן במטרה לשפר את חייו של האדם בינו לבין עצמו והן כדי לשפר את מערכות היחסים שלו במציאות.

מודלים אלו אפשרו לסובינסקי לפתח כלי לוויזואליזציה (הפיכתם לחזותיים) של חלקים בתת-מודע שלנו באמצעות דמיון מודרך. ויזואליזציה של חלקים בתת-מודע מאפשרת לנו:

 • לדבר עם החלקים שבתת-מודע
 • לחוש את מצבם
 • לעזור לחלקים של התת-מודע לשפר את מצבם
 • לעזור לחלקים של התת-מודע לשפר את היחסים בינם לבין עצמם

במה מטפלת שיטת "זוגיות הרמונית"?


השיטה מטפלת במקרים הבאים: כאשר יש רצון לשפר את הזוגיות הקיימת, כאשר הזוגיות עולה על שרטון ונתקעת ויש רצון לייצר התקדמות ביחסים, כשרוצים לשפר את התקשורת בין בני הזוג, כשרוצים לנקות מהזוגיות משקעים מהעבר, כשזוגות עומדים לפני החלטה אם להמשיך יחד או לא ורוצים להגיע להחלטה ממקום שלם, כשזוגות רוצים למצוא דרך להיפרד באופן נעים יחסית, כאשר בן זוג אחד מעוניין לקדם את הזוגיות וכאשר אנשים רוצים זוגיות ולא מצליחים לייצר אותה.

השיטה מאפשרת שיפור של התקשורת הפנימית והחיצונית, למידה של תקשורת win-win שבה כל אחד מהצדדים יכול לקבל מענה לצרכיו, יצירת היכרות ומענה לצרכים הבסיסיים של האדם, שיפור יכולת התקשורת והביטוי של האדם בחייו, איזון האדם בין רוח לחומר, פעולה מאוזנת בעולם מתוך חזון, שיפור יכולת ההגשמה שלנו בעולם ושיפור היכולת לגייס עזרה מחוץ לנו למה שחשוב לנו בחיים.

השיטה מאפשרת לעבוד על זוגיות קיימת עם או בלי שיתוף הפעולה של בן הזוג וגם עוזרת לייצר זוגיות למי שאין כזו.

ניסיון בפועל

בכל המצבים הנפשיים, שבהם נכתב כי השיטה מטפלת, נצבר כבר ניסיון בפועל. להלן רשימה של תחומי הטיפול:

טיפול


כשאדם מגיע למפגש, המטפל מברר קודם כל מה הם הדברים שפחות עובדים בחיי אותו אדם ובזוגיות שלו.

בשלב השני נעשית ויזואליזציה של מצב החלקים הגברי והנשי הפנימיים של אותו אדם בעזרת דמיון מודרך.

ויזואליזציה זו מאפשרת למטפל לראות מהו הפער בין מערכת היחסים הקיימת בין החלקים הגברי והנשי הפנימיים של המטופל ובין המצב המיטבי שניתן להביא אליו את החלקים הגברי והנשי הפנימיים של האדם.

מתוך הידע של המטפל על תפקודם המלא של החלקים הגברי והנשי הפנימיים, הוא יכול ללוות את המטופל ליצירת איזון וריפוי של כל אחד מהחלקים הגברי והנשי הפנימיים שלו. המטפל עושה זאת בעזרת ויזואליזציה ושיחה עם החלקים הפנימיים הללו.

לאחר האיזון של כל חלק ומתוך הכרת המצב האידיאלי של היחסים ביניהם והתפקוד האפשרי להם ביחד, יכול המטפל לעזור לאדם לקדם את מערכת היחסים הפנימית שלו למקום של שיתוף פעולה פורה ומאוזן בעזרת הוויזואליזציה וניהול שיחת גישור ביניהם עד לשיפור היחסים.

לבסוף, המטפל ילמד את המטופל לעשות בעצמו את הוויזואליזציה ולעבוד איתה כך שיוכל להמשיך לפתור אתגרים בחייו בעצמו וללא עזרה חיצונית.

שיפור התפקוד יופיע בחייו הפנימיים של המטופל, במערכות היחסים הקיימות שלו וגם באפשרות לייצר זוגיות אם עדיין לא התחילה. בשלב הזה המטפל יוכל ללמד את המטופל להשתמש בעבודה עם החלקים הפנימיים שלו ללא עזרה חיצונית לאירועים עתידיים בחייו.

השיפור בתפקוד ובזוגיות של המטופל יופיע בחייו ללא מאמץ נוסף.

הדרכה והכשרה


הדרכה

בבית זוגיות וחיים הרמוניים שבבעלות איריס סובינסקי שבשרון ניתנת הדרכה לעבודה עצמית בשיטת "זוגיות הרמונית".

המקום מציע מספר סוגים של סדנאות והרצאות18 :

 • הרצאה של 3 שעות בנושא "זוגיות הרמונית", המקום שבו נפגשים אהבה, חברות, שותפות, הגשמה וחופש אישי"19
 • מיני סדנה "זוגיות הרמונית"20 , של שלושה מפגשים, להיכרות ראשונית עם נושא הגברי והנשי שבנפש והקשר שלהם לזוגיות
 • מיני סדנה "תקשורת הרמונית, בזוגיות ובכלל, כלים מעשיים ליצירת דו-שיח Win-Win"21 , של שלושה מפגשים, להיכרות ראשונית עם התקשורת ההרמונית

סדנה "בדרך לזוגיות הרמונית"22, כלים מעשיים לבניית חיים הרמוניים. 15 מפגשים של עבודת עומק בנושא הזוגיות בעזרת הגברי והנשי שבנפש.

בבית זוגיות וחיים הרמוניים נפתחות סדנאות בנושא השיטה לפי ביקוש.

ניתן לשמוע הרצאת היכרות עם השיטה וללמוד אותה לשימוש אישי גם אצל ערן מאירי23 , המטפל בשיטה כבר שנים רבות ומרצה עליה במקומות שונים.

הכשרה

ב"בית זוגיות וחיים הרמוניים" ניתן לקבל הכשרה24 בטיפול בשיטה כדי להוסיף אותה למאגר הכלים של מאמנים, מגשרים ומטפלים.

בקורס ללימוד שיטת "זוגיות הרמונית" נלמד לרפא את יחסי הגברי והנשי של האדם שבו מטפלים ואת נושא הזוגיות בחייו, יחד עם כל הרווחים שנמנו לעיל.

ההכשרה כוללת היכרות עם היכולות המלאות של חלקי הנפש הגברי והנשי, כיצד ניתן לאזן ולרפא אותם ולייצר למענם את הגישור שמאפשר להם יחסים מלאים ומאוזנים; למידה של הקשר בין יחסי הגברי והנשי שבנפש למצב הזוגיות של האדם; והיכולת להעביר את מה שנעשה בתוך האדם לזוגיות שלו.

ההכשרה בנויה מ-15 מפגשים שבהם:

 • נלמד להקשיב לקולות של החלקים הפנימיים ולזהות את המתרחש בפנים
 • נלמד לחזק ולאזן את החלקים הגברי והנשי שבתוך הנפש
 • נלמד ליצור תקשורת הרמונית בין החלקים הפנימיים, הגברי ונשי שבנפש
 • נכיר ונפעיל כלים נפשיים מתאימים הנדרשים בחיים הרמוניים, כגון דו-שיח הרמוני
 • נחשוף את תפיסות העולם שמנהלות את החיים שלנו בנושא זוגיות ויחסים ופוגעות במערכות זוגיות
 • נלמד לזהות את מראות (השלכות) הזוגיות הפנימית ביחסים של האדם עם העולם החיצוני
 • נרכוש אמצעים התפתחותיים יעילים, שמבוססים על האיזון בין החלקים הגברי והנשי הפנימיים והגברי והנשי החיצוניים שלנו
 • נכיר מנגנונים נפשיים המעורבים ביחסים עם הסובב אותנו
 • נלמד להפעיל את כל הכלים הללו במהלך עבודה עם אנשים אחרים
 • נלמד ליישם את השיטה בשילוב שיטות אימון, טיפול וגישור אחרות
 • נלמד להפוך את הזוגיות הפנימית והחיצונית לכלי התפתחותי רב עוצמה

במהלך הקורס כל משתתף יאמן לפחות שני אנשים ויקבל משוב על האימון שעשה כדי לקדם אותו בשימוש בכלים הנלמדים בקורס.

מי שיעמוד בדרישות הקורס מבחינת נוכחות ותרגול יקבל תעודה המעידה על ההכשרה שעבר.

ביסוס מדעי


שיטת "זוגיות הרמונית" מתבססת בין היתר על עבודתו המדעית הידועה של ד"ר קרל גוסטב יונג. טרם בוצע מחקר ספציפי על החידושים המובאים בשיטה עצמה.

קריאה נוספת


קישורים חיצוניים


הערות שוליים


 

 1. בית זוגיות וחיים הרמוניים – האתר של איריס סובינסקי []
 2. אדם רגיש מאוד – לצמוח כשהעולם מציף אותך []
 3. ארכיטיפ: אב-טיפוס של רעיון, אדם, אובייקט או מצב שהאנושות, על תרבויותיה השונות, חוותה תדיר והוא נשמר כמשקע בזיכרון האנושי, כמודל שעל פיו פרטים אחרים מתובנתים. האדם החווה את חייו הפרטיים חשוף תמיד הן להתרחשויות ההווה שהוא שותף להן, והן לאותם דימויים קדומים מעברה של משפחת האדם. []
 4. מאמרים []
 5. מידעונים []
 6. האתר של איריס סובינסקי []
 7. ירחון "אדם עולם" []
 8. רצות עם זאבים  מאת: ד"ר קלאריס פינקולה אסטס [] []
 9. מאמר על ד"ר יונג []
 10. ד"ר רודולף שטיינר []
 11. "השחר של העידן השלישי" מאת חגית בן-שחר []
 12. מאמרים "יחסי הכוחות בין גברים ונשים לאורך ההיסטוריה והשפעתם על הזוגיות" חלק א וחלק ב []
 13. מאמר "זוגיות של שני אינדיבידואלים חופשיים" []
 14. חלקים מהאפשרויות האלה נמצאים במאמר "לחיות בזוגיות הרמונית" []
 15. ארכיטיפ: אב טיפוס של רעיון, אדם, אובייקט או מצב שהאנושות, על תרבויותיה השונות, חוותה תדיר והוא נשמר כמשקע בזיכרון האנושי, כמודל שעל פיו פרטים אחרים מתובנתים. הפרט החווה את חייו הפרטיים חשוף תמיד הן להתרחשויות ההווה שהוא שותף להן, והן לאותם דימויים קדומים מעברה של משפחת האדם. []
 16. הצד הנשי הפנימי של הגבר []
 17. הצד הגברי הפנימי של האישה []
 18. רשימת הרצאות וסדנאות []
 19. "'זוגיות הרמונית', המקום שבו נפגשים אהבה, חברות, שותפות, הגשמה וחופש אישי" []
 20. מיני סדנה "זוגיות הרמונית" []
 21. מיני סדנה "תקשורת הרמונית, בזוגיות ובכלל, כלים מעשיים ליצירת דו-שיח Win-Win" []
 22. סדנה "בדרך לזוגיות הרמונית" []
 23. ערן מאירי []
 24. מידע על הכשרה בשיטת זוגיות הרמונית []

שיטת אלטשולר

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

נציג השיטה מעיד כי השיטה מתמחה בשיקום החיוניות באדם, ביסוסה וטיפוחה. שיטת אלטשולר מתמקדת בטיפול במצוקות המוגדרות נפשיות אך הטיפול במצוקות הנפשיות מביא גם לשיפור בסימפטומים פיזיים כגון כאבי ראש, בעיות עיכול ובעיות שינה ובבעיות בתחום הרוח כגון היעדר משמעות, דיכאון קיומי וייאוש קיומי. שיטת אלטשולר מתמודדת עם חוסר חיוניות – העדר של שמחת חיים -תחושה של חיים ליד החיים, פוסט- טראומה (PTSD) , דיכאון, חרדות, בעיות קשב וריכוז, בעיית גבולות, התמודדות עם אלימות (מצד הקורבן או התוקפן) והתמכרויות.

מספר המטפלים

הענף ההכשרתי – הדרכתי בשלבי הכנה סופיים וייפתח בקרוב באקדמיה לחיוניות, שתהווה חלק בפרויקט היסוד החי. פירוט נוסף בהמשך בפרק "הדרכה והכשרה".

מקור השיטה

השיטה פותחה במלואה בישראל על ידי איתי אלטשולר, כמענה להלם קרב שחווה במלחמת לבנון הראשונה (1982). היא הבשילה והפכה לנחלת הכלל בשנת 2006.

ביסוס מדעי

טרם התבצעו מחקרים מדעיים על השיטה.


כותב המאמר

איתי אלטולשר, מפתח שיטת אלטשולר לשיקום החיוניות וטיפוחה. יוזם ומוביל 'פרויקט היסוד החי' והאקדמיה לחיוניות. מחבר הספר 'לחיות את היסוד החי'. נשוי ואב לשני ילדים. משורר, צייר ואמן הדפס. איש מים – מדריך צלילה, הידרותרפיסט וסקיפר. מפתח תוכנה לעת מצוא.

השיטה


תמצית

שיטת אלטשולר היא שיטה לימודית, אינטגרטיבית ואקולוגית המורה את הדרך לרכישה מחודשת של כוחות חיוביים בפנימיות האדם ויחסיו עם סביבתו. היא מורה את הדרך לרכישה מחודשת של כוח הריפוי העצמי. מטרתה של שיטת אלטשולר היא לשקם את חיוניות האדם ולטפחה. היא מורה את הדרך אל היסוד החי הנחבא בכל. היא מלמדת את האדם למצוא את דרכו למימוש חיים מלאים ומספקים ומקנה כלים מעשיים לשם כך. היא מבוססת על 11 עקרונות ומשתמשת במגוון כלים ייחודיים ללימוד העקרונות. מעצם פשטותה ויסודיותה היא מתאימה ליישום במגוון רחב של תחומים.

שיטת אלטשולר פותחה בעקבות ריפוי עצמי מהלם קרב. השיטה היא פרי של  עבודה עצמית ממושכת, מחקר מעמיק, ונסיון שטח שתורגמו ומיושמים בעבודה עם גברים ונשים, ילדים ומבוגרים, יחידים וקבוצות.

בשיטה זו רוכשים האנשים כישורי יסוד ומיומנויות, המכינים אותם להתמודד עם קשיי הווה ולהימנע או לצמצם את קשיי העתיד.

שיטת אלטשולר מציעה טיפול אינטגרטיבי, המשלב עבודה עם הטבע ובתוכו, שימוש בדרכי ביטוי לא מילוליות כמו ציור, עבודת גוף ומגע וכן שיחות. היא נעזרת בכלים ייחודיים שפותחו על ידי ממציא השיטה, בשילוב עם כלים משיטות אחרות. הטיפול כולל מפגשים קבוצתיים ו\או אישיים ועבודה עצמית.

להבנתה של שיטת אלטשולר, מקור הבעיות שהיא מטפלת בהן הוא בהיעדר כישורים ומיומנויות. לכן היא מגדירה את היחסים בין מי שנזקק לשיטה לבין האדם המורה אותה, כיחסי מורה – תלמיד ולא כיחסי מטפל – מטופל.

שם השיטה


שיטת אלטשולר ע"ש מפתח השיטה איתי אלטשולר.

מפתח השיטה


איתי אלטשולר נולד וגדל בירושלים. אלטשולר למד בתיכון ליד האוניברסיטה בירושלים. בצה"ל שירת בחיל השריון, נפצע במלחמת לבנון הראשונה וסיים את שירותו כמש"ק חינוך בחיל החינוך, שם כתב תוכניות הדרכה.

אלטשולר בעל תואר ראשון בהיסטוריה ופילוסופיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים; למד לתואר שני במכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות ע"ש כהן. למד ניתוח מערכות מידע בטכניון, חיפה ועסק בפיתוח תוכנה, ניתוח מערכות ובהוראת מחשבים.

איתי אלטשולר אמן אוטודידקט. הציג ציורים בעשר תערוכות יחיד ועשרות תערוכות קבוצתיות. הוציא לאור שלושה ספרי אמן, כתב ארבעה ספרי שירה ותרגם ספר שירה מספרדית.

איתי אלטשולר נשוי לסימה ואב לשני ילדים.

בהמשך לפציעתו אלטשולר לקה בהלם קרב. לדבריו האמנות סייעה לו לרפא את עצמו ובעקבותיה פיתח את שיטת אלטשולר: שיטת היסוד החי, עליה כתב את ספרו "לחיות את היסוד החי". על פי שיטתו הוא מלמד את האדם כיצד לשקם את חיוניותו, לבססה ולטפחה. שיקום החיוניות תומך בתהליכים נפשיים ופיזיים שונים ועוזר לאדם להיות מודע לכישורי החיים הנחבאים בתוכו. השיטה מנסה לחזק את התהליכים החזקים באדם מתוך גישה מקבלת, חיובית ולא שיפוטית ולסייע להם לתמוך בחלקים החלשים שלו. כיום (2019) מקים איתי אלטשולר במצפה אבירים בגליל המערבי ב'בית יונה', את 'פרויקט היסוד החי', הכולל אקדמיה לחיוניות ומכון לחקר החיוניות, בה הוא עתיד להורות את שיטתו.

היסטוריה


שיטת אלטשולר פותחה בעקבות ריפוי עצמי מהלם קרב של מפתח השיטה, שהתפרץ בשנת 1986 בעקבות מלחמת לבנון הראשונה (1982). ראשיתה היה בניסיון עיקש לתת מענה לפוסט טראומה אישית (PTSD), אשר לא זכתה למענה אמיתי בדרכים המקובלות והמוכרות. ההחלמה הגיעה לאחר יותר מ – 20  שנה של ניסוי וטעייה1 בחיפוש אחר כוחות החיוּת הפנימיים, על אף ולמרות הרעש הבלתי נסבל בדמותו של כאב נפשי ופיזי. את סיפור החלמה המלא ניתן לקרוא בספר לחיות את היסוד החי2.

החיפוש אחר שקט, הקול הפנימי, והיסוד החי (שבזמנו לא כונה כך) הוביל את מפתח השיטה לעבור להתגורר בישוב מרוחק בהרי הגליל בלב יער אלונים טבעי (1992). בדרכו העיקשת להתבונן פנימה והחוצה הוא הקדיש את עיקר זמנו למלאכת הציור, לשירה ולמפגש עם הטבע. בהמשך ובמקביל הוא מצא את פרנסתו בפיתוח תוכנה. תהליך ההחלמה היה ממושך ולא רציף, אך עם ההכרה בסיומו (2004) שאל את עצמו איתי אלטשולר מספר שאלות: מה הוביל אותי לנקודה זו? האם יש מכנה משותף למהלכים שעשיתי? האם יש דבר מה שיטתי, שחזר ונשנה בתהליך הניסוי והטעייה שלי? האם יש במה שקרה בסיס שבעזרתו אוכל לעזור לאחרים? התשובות מיהרו להגיע, אם כי במעורפל, מנסחות את עצמן.

הוא בנה לעצמו שלד שיטתי של תהליך שבליבו עומד המושג שטווה – "היסוד החי". אך תהליך אישי אינו שיטה. בדיקת היתכנות היא חלק חשוב בפיתוח בכלל ופיתוח שיטה רחבה בפרט. את האפשרות לבחון את איכותה זימנו חלק מחבריו, שהסכימו להתנסות בתהליך הראשוני, כשלכל אחד כאב אישי שונה וייחודי. בעזרתם אלטשולר הצליח להתחיל לגבש, להמשיג ולשכלל את מה שלימים כונה "שיטת אלטשולר".

על בסיס ניסיונו העשיר בטבע וביצירה הוא ביסס מערך של עקרונות ופיתח סט של כלים, שיאפשרו לאדם לגלות את היסוד החי שלו ולחבור עימו לשם הנעת תהליך ריפוי עצמי. התהליכים הראשוניים השיגו תוצאות טובות מהמצופה, סימפטומים נשכחו, החיוניות השתקמה והתעצמה והחוסן האישי נבנה והתייצב. בשנת 2006 הפכה השיטה מעניין מצומצם לנחלת הציבור. לאחר עבודה עם עשרות רבות של אנשים פירסם אלטשולר את ספרו 'לחיות את היסוד החי' (2009), המהווה מבוא לשיטה. בשנת 2014 תורגם הספר לאנגלית ונמכר באמזון.

מאז השיטה ממשיכה להתרחב, להתגבש ולהתעצב. היא הופכת מדרך המציעה פתרון ממוקד למטופלי פוסט טראומה לשיטה, המהווה פתרון מטריה למגוון תופעות הנובעות מפגיעה בחיוניות האדם וצמצומה. היא מתגבשת כמתודה של רפואה מניעתית, המושתתת על טיפוח החיוניות הקיימת.

מודלים של הגוף והנפש


היסוד החי הוא המושג המרכזי בשיטת אלטשולר בעזרתו ניתן להבין את העולם בכלל  ואת טבע האדם בפרט. אם כי היסוד החי נמצא בכל, על פי אחד העקרונות של השיטה, הרי שעיקר הטקסט המתאר אותו בהמשך מתייחס ליסוד החי באדם. שהרי מאמר זה מטרתו היא הצגה של שיטת טיפול.

היסוד החי

כמו מים בכף היד הוא חמקמק וקשה להגדירו

במידה והסרטון אינו עולה ליחצו כאן לצפייה ביוטיוב

ללכוד את היסוד החי, לשוחח עליו, ובמיוחד לנסות להגדירו, הוא כניסיון ללכוד מים בכף יד פתוחה. בו ברגע שתפסת אותם, הם ברחו בין האצבעות, נמלטו והשאירו עקבות של לחות, שמעידה שאכן היו שם. הלחות היא ממשית, עובדתית וברורה כך שאינה מותירה ספק לגבי עצם קיומם של מים, אך גם אינה רומזת לכמותם של המים שחלפו בין האצבעות, לגבי עוצמתם ותכונותיהם. לאחוז ביסוד החי הוא מלאכה קשה מאוד, אולי בלתי אפשרית. קושי זה מלמד דבר כלשהו עליו, שמעצם מהותו אינו ניתן לאחיזה. תכונה זו של היסוד החי דורשת מהקורא לנסות להבין, לקלוט, להרגיש, להתבונן ולהקשיב למתואר בדרך אחרת. דרך ההולמת התייחסות לעניין שלא ניתן להיאחז בו, שלא ניתן להניחו מתחת למיקרוסקופ ולהתבונן בו עמוקות, לא ניתן להניחו על שולחן הניתוחים ולנתחו; לא בעזרת סכין ולא בעזרת היגיון צרוף, רציף ועיקבי. נדרשת דרך אחרת המשלבת את הכוליות האנושית הכוללת: רגש והגיון, אינטואיציה וביקורת, אמפטיה וגבול.

היסוד החי מורכב משתי מילים יסוד וחיים.

היסוד החי – אינטגרטור ומנוע של היזון חוזר

יסוד – האיכות הבסיסית של היסוד החי היא כמו של מים, כמו של אוויר, כמו של אהבה. כמו האחרים הוא מהותי – אלמנטרי, בלתי ניתן להחלפה ולא ניתן לוותר עליו. הוא חמקמק, לובש ופושט צורה תדירות. אין לטעות בבחירה במילה "יסוד" ולייחסו למשהו אחד מונוליטי.

חיים – היסוד החי או יסוד החיים, כשמו כן הוא. הוא יסוד המעניק לחיים סיבה, כיוון, משמעות. כשהוא מתפקד בצורה תקינה קיימת האפשרות לחיות חיים מלאים. הוא נמצא באינטראקציה מתמדת, ביחסי גומלין, עם כל מה שניתן לכנות "אדם" – ברמתו הפיזית, הנפשית והרוחנית.

עמידוּת בתנועה

היזון חוזר בין היסוד החי למערכות הפנימיות באדם

היסוד החי הוא אחת מהישויות הכי חמקמקות שיש לאדם בחייו. כמידת חמקמקותו כך מידת עמידותו, המשכיותו, והכרחיותו לקיום האנושי. היסוד החי מהווה תשתית ובסיס, שכל מרכיבי החיים מתחברים ומתנקזים אליו באופנים שונים ובצורות מגוונות. מרכיבי החיים שואבים ממנו כוח וחוזרים לקבל היזון חוזר לעצם קיומם ולהמשך תפקודם.

מה מאפיין את היחס של ההיזון החוזר?

 • יחס שמתקיים בין שתי ישויות ושתיים בלבד בו זמנית .
 • הישויות מובחנות זו מזו. לכל אחת יש חיים משלה וגבול המגדיר אותה, שמציין היכן היא מתחילה והיכן היא נגמרת .
 • היחס הוא רציף ומתמשך .
 • היחס קושר בין הישויות ביחס של שיוויון, במובן שאינו מגדיר היררכיה של חשיבות, משמעות והכרחיות. הישויות מסתכלות זו לזו בגובה העיניים.
 • היחס הכרחי לקיומם של שתי הישויות – קיימת תלות הדדית שאינה מתפתחת ליחסי כוח.
 • היחס כולל בתוכו תנועה דו-כיוונית מתמדת.

העמידוּת של היסוד החי ושל המערכת בכללה נובעים מהתנועתיות הקיימת בסוג קשר זה, המאפשרת גמישות, תמיכה והשראה בין היסוד החי לכל אחת מהמערכות, ובינן לבין עצמן. השתתת המערכת כולה על היזון חוזר מייצרת סביבה עם יחסים אקולוגיים, יחסים היכולים להתאים עצמם לנסיבות משתנות.3

היסוד החי כעלה

הדינמיקה של ההתפתחות של היסוד החי היא כשל עלה. העלה מתרחב כל עוד הוא מתפתח. בשלב מסוים הוא מתחיל להתייבש ולקמול, וכשהוא מתייבש לגמרי הוא ניתק מהעץ ונושר. לאחר נשירתו הוא נרקב והופך לחלק מהאדמה ומטייב אותה. בכל שלב משלבי חייו של העלה הוא אינו מאבד ממהות העלה שלו.

היסוד החי מתחיל בתהליך צמיחתו כשאדם נולד והוא ממשיך, מתפתח ומתרחב יחד עימו. כשהיסוד החי מפסיק להתרחב ולהתפתח הוא מתחיל להתייבש. גם אם הוא התייבש חלקית הוא יכול לשוב להתפתח ולהתרחב – ללבלב שנית, שלישית ורביעית. ההתייבשות או ההתכנסות של היסוד החי תתבטא כמחלה או מצוקה אצל האדם. התכנסות עמוקה והתייבשות תגרום לאדם תחושה שאינו חי – תחושה של מת מהלך, לעיתים נדירות אף תוביל אותו לשים קץ לחייו.

תהליך של התכווצות והתרחבות של היסוד החי אפשרית כל עוד האדם חי, בניגוד לעלה, שבו התהליך בעיקרו מעגלי ותואם פחות או יותר לעונות השנה (התרחבות עד לשיא ואז התייבשות והתכווצות). אצל האדם הוא רב-מחזורי ויכול להיות מורכב בעיקר ממהלכי התרחבות, אם כי במשך חייו כיווני ההתרחבות והמערכות שמובילות תהליך זה יכולות להיות שונות. אם בראשית החיים ההתרחבות תובל בעיקר על ידי המערכת הפיזית: תינוק מתרחב דרך חוויותיו הפיזיות בעולם – התרחבות חושית ותנועתית, אזי לקראת סוף חייו היסוד החי יכול להמשיך בתהליך ההתרחבות כשהמערכת הרוחנית היא שמובילה. תהליך ההתכווצות יכול להיות נקודתי כעין נסיגה זמנית, במהלך כולל של התרחבות: העדר שינה, רעב, צמא, דחיית צרכים, אכזבה, איום, דחיה, עלבון ועוד. תהליך ההתכווצות יכול להיות גם רחב יותר ועמוק יותר ולהוות מגמה. אותם גורמים, שמובילים להתכווצות נקודתית, הנמשכים לאורך זמן רב או חוזרים על עצמם מספר משמעותי של פעמים, יכולים לייצר שינוי מגמה ביסוד החי; מהנטיה הטבעית להתרחב אל הנטיה הלא פחות טבעית להתכווץ. שני הביטויים של ההתכווצות: נקודתית ומגמתית, יכולים להיעצר ולחזור למגמת ההתרחבות שוב; לרוב באופן ספונטני ולעיתים על ידי עזרה חיצונית או הכוונה.

שלבי ההתרחבות של היסוד החי

 1. היסוד החי פותח שער בגבולותיו.
 2. היסוד החי שולח שלוחה משלו וממקם אותה בתוך הסביבה החיצונית לו.
 3. בעזרת השלוחה הוא לומד את כל מה שהוא הוא זקוק מהסביבה החיצונית.
 4. היסוד החי מעכל את אשר רכש.
 5. הוא מכיל את הסביבה החיצונית והיא הופכת לחלק ממנו.
 6. היסוד החי מרחיב את גבולותיו. הגבולות של היסוד החי מכילים כעת גם את גבול השלוחה. . הגבולות הכוללים של היסוד החי מתארגנים מחדש ומתרחבים כאשר נעשים שינוי והתאמה של תכני ההכלה של השלוחה והתאמתם לתחומים אחרים של היסוד החי.
 7. היסוד החי נח במקומו.
 8. היסוד החי פותח שער בגבולותיו. (התחלת מחזור חדש)

*פירוט שלבי ההתרחבות ניתן למצוא בהמשך המאמר תחת כותרת 'קריאה נוספת'.

יסוד החי תנועה וקצב

סוד גלוי הוא ועתיק יומין שחיים ותנועה כרוכים זה בזה. מרכיב זה לא נעדר גם ממהותו של היסוד החי. בתאור ההתרחבות והתכווצות שלו, באו לידי ביטוי מרכיבי תנועה שונים  (שצוינו על ידי פעלים ושמות פועל):

 • פתיחת השער בגבול
 • יציאת השלוחה
 • פתיחת שערים לסביבה

גם בסוגי התגובה לרגשות של המפגש עם הסביבה מושם דגש על התנועה ולא רק על עצם התנועה אלא גם על הכיוון והסדר שלה:

 • עיבוי
 • תזוזה רב-כיוונית
 • נסיגה
 • בחינה

אם ההתרחבות עוברת לשלביה הבאים אזי מתקיימות תנועות של:

11 העקרונות ו 5 הפעולות של שיטת אלטשולר

ההבנה של מאפייניו של היסוד החי,  של הדרך בה הוא פועל ומתפקד, ושל האופן בו הוא משפיע על העולם סביבו ומושפע ממנו, חשובה להבנת מנגנון החיוניות באדם בקהילה ובסביבה. בעזרת ידע זה ניתן לשקם את החיוניות ולטפח אותה. אך בהבנה זו אין די, בשל אופיו החמקמק והסמוי מן העין של היסוד החי, לכן פותחו בשיטת אלטשולר אחד עשר עקרונות וחמש פעולות המאפשרים לקשור קשר עם היסוד החי ולהשפיע עליו. אך חשוב לציין שהניסיון להשפיע על היסוד החי ולהתערב בהתנהלותו צריכים להתבצע במשנה זהירות, בשל חשיבותו ותפקידו המרכזי בתהליכים כה רבים. יש לבחון היטב טרם התערבות אם יכולת ההתאוששות העצמית והחזרה העצמאית לתפקוד שלם וסמוי מן העין אכן השתבשה או לא הושלמה. למרכיב הזמן יש חלק חשוב בבחינה זו.

העקרונות בקיצור נמרץ:

עיקרון האיטיות עיקרון האיטיות ממליץ להאט בכל פעולה ופעולה כדי להירגע, להבחין ולבחור. האיטיות מלאת שימת הלב מאפשרת ליסוד החי לקשור קשרים שנותקו בעדינות וברכות.
עיקרון ההיזון החוזר מציג את סוג הקשר של ההיזון החוזר ומלמד איך לזהותו ולהשתמש בו במפגש עם העצמי ועם העולם. הוא מהווה את אחת מצורות היסוד של הקשר בין היסוד וסביבתו.
עיקרון היסוד החי בכל מדגיש את הקשר של האדם לסביבתו על כל מרכיביה, ומלמד אותו איך להשתלב בה. עיקרון זה מניח כי היסוד החי נמצא בכל, במה שנהוג לכנות דומם צומח וחי.
עיקרון הממשות עיקרון הממשות מלמד את האדם להבחין, לראות ולקבל את הדברים כפי שהם לעצמם ללא השלכה ומעורבות אישית.
עיקרון הניצחון ברכות עיקרון הניצחון ברכות מדגיש את הצורך להשיג הצלחה בהתגברות על מכשולים על ידי שימוש בכוח המינימלי הנדרש עד כדי ויתור על כוח בכלל. ההנחה שעומדת מאחורי עיקרון זה היא: ככל שהמכשול או הקושי גדולים יותר האפשרויות להפעיל כוח כדי להתגבר עליו הולכות ומצטמצמות.
עיקרון העץ מדגיש את החשיבות של הרציפות והקשר בין שורשיו של האדם לבין ההווה שלו ועתידו: מעשיו ודור ההמשך. העיקרון מלמד איך לחבור אל השורשים כדי להזין את הצמרת.
עיקרון העשייה מדגיש את הפעולה הממשית בעולם כמובילה לשינוי ומעידה עליו.
עיקרון הצומת מדגיש את אופן תהליך הבחירה, תוכנה וחשיבותה.
עיקרון הצורך מנחה את האדם לזהות את צרכיו האמיתיים ולהקפיד על מילויים. צורך עונה על שתי הגדרות: צורך הוא דבר שהפרט לא יכול להתקיים בלעדיו ולחוש שהוא חי חיים מלאים, צורך הוא מהות שכאשר הגיעה לסיפוק אין דרישה לסיפוק חוזר מידי. העיקרון מבחין בין רצון לבין צורך.
עיקרון השקט מלמד שהיסוד החי בוטח בקיומו ובחשיבותו ולכן אינו נדרש להצהיר על נוכחותו. לכן האדם יכול לזהות את קיומו של היסוד החי, ולאחר מכן ליצור עימו קשר רק בתנאים של שקט.
עיקרון שינוי יתכן רק בתנועה קושר קשר בל-ינתק בין האפשרות להתרחשותו של שינוי לבין תנועה ומלמד את הדרכים השונות לצאת לתנועה. בשיטת אלטשולר מחפשים אחר תנועה בכל המישורים הפיזי הנפשי והרוחני ובהתאם למצב וליכולת.

הפעולות בקיצור נמרץ

הדיון ביסוד החי ממחיש עד כמה הוא מהות פועלת, לכן הדרך לחבור אליו ולהחזירו לפעולה מלאה חייבת להדגיש את האספקטים הפועלים של האדם. הפעולה של האדם מתוך כוונה וגם בלעדיה מהדהדים אל היסוד החי. סנכרון תדר העשייה עם התדר של היסוד החי הוא שיוצר שינוי. קצב הפעולה הוא משמעותי ולא בהכרח הכוונה, אם כי מודעוּת (סוג של תשומת לב) יכולה להקנות יתר בעלות על השינוי, אך היא במפורש לא מחוללת אותו.

תשומת לב הפעולה של תשומת לב משלבת ומאפשרת יישום כמה עקרונות: עיקרון הממשות, עיקרון האיטיות, עיקרון השקט, ועיקרון יתכן רק בתנועה (תנועה מתמדת פנימה והחוצה).
הבחנה פעולת ההבחנה מורכבת משני ענפים דומים: האחד הבחנה בפרטים קונקרטיים מתוך מכלול גדול, שהוא בדדך כלל מעורפל, כללי או עקרוני. ענף שני הוא הבחנה בין גוונים שונים של אותו דבר. ההבחנה בפרטים של דבר או עניין גדול הופכת אותו לנגיש, פחות מפחיד או מאיים והרבה יותר ממשי. ההבחנה בגוונים פותחת ומאפשרת לו להיפגש עם העושר שבטבע והעושר שלו עצמו, ששניהם כאחד הם מאפיינים מרכזיים של החיוניות.
מנוחה מפתיע למצוא מנוחה ברשימת הפעולות, ואולי לא. המנוחה היא פעולה יזומה של התרווחות, של התבוננות לאחר מעשה. המנוחה היא פעולה באותו מובן שהרפיית שרירים היא פעולה, שהתיישבות במקום היא פעולה, שהירדמות היא פעולה. קשה אפילו לדמיין סיוט שבו כל השרירים מתוחים כל העת. לא פעם נוטים לבלבל בין הפסקה למנוחה. כל מנוחה היא גם הפסקה אך לא כל הפסקה היא מנוחה. הבחנה בין השתיים ממקדת את תשומת הלב על האספקט של מנוחה כשלב מסיים ומתחיל של תהליך מחזורי כדוגמת שלב המנוחה בתהליך ההתרחבות של היסוד החי.
בחירה פעולת הבחירה מורכבת מכמה פעולות משנה שכל אחת חשובה לשם ביצוע בחירה שלמה. הקושי לבחור לא פעם נובע אך ורק מקושי בחלק מפעולות המשנה. עיקרון הצומת כפי שתואר קודם לכן חופף במידה מסויימת לפעולת הבחירה.

הבחירה כוללת:

1. זיהוי נקודת בחירה (צומת בעל חלופות)

2. זיהוי מרחב החלופות בנקודת בחירה (יותר משתיים)

3. התייעצות עם הקול הפנימי לגבי החלופות הנראות;

4. ויתור על תחושת עושר האפשרויות המזויף (בד"כ לאחר התייעצות עם הקול הפנימי עומדת בפני האדם אפשרות תואמת אחת);

5. תנועה לכיוון החלופה הנבחרת ומימושה תוך כדי צמצום אופק החלופות לחלופה אחת עד לצומת הבא.

בחירה היא תנועה

תנועה היא חיים

בחירה היא חיים

ויתור על בחירה (במקום שהיא באמת קיימת) הוא ויתור על חיוניות.

לימוד פעולת הלימוד אוגדת בתוכה עולם ומלואו של פעולות משנה ולא כאן המקום לבצע אנליזה של המהלכים המתרחשים בזמן הלימוד. הנחת העבודה של שיטת אלטשולר היא שמיומנות הלימוד היא קדומה ושורשית כאדם עצמו, כיסוד החי והם קשורים בקשר הישרדותי בל ינתק. אדם לא יכול לשרוד בעולם בלי ללמוד. שלבי ההתרחבות של היסוד החי שהוזכרו לעיל זהים לתהליך הלימוד במובן של LEARNING.

לימוד = התרחבות היסוד החי = חיוניות תקינה.

באנגלית יש הבחנה בין study ו learning. בעוד שהמילה הראשונה מכוונת למעשה הלימוד המקובל כלומר קריאה שינון עובדות ולימוד בבית הספר, הרי שהמילה השניה מתכוונת לתהליך הלימוד המוכלל, שאפשר לו להתבצע בדרכים שונות, שהתוצאה שלו היא הפנמת הידע הנלמד ורכישת בעלות עליו. לכן הלימוד במובן של study  הוא אחת הצורות של learning.

ארגז הכלים

בשיטת אלטשולר פותחו, לוקטו והותאמו כלים שיאפשרו ללמוד את עקרונותיה ולתרגלם, עקרונות שמטרתם לאפשר לחיות את היסוד החי. החשיבה האקולוגית הנמצאת בבסיס השיטה חייבה הקמת ארגז כלים בהתאם.

ארגז כלים שיהיה מגוון, רב פנים וגמיש, המשתדל לגעת במירב האספקטים של הקיום האנושי. הנחת העבודה היא, שאל לו לתלמיד להתאים את עצמו לשיטה אלא על השיטה להתאים עצמה אליו. על המורה להיות מספיק מצויד בכלים ובגמישות כדי שיוכל להתאים את דרך הוראתו לאנשים השונים במצבים השונים על נטיותיהם השונות. האדם הוא ישות אינטגרטיבית ולכן הדרך להיפגש עם היסוד החי אף היא צריכה להיות אינטגרטיבית. ארבעת הכלים הם למעשה קבוצות של כלים ותרגילים המאוגדים במסגרת ארבעה מסלולים נבחרים, היכולים להשתלב זה בזה לפי הצורך. הכלי הראשון הוא בטבע ועם הטבע. הכלי מקנה לאדם יכולת להבחין מחדש במורה הגדול מכולם, הטבע, וללמוד ממנו את השיעורים אליהם, הוא, התלמיד נדרש. הצטמצמות המבט מובילה אל הכלי השני תנועה מתבוננת, בו מתחדד המיקוד אל הטבע הקרוב כפי שהוא בא לידי ביטוי בגופו החי של התלמיד.

במה שיטת אלטשולר מטפלת?


השיטה מתמחה בשיקום החיוניות באדם, ביסוסה וטיפוחה. לעיתים צמצום החיוניות והחלשותה הם הבעיה עצמה ולעיתים היעדר החיוניות היא  עדות לקיומן של מצוקות אחרות. שיטת אלטשולר מתמקדת בטיפול במצוקות המוגדרות נפשיות, אך כיוון שההפרדה של גוף, נפש ורוח יש בה ממידת השרירותיות אנו רואים בקליניקה שיפור גם בסימפטומים פיזיים כגון כאבי ראש, בעיות עיכול ובעיות שינה ובבעיות בתחום הרוח כגון היעדר משמעות, דיכאון קיומי וייאוש קיומי.

שיטת אלטשולר מתמודדת עם:

 • חוסר חיוניות – העדר של שמחת חיים -תחושה של חיים ליד החיים
 • פוסט- טראומה (PTSD)
 • דיכאון
 • חרדות
 • בעיות קשב וריכוז
 • בעיית גבולות
 • התמודדות עם אלימות (מצד הקורבן או התוקפן)
 • התמכרויות

ניסיון בפועל

לשיטה יש ניסיון בפועל עם כל מה שצוין לעיל.

הטיפול


עבודה אישית

טיפול, הנחיה או הדרכה אישית הן שמות נרדפים בשיטת אלטשולר. במהלך תהליך העבודה בשיטת אלטשולר עובר האדם טרנספורמציה חוויתית. בדרך כלל בראשית התהליך הוא מגדיר עצמו כמטופל, אך לאחר שרכש חלק מהכלים והמיומנויות, והיסוד החי שבו חזר לתפקד בקדמת הבמה, הוא מרגיש עצמו ריבון ועצמאי ומגדיר עצמו כתלמיד (לשם קלות הכתיבה נתייחס לתהליך המדובר כטיפול). הטיפול הוא מפגש אישי פנים אל פנים או טלפוני בו לומדים מיומנויות וכלים, שבעזרתם ניתן לעבור שינוי מעמיק ומתמיד במפגש עם היסוד החי. חלק נכבד מהסימפטומים, שהציקו למטופל עם תחילת הטיפול, נשכחים או מאבדים מעוצמתם. האדם לא חוזר להיות מי שהיה קודם אלא משתנה, מתרחב והופך להיות חסין ועמיד יותר מול טלטלות החיים.

הפגישות כוללות תרגילים ושיחות, שמטרתם להכשיר את המטופל לעשות שינוי עומק, שיתבטא בחיי היומיום שלו. הטיפול כולל גם עבודה עצמית בבית כדי לקצר את תהליך הלמידה ולהטמיעו בגוף ובחיים. מחויבות לעבודה עצמית היא תנאי הכרחי להנחיה אישית בשיטת אלטשולר. מניסיון העבר טיפול שלא לווה בעבודה עצמית לא הצליח. שיטת אלטשולר מחוייבת להצלחה של המטופל ולכן דורשת גם ממנו מחויבות להצלחתו, המתבטאת לפחות בעבודה עצמית.

עבודה קבוצתית

מטרות העבודה הקבוצתית היא כמטרות העבודה האישית. חלק מהתרגילים דומים וחלקם האחר ניתן ליישום אך ורק בקבוצה. תהליכי העיבוד מתבצעים במשותף ובהם המשתתפים נחשפים לקשיים של האחרים וחווים 'שהגשם יורד על כולם וכל אחד בונה מחסה על פי דרכו'. הם נפגשים עם יסודות חיים נוספים של חבריהם לקבוצה ונחשפים יחדיו ליסוד חי קבוצתי, המשרה מרוחו על כל אחד ואחד. מתכונת העבודה היא שונה. משך כל תוכנית שנה שלמה. כל תוכנית מורכבת משמונה מפגשים קבוצתיים בני 5 ימים מרוכזים והעבודה האישית נעשית בין מפגש למפגש.

הדרכה והכשרה


הענף ההכשרתי – הדרכתי בשלבי הכנה סופיים וייפתח בקרוב באקדמיה לחיוניות, שתהווה חלק בפרויקט היסוד החי. הלימודים יתקיימו בבית יונה במצפה אבירים. יחידת הלימוד הבסיסית תהיה סגמנט – 5 ימי לימוד באירוח מלא – הסגמנט יאפשר להתמקד בלימודים בתקופה זו מחד גיסא ולשלב את הלימודים עם עבודה עצמית, זמן לעיכול והפנמה בחיי היומיום מאידך גיסא. 

באקדמיה שלושה מסלולים:

לגעת בלב העולם – המסלול:

המטרה: הכשרת מובילי חיוניות אשר מתוך לב העולם יעוררו את החיוניות באדם, בקהילה ובסביבה.

מאפיינים: המסלול המעמיק, המקיף, הממושך והרחב ביותר באקדמיה, שתכליתו להכשיר מורים, מטפלים ומובילי שינוי בתחום החיוניות. הלימודים במסלול מתבצעים בשלושה מרכזים אדמה, מים ואוויר שבמסגרתם לומדים פרחי החיוניות את עקרונות החיוניות מהאדמה, מהמים ומהאוויר. מרכז הכשרת המורים – פרחי החיוניות לומדים איך להנחיל אותה לאחרים.

עם השלמת המסלול בהצלחה יוזמנו המסיימים להצטרף:

 • לצוות מורי האקדמיה.
 • לצוות מטפלי שיטת אלטשולר.
 • ל"היזון חוזר – מכון לחקר החיוניות".
 • למסיימי המסלול "לגעת בלב העולם", הניחנים באופי יזמי ואו בשאיפה לשנות דברים מהשורש יוצעו אפשרויות השתלבות נוספות.

המסלול "לגעת בלב העולם" מתאים ל:

 • אדם המעוניין להוביל שינוי בחיוניות הזולת, הקהילה והסביבה.
 • אדם המוכן להכשרה מעמיקה, חווייתית וממושכת, הכשרה המעצימה את החיוניות שלו עצמו ושל סביבתו הקרובה.
 • כל אדם שאוהב חדשנות ואינו חושש מלחשוף ארץ לא זרועה.

מסלול האבקת מעופפים

המטרה:  הקניית מושגים, שפה וכלים של חיוניות לשרותם של אנשי מקצוע.

המאפיינים: מסלול זה מיועד לאנשי מקצוע, המעוניינים לשלב את נושא החיוניות בתחום העיסוק שלהם: הן כשילוב החיוניות כנדבך נוסף בעבודתם בקרב האנשים עימם הם נפגשים, והן לשם חיזוק ותמיכה בחיוניות  שלהם עצמם. במסלול האבקת מעופפים מותאמים הנושאים, המיומנויות והכלים הנדרשים לכל תחום מקצועי בהתאם לצרכיו. הקורסים בנויים במתכונת מודולרית (סגמנטים), שמאפשרת הרחבה והעמקה בהתאם לעניין והצורך.

מסלול האבקת מעופפים מתאים לאנשי מקצוע בתחום:

 • חינוך, הדרכה והוראה פורמליים ובלתי פורמליים
 • בריאות הנפש
 • מטפלים ביצירה והבעה

רשימת תוכניות במסלול:

המסלולים בנויים בדרך המאפשרת לכל איש המקצוע לטעום ולהעמיק על פי רצונו וצרכיו.

מסלול עין הנץ –

המטרה: לאפשר חשיפה קצרה וממוקדת לתכני האקדמיה.

המאפיינים:

 • היכרות חוויתית עם נושא החיוניות ודרכי ההוראה המיוחדות של האקדמיה.
 • לימוד תחום ידע ספציפי.
 • רכישת מיומנות אחת נדרשת,
 • התמודדות עם בעיה ממוקדת הנובעת מירידה בחיוניות.

כל קורס במסלול מותאם בדיוק להשגת המטרה שעבורה הוא נבנה. במסלול זה קורס נמשך סגמנט או שניים.

המסלול מתאים: לכל אחד

רשימת קורסים במסלול:

לחוות להתנסות לטעום

 • מבוא ללימודי החיוניות
 • מבוא ללימודי מרכז אדמה
 • מבוא  ללימודי מרכז מים
 • מבוא ללימודי מרכז אויר

מים ואבן -להביס את השחיקה  לאושש את החיוניות

 • סדנא למניעת השחיקה בעבודה
 • החזרת החיוניות לזוגיות
 • חיזוק החיוניות האישית בחיי היומיום

מיומנויות

 • סוד האיטיות
 • צרכים וצמתים – שיפור היכולת לקבל החלטות
 • להתחבר מחדש לשורשים – עקרון העץ
 • הגבולות שלי – מפתח לחיוניות

ביסוס מדעי


טרם בוצעו מחקרים מדעיים בשיטה.

קריאה נוספת


קישורים חיצוניים


הערות שוליים


 1. "ניסוי וטעייה" היא דרך לפתרון בעיה באמצעות ניסוי פתרונות שונים לבעיה עד לקבלת פתרון נאות. השיטה משמשת בני אדם ובעלי חיים באופן טבעי, לצורך בחירת התגובה המתאימה בסביבה מרובת גירויים." ציטוט מתוך יואב בן-דב, אילנה שמיר וזהבה כנען (2004). אביב חדש: האנציקלופדיה הישראלית לנוער. הוצאת אנציקלופדיה אביב בע"מ. []
 2. איתי אלטשולר, לחיות את היסוד החי ( ברון 2009 ) עמ' 15-56 []
 3. "אקולוגיה", לתפיסתי, היא מערכת יחסים בו כל חלק במערכת חשוב והכרחי לקיומה של המערכת ולשמירת האיזון בה. השמטת חלק אחד או שינוי בכמותו או גודלו מפרים את האיזון של המערכת, וזו נדרשת להתארגן מחדש כדי להגיע לאיזון חדש. []

פראניק הילינג

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

נציגי השיטה מעידים כי בשיטת טיפול זו ניתן לטפל בכאבים כרוניים, מיגרנות, זירוז תהליך ההחלמה וההתאוששות מניתוחים, חום גבוה אצל ילדים, בעיות בדרכי הנשימה, טחורים, דלקות עיניים, דלקות ונוזלים באוזניים, דלקות גרון, לחץ דם גבוה, אינסומניה, מצוקות רגשיות כדוגמת לחץ, מתח, חרדה ודיכאון.

המטפלים בשיטת פראניק הילינג בארץ מעידים כי צברו עד כה ניסיון מוצלח בפועל בטיפול בסרטן בראש, אבנים בכליות, מיגרנה, שפעת, צרבות, בעיות בדרכי הנשימה, דלקות ריאות, כאבי מחזור, דלקות מעיים, טחורים, כאבי שרירים למיניהם, חום גבוה, סטרס, חרדה, דלקת בדרכי השתן, כאבי גב, דלקות עיניים, פריון, אלופציה ועוד.

ניתן למצוא פירוט נוסף תחת הכותרת "במה שיטת הפראניק הילינג מטפלת?" (תחת כותרת המשנה "ניסיון בפועל") בהמשך המאמר.

מספר המטפלים

על פי הדיווח של נציגי השיטה בארץ, הוכשרו לפחות 140 מטפלים עד כה. טרם נאספו נתונים על מספר המטפלים הפעילים.

מקור השיטה

מחקר והתנסות לאורך כשלושים שנה של מאסטר צ'ואה קוק סוי, מדען, מחנך, פילנתרופ, מהנדס חומרים במקצועו, פיליפיני שמוצאו בסין. פרסם את השיטה בשנת 1987.

ביסוס מדעי

שיטת הפראניק הילינג נחקרת בשנים האחרונות ע"י מדענים רבים הן במזרח והן במערב. מרבית המחקרים נערכים ע"י צוותים של אנשי אקדמיה בעלי הכשרה מקצועית הולמת אך רק חלקם עברו עד כה ביקורת עמיתים.

ניסויים עם ביקורת עמיתים: ניסוי שנערך אודות השינויים באנרגיית הגוף בטיפול ללא מגע, פרוטוקול טיפול בשיטת פראניק הילינג יושם על מטופלת נושאת סרטן השד 1 , בחינה של יעילות הטיפול בפראניק הילינג בטיפול בדיכאון  2 , ניסוי שיפור איכות החיים ותפקוד הריאות במקרה של חסימה כרונית באמצעות פראניק הילינג 3 .

בנוסף בוצעו ניסויים רבים ללא ביקורת עמיתים. פירוט בסעיף ביסוס מדעי בסוף המאמר.


כותבת המאמר

אלונה בן ארי

אלונה בן ארי, נשואה ואם לשלושה. בעלת תואר B.A. בפרסום ותקשורת חברתית, התמחות בשיווק, האוניברסיטה לתקשורת, "מוניקה הררה", סנטיאגו, צ'ילה. תואר B.A. בהצטיינות, מדעי החברה, התמקדות בניהול, "האוניברסיטה הפתוחה". בשנת 2010 למדה אימון (Coaching).

אלונה עבדה במשך שנים, בעולם הייטק בתחום הרכש והלוגיסטיקה. בתפקידה האחרון ניהלה את מחלקת הרכש והלוגיסטיקה בחברה ביטחונית.  בשנת 2011 עברה לגור, למשך שנתיים עם בעלה ושלושת ילדיהם בהודו, שם למדה והחלה לטפל בשיטת פראניק הילינג. כיום אלונה מטפלת ומורה בשיטת פראניק הילינג.

אלונה הביאה את שיטת פראניק הילינג לישראל והיא הנציגה הרשמית והיחידה בארץ של ארגון פראניק הילינג העולמי, היחידה בישראל המורשת ללמד את השיטה.  4

השיטה


תמצית

פראניק הילינג, כשיטה, נולדה בשנת 1987 לאחר 30 שנה של מחקר ואימות על ידי מאסטר צ'ואה קוק סוי, מדען, מחנך, פילנתרופ, מהנדס חומרים במקצועו פיליפיני שמוצאו בסין.

הילינג מבוסס על שני עקרונות. העיקרון הראשון גורס כי הגוף באופן כללי מסוגל לרפא ולאזן את עצמו. העיקרון השני גורס כי ניתן להאיץ את ריפוי הגוף על ידי הגדלת כוח החיים בגוף. בדיוק כמו שאור יכול לגרום לתגובה כימית, זהו עיקרון בסיס הצילום. אנרגית החיים (ה"פראנה") מזרזת את את התגובות הכימיות בגוף, ובכך מאיצה ומזרזת את תהליך ההחלמה שלו.

פראניק הילינג מסייע לאנשים רבים ברחבי העולם להשיג בריאות, שלווה, שגשוג ושפע בכל היבטי החיים. לשפר את איכות חייהם, ברמה הפיזית, האנרגטית, הרוחנית והנפשית.

שם השיטה


מהו ההבדל המהותי בין אדם חי לבין אדם מת? לשניהם יש גוף, מערכת של איברים ומיליארדי תאים. מה שמבדיל ביניהם הוא כוח בלתי נראה, המעניק לאדם החי את העירנות והמודעות לחוות את החיים.

לכח זה קוראים "נשימת חיים" או "חיוניות של הנשמה", "פראנה" היא כוח החיים המתמשך, הנמצא בתוך הגוף של כל דבר חי. ללא פראנה, אנו חדלים להתקיים כ"יצורים חיים".  פראנה, מילה בסנסקריט אשר משמעותה "אנרגית חיים", או כל האנרגייה הקוסמית הקיימת ביקום.

"פראניק הילינג" (Pranic Healing) הינה שיטה יעילה ועוצמתית של ריפוי באמצעות אנרגיה ללא צורך במגע. המילה "פראניק" נגזרת מהמילה "פראנה", שמקורה בסנסקריט.

"פראנה" היא אנרגית החיים ששומרת את הגוף חי ובריא. ביוונית היא נקראת "פנאומה", בפולינזית "מאנה", בסינית "צ'י" ומכאן מקור המילה "טאי צ'י", ביפנית "קי" ומכאן המילים "רייקי" ו"אייקידו", בעברית הכוונה היא לרוח, שמשמעותה נשמת החיים. המטפל מקרין פראנה, אנרגית חיים, "נשמת חיים" אל המטופל וכך מאיץ את הריפוי הטבעי של הגוף. באמצעות תהליך זה מושג מה שמכונה פעמים רבות כ "ריפוי ניסי".

באופן בסיסי קיימים שלושה מקורות עיקריים לפראנה: פראנת שמש, פראנת אוויר, פראנת אדמה.

פראניק הילינג כרוך בהעברת אנרגיית החיים (צ'י, פראנה) אל המטופל. גרנד מאסטר צ'ואה קוק סוי מסביר: "אנרגיית החיים או פראנה היא סביבנו. היא מתפשטת; אנחנו למעשה חיים באוקיינוס של אנרגית החיים".

מפתח השיטה


מאסטר צ'ואה קוק סוי (Master Choa Kok Sui)

מדען, מחנך ופילנתרופ, נולד ב 15 באוגוסט 1952 בפיליפינים ונפטר ב – 19במרץ 2007.

מאסטר צ'ואה קוק סוי היה מהנדס חומרים ואיש עסקים מצליח, הוא בילה יותר משלושים שנה בחקר ובלימוד מדעים אזוטריים, בבחינה קפדנית ובמיון טכניקות הריפוי השונות, מה שהוביל אותו לפתח מושגים, עקרונות יישומים וטכניקות מעשיות של שיטת פראניק הילינג כפי שהיא מוכרת כיום.

מאסטר צ'ואה קוק סוי הקים את "המכון ללימודים פנימיים"5 ואת "קרן הפראניק הילינג העולמית בע"מ"6. הוא כתב  יותר מ- 20 ספרים על פראניק הילינג ורוחניות, מאסטר צ'ואה קוק סוי נפטר ב -19 במרץ 2007.

היסטוריה


מאסטר צ'ואה קוק סוי, מפתח שיטת ה"פראניק הילינג" מצא את עצמו כבר מגיל 12 נוטה לעניינים פאראנורמליים ורוחניים. בהיותו נער, הוא בילה שנה בטיהור פנימי, והניח את היסודות למפעליו בדרך הרוחנית. הוא חי חיים פשוטים, הדומים לאלו של יוגי, מסרב לנוחיותו, למרות שנולד למשפחה אמידה מאוד.

כאדם צעיר, מאסטר צ'ואה למד מגוון רחב של אומנויות ריפוי, ביניהן: יוגה, תופעות נפשית, מיסטיקה, צ'י קונג, Rosicrucian Order – AMORC, תיאוסופיה, אסטרה, לימודי Arcane, ומדעים אזוטריים אחרים.

לאורך השנים 1983-1987 עבד מאסטר צ'ואה קוק סוי על השלמת התזה הרוחנית שלו: הוא עבד על המשימות המונומנטליות של סינתזה, ניסוי, אימות, תפיסה, גיבוש, שיטתיות ופיתוח חלק הארי של מה שיהפוך לפראניק הילינג מודרני וליוגה ארהטית.

פראניק הילינג כשיטה נולד בסוף 1987, עם פרסום ספרו של מאסטר צ'ואה קוק סוי "המדע העתיק ואמנות הריפוי הפראני" (מאוחר יותר שונתה כותרת הספר ל "ניסים באמצעות פראניק הילינג" (Miracles Through Pranic Healing, Institute for Inner Studies; Latest Edition Printed April 2010 1st Edition 1987 ).

מאז תורגם הספר ליותר מ -30 שפות, תרגום הספר לעברית נמצא בשלבי ביצוע. הספר הופץ בלמעלה מ -130 מדינות, הוא משמש כמבוא לאמנות הפראניק הילינג המודרני.7

מאסטר צ'ואה קוק סוי חלם להקים "אשראם" (קהילה מוכוונת להתפתחות רוחנית) להפצת תורת הפראניק הילינג והיוגה הארהטית. האשראם, שהוקם בסמוך לפונה שבהודו, משתרע על פני כמעט שישים דונם ומוקף גבעות ועמקים. זהו מרחב יפה ונוח בו מתרגלים רציניים של יוגה ארהטית מרחבי העולם מגיעים כדי ללמוד ולגדול מבחינה רוחנית8 .

מודלים של הגוף והנפש


בפראניק הילינג אנו מאמינים שלכל אדם יש את היכולת לרתום את האנרגיות של הטבע וכוחה הפנימי של הנפש כדי לעצב את חייו. אנו מאמינים שחוקיו הרוחניים של הטבע מציעים לנו הזדמנות זו, לאחר שהובנו כהלכה ונעשה בהם שימוש בצורה מושכלת. המסע שלנו מתחיל בהבנת מקורה האינסופי של האנרגיה, ושימוש באנרגיה זו כדי לעצב את החיוניות הפיזית שלנו, את מצבנו הנפשי, את אופן חשיבתנו ובסופו של דבר את השקפת עולמנו הרוחנית על החיים ומטרתנו בהם.

הקשר בין גוף ונפש הינו קשר הדוק והדדי. על פי תפיסת הפראניק הילינג, כאשר הגוף הפיזי חולה, סובל ממכאובים או ממצוקה רגשית, אנרגיית הגוף נחסמת ועוצמת החיים מושפעת. מחקרים רבים מראים כיצד הנפש והגוף מגיבים זה לזה ומציגים כיצד המצב הרגשי והגופני מתורגמים לתגובות שונות באיזון הכימי של הגוף ובייחוד במערכת החיסונית. רגשות מודחקים רוצים כל הזמן לפרוץ החוצה. המוח, כדי למנוע מאיתנו התמודדות עם רגשות אלו שלרוב הם חזקים, מפחידים, מאיימים ומתסכלים, מסיט את תשומת לבנו מהתמודדות עמם באמצעות פיתוח כאבים כרוניים, חרדות, פוביות, וכו'.

טיפול בפראניק הילינג מאזן את רמות האנרגיה בגוף ולכן אינו מטפל רק בסימפטום ובאיבר החולה, אלא נותן מענה וטיפול מקיף לכל יתר האזורים בגוף ובנפש. כתוצאה מכך ההחלמה והריפוי הם מהירים יותר, משך המחלה והסבל הנלווה אליה מתקצרים.

במה שיטת הפראניק הילינג מטפלת?


פראניק הילינג מטפלת בכל בעיה פיזית, רגשית ונפשית. כולל מצבים בהם לרפואה המסורתית אין לכאורה מענה.

ישנם מטפלים בפראניק הילינג אשר בחרו להתמחות בטיפול בבעלי חיים.

תחום נוסף ההולך ומתפתח הוא פראניק הילינג בחקלאות.

שיפורים ומיצוי זרעים, פירות, ירקות ופולי שעועית באמצעות פראניק הילינג13 .

השפעת פראניק הילינג על המורפולוגיה של צמחי מלפפון14 .

טיפול פראניק הילינג מסורתי לשיפור נביטה וצמיחה של שעועית ירוקה15 .

מחקרים על המאפיינים התזונתיים ואיכותם של זני מלפפונים 16 .

השפעת פראניק הילינג על תכונות פיסיקליות-כימיות של עגבניות17 .

ניסיון בפועל

בספרים הבאים של מאסטר צ'ואה, אודות שיטת הטיפול, קיים פרק שלם עם עדויות של מטופלים אשר חוו ריפוי באמצעות פראניק הילינג:

 • The Ancient science and art of Pranic Healing, Institute for Inner Studies; Latest Edition Printed April 2010 (1st Edition 1987) edition (2010).
 • Advanced Pranic Healing, Institue for Inner Studies; 11th Printing, with minor revisions edition (2009)
 • Pranic Psychotherapy, Institute for Inner Studies; September 2010 Printing edition (January 1, 2010)

יש כיום עדויות רבות על הצלחת הטיפול במגוון עצום של מצבים רפואיים. בכמה בתי חולים ברחבי העולם, נעשה שימוש בפראניק הילינג כדי להקל ולזרז את תהליך ההחלמה של המטופלים.18 ,19

מספר בתי חולים באוסטרליה, הן בתי חולים פרטיים והן ציבוריים, מעניקים טיפולי פראניק היליניג בחינם למטופליהם.20  ,21

המטפלים בשיטת פראניק הילינג בארץ צברו עד כה ניסיון מוצלח בפועל בטיפול בסרטן בראש, אבנים בכליות, מיגרנה, שפעת, צרבות, בעיות בדרכי הנשימה, דלקות ריאות, כאבי מחזור, דלקות מעיים, טחורים, כאבי שרירים למיניהם, חום גבוה, סטרס, חרדה, דלקת בדרכי השתן, כאבי גב, דלקות עיניים, פריון, אלופציה ועוד.

הטיפול


כיצד פראניק הילינג עובד?

פראניק הילינג מתקן את חוסר האיזון בגוף ומעביר כוח חיים לחולה. כוח החיים הזה יכול להיות מאופיין גם כאנרגיה אוניברסלית; אין זו האנרגיה של המטפל. מטפלים מיומנים בפראניק היליניג מעבירים אנרגיה אוניברסלית אל המטופל באמצעות טכניקות ותדרים עבור מחלות ומצבים ספציפיים.

פראניק הילינג מתבצע ללא מגע בגוף הפיזי.  

פראניק הילינג אינו דורש תרופות, צמחי מרפא או ויטמינים למיניהם.

פראניק הילינג הוא תהליך תלת שלבי, המאיץ באופן משמעותי את יכולתו הטבעית של הגוף להירפא בכל הרמות: פיזית, רגשית, נפשית ורוחנית:

 1. אבחון – האבחון מתבצע באמצעות סריקה אנרגטית של המטופל לאיתור חריגות אנרגטית.
 2. ניקוי – הסרת הפרעות באנרגיה: משמש להסרת אנרגיה מלוכלכת או חולה מהגוף ולשחרר חסימות בערוצי האנרגיה.
  קיימים שני סוגי ניקוי עיקריים.
  ניקוי כללי – הכוונה לניקוי ההילה והגוף האנרגטי כולו.
  ניקוי מקומי – ניקוי באיזור, איבר, צ'אקרה ספציפיים.
  המטפל עושה שימוש בידיים שלו לצורך ביצוע הניקוי.
 3. חידוש, החייאה והעצמת כוח החיים – הטענה: העברת פראנה טרייה או אנרגיית חיים לגוף, תהליך זה מיושם רק לאחר שתהליך הניקוי הושלם.
  המטפל נטען בפראנה מהסביבה ומעביר אותה אל גופו האנרגטי של המטופל. ישנן טכניקות רבות לקבלת פראנה מהסביבה לדוגמא דרך הצ'אקרות או הנשימה.
  אין המטפל משתמש בפראנה של עצמו על מנת להטעין את המטופל.

מעבר לסרטון קצר המדגים את תהליך הטיפול22

הדרכה


לימודי פראניק הילינג נפרסים על כמה תחומים:

 • סדנאות טיפול
 • סדנאות התפתחות רוחנית
 • סדנאות לשפע ושגשוג

בפראניק הילינג לומדים על האנטומיה של הגוף האנרגטי על ההילות ועל הצ'אקרות.

לומדים כיצד לראות ולסרוק את ההילה והצ'אקרות ולדעת אילו אזורים בגוף אינם מאוזנים.

כאשר אנו לומדים על אנרגיה, אנו הופכים מודעים יותר לנוכחותה בכל מקום, בין אם מדובר בבני אדם או אפילו בחפצים.

על ידי ההכרה בקיומה של אנרגיה, אנו לומדים את האפשרויות של תהליך הריפוי ומביאים הרמוניה ופרודוקטיביות לכל היבט בחיינו. מטפלים בשיטת פראניק הילינג ברחבי העולם עושים שימוש בפראניק הילינג כדי להיטיב ולהעצים את העסק שלהם, בתיהם, מערכות היחסים שלהם, בריאותם הפיזית והרגשית ולהשגת מטרותיהם עם תוצאות פנטסטיות.

בפראניק הילינג לומדים גם נשימה פראנית. פרקטיקה שבאמצעותה לומדים לנשום ברמות הפיזית, הרגשית והאנרגטית להשגת מצב של רוגע ושלווה פנימי.

בסדנאות פראניק הילינג נלמדות מדיטציות מונחות לריפוי והתפתחות רוחנית. הראשונה שבהן היא מדיטצית לבבות התאומים, מדיטציה למען שלום והארה, המעצימה את הקשר עם הנשמה, מחדדת את האינטואיציה ואת הצמיחה וההתפתחות הרוחנית.23 ,24

אלונה בן ארי התחילה ללמד פראניק הילינג בישראל בשנת 2017, בוגרי סדנת היסוד מצטרפים לקהילת המטפלים בפראניק הילינג בישראל, קהילה אשר גדלה ומתרחבת. חברי הקהילה מתרגלים יחד מדיטציות, נהנים מפגשי תרגול ולמידה, מחליפים טיפולים, מעניקים טיפולים חינם כחלק מתרומה לקהילה ועוד מגוון פעילויות.

סדנאות טיפול

אלונה בן ארי היא היחידה המורשת ללמד בארץ את סדנת היסוד.

הסדנאות המתקדמות מועברות על ידי אלונה בן ארי ומאסטרים אשר מגיעים במיוחד מהודו לצורך העברת הסדנאות.

פראניק הילינג יסוד

סדנא מעשית וחוויתית זו מעניקה לך את הכישורים הבסיסיים להרגיש, להשתמש ולטפל באמצעות האנרגיה הפראנית הקיימת בטבע. תלמדו צעד אחר צעד שיטות להאיץ את קצב הריפוי של הגוף הפיזי, הרגשי והנפשי.

 • משך הסדנא: 16 שעות (יומיים מרוכזים 8 שעות ביום, או ארבעה מפגשים שבועיים, ארבע שעות כל מפגש)
 • יכולים להשתתף: כולם החל מגיל 16

פראניק הילינג מתקדם

סדנא מיוחדת זו היא עבור מטפלים מתקדמים יותר שרוצים ללמוד כיצד להשתמש באנרגיות פראניות צבעוניות כדי להשיג תוצאות ריפוי מהירות ויעילות יותר. אנרגיות צבעוניות יוצרות השפעה ממוקדת יותר על שדות האנרגיה ועל הצ'אקרות. חוסר איזון פיזי חמור מגיב מהר יותר לפראנות צבעוניות.

 • משך הסדנא: 16 שעות
 • יכולים להשתתף: בוגרי פראניק הילינג יסוד

פסיכותרפיה פראנית

סדנת עומק המלמדת עקרונות וטכניקות מהירים ובטוחים לשחרור אנרגיות שליליות וטראומות כדי לטפל ביעילות בגוף נפש.

 • משך הסדנא: 16 שעות (יומיים מרוכזים 8 שעות ביום)
 • יכולים להשתתף: בוגרי פראניק הילינג מתקדם

קריסטלים

שימוש בעוצמת המתנות היקרות של אמא אדמה. תלמדו כיצד להשתמש בכוח הקריסטל כדי לשפר את יכולת הריפוי שלכם, הרוחניות, השפע והשגשוג.

 • משך הסדנא: 8 שעות  (יום לימודים מרוכז)
 • יכולים להשתתף: בוגרי פסיכותרפיה פראנית

הגנה פראנית עצמית

כיצד להגן על עצמך ועל יקירך מפני התקפות רגשיות, כוונות שליליות, ישויות זדוניות וזיהום אנרגטי. החיים בחברה הנוכחית, חושפים אותנו לאנרגיות מלוכלכות ומזוהמות ולאנרגיות שליליות ופוגעניות. דמינו לעצמכם שאתם חיים באוקיינוס של צורות מחשבה ואנרגיות רגשיות. תושבים אתריים אלה מפעילים לחץ תמידי על ההילות שלנו כדי שיפעלו בהתאמה לרטט שלהם. אם אנו לא מוגנים כראוי, אנחנו יכולים להיות מושפעים רוחנית, נפשית, רגשית, פיזית ופיננסית. סדנא זו תלמד אותך דרכים מדעיות לניצול אנרגיות פראניות בממדים שונים כדי להגן על עצמך, על החפצים שלך, רכושך, ביתך, סביבתך ועל האנשים היקרים לך.

 • משך הסדנא: 8 שעות (יום לימודים מרוכז)
 • יכולים להשתתף: בוגרי פסיכותרפיה פראנית

סדנאות התפתחות רוחנית

השגת האחדות עם הנשמה הגבוהה

 • משך הסדנא: 16 שעות (יומיים מרוכזים 8 שעות ביום)
 • יכולים להשתתף: כולם החל מגיל 18

יוגה ארהטית

לאחר טיהור אינטנסיבי של הגוף הפיזי, האתרי, הכוכבי, הנפשי והגבוה, הצ'אקרות או מרכזי האנרגיה פועלים בצורה בטוחה ויעילה, כדי שניתן יהיה לעורר ולהפיץ את אנרגיית הקונדליני.
אנרגיית קונדליני קיימת בכל אדם אבל נשארת רדומה עד גיל ההתבגרות. אנרגיית הקונדליני היא אשר מספקת את האנרגיה הנדרשת לגוף כדי שיוכל ליזום ולקיים את השינויים שהוא עובר במהלך שנות העשרה. מיקומה של אנרגיה זו נמצא בבסיס עמוד השדרה.25

העניין הגובר בהתפתחות האישית והרוחנית מאיץ את הקארמה הטובה, ומוביל לחוות הצלחה גדולה יותר, יחסים מאושרים יותר ופרספקטיבה בריאה יותר אודות החיים. תלמדו על יכולת ההתפתחות של "גוף הזהב", כיצד לפתח ולהעצים את יכולתך אינטואיטיבית וכיצד להשיג אחדות עם הנשמה הגבוהה שלך, הסדנא תוביל אותך לאורך הנתיב אל הארה גדולה יותר.

 • משך הסדנא: 16 שעות  (יומיים מרוכזים 8 שעות ביום)
 • יכולים להשתתף: בוגרי פסיכותרפיה פראנית

Om Mani Padme Hum

 • משך הסדנא: 8 שעות
 • יכולים להשתתף: בוגרי פראניק הילינג יסוד

מהותו הרוחנית של האדם

 • משך הסדנא: 8 שעות
 • יכולים להשתתף: בוגרי פראניק הילינג יסוד

אלכימיה מינית

 • משך הסדנא: 16 שעות
 • יכולים להשתתף: בוגרי יוגה ארהטית רמה 2

תפיסה על חושית מאסטר צ'ואה קוק סוי

 • משך הסדנא: 16 שעות
 • יכולים להשתתף: בוגרי יוגה ארהטית רמות 1+ 2

מדיטציית צ'אקרה אוניברסלית וקבלית

 • משך הסדנא: 8 שעות
 • יכולים להשתתף: בוגרי פראניק הילינג יסוד

תורת ההינדואיזם

 • משך הסדנא: 8 שעות
 • יכולים להשתתף: בוגרי פראניק הילינג יסוד

תורת הבודהיזם

 • משך הסדנא: 8 שעות
 • יכולים להשתתף: בוגרי פראניק הילינג יסוד

תורת הנצרות

 • משך הסדנא: 8 שעות
 • יכולים להשתתף: בוגרי פראניק הילינג יסוד

סדנאות לשפע ושגשוג

Kriyashakti

 • משך הסדנא: 16 שעות
 • יכולים להשתתף: בוגרי פראניק הילינג יסוד, פראניק הילינג מתקדם, פסיכותרפיה פראנית, יוגה ארהטית, השגת האחדות עם הנשמה הגבוהה

פראניק פנג שואי

 • משך הסדנא: 8 שעות
 • יכולים להשתתף: בוגרי פראניק הילינג יסוד

ניהול עסקים רוחני

 • משך הסדנא: 8 שעות
 • יכולים להשתתף: בוגרי פראניק הילינג יסוד

ביסוס מדעי


שיטת הפראניק הילינג נחקרת בשנים האחרונות על ידי מדענים רבים הן במזרח והן במערב. מרבית המחקרים נערכים על ידי צוותים של אנשי אקדמיה בעלי הכשרה מקצועית הולמת, אך רק חלקם עברו עד כה ביקורת עמיתים. בנוסף, בינואר 2016 הוקם המכון לחקר פראניק הילינג (PHRI) כארגון רשמי הנתמך על ידי המרכז לפראניק הילינג.26

ניסויים עם ביקורת עמיתים:

ניסוי שנערך אודות השינויים באנרגיית הגוף בטיפול ללא מגע, פרוטוקול טיפול בשיטת פראניק הילינג יושם על מטופלת נושאת סרטן השד 27 .

בחינה של יעילות הטיפול בפראניק הילינג בטיפול בדיכאון 28 .

ניסוי שיפור איכות החיים ותפקוד הריאות במקרה של חסימה כרונית באמצעות פראניק הילינג  29 .

ניסויים ללא ביקורת עמיתים:

ניסוי בנושא השפעת פראניק הילינג על כאבי שרירים ושלד כרוניים 30

סקר בקרב 811 נבדקים אשר בדק תפיסת הפראנה והשפעתה על בריאות הנפש 31 .

ניסוי בנושא שיפור איכות החיים באמצעות פראניק הילינג בקרב נשים עובדות  32 .

ניסוי בנושא יעילות פראניק הילינג בשיפור בריאותם התפקודית ורווחתם של אסירים בכלא המרכזי של Mysore שבהודו 33 .

מחקר מעבדה מקיף של פראניק הילינג באמצעות שימוש של תאים בתרבית חשופים לקרינת גמא. מחקר ארוך טווח הראה כי טכניקות פראניק הילינג שיפרו באופן משמעותי את שיעור ההישרדות של תאים החשופים לקרינה. 34 ,35 ,36

יישומים קליניים של פראניק הילינג 37 .

יתרונות תרגול מדיטציית לבבות התאומים 38 .

חקירת ההשפעה שך טכניקות פראניק הילינג על תהליך הלידה 39 .

קריאה נוספת


סדנאות וקורסים:

סדנאות טיפול:

קישורים חיצוניים


 

הערות שוליים


 

 1. השינויים באנרגיית הגוף בטיפול ללא מגע, פרוטוקול טיפול בשיטת פראניק הילינג יושם על מטופלת נושאת סרטן השד []
 2. יעילות הטיפול בפראניק הילינג בטיפול בדיכאון []
 3. שיפור איכות החיים ותפקוד הריאות במקרה של חסימה כרונית באמצעות פראניק הילינג []
 4. כתבה שפורסמה ב"לאישה" על אלונה בן ארי []
 5. המכון ללימודים פנימיים []
 6. הקרן העולמית פראניק הילינג []
 7. הספר ניתן כחלק מתוכנית הלימוד בסדנת היסוד בשיטה. כמו כן ניתן לרכוש את הספר אצל אלונה בן ארי []
 8. אשראם היוגה הארהטית []
 9. יוגת הסופר מח []
 10. Super Brain Yoga – A Research Study []
 11. Evidence based study on super brain yoga and its application on alpha E.E.G. in adolescence []
 12. http://www.pranichealingontario.ca/SUPERBRAIN.pdf []
 13. http://www.envirobiotechjournals.com/article_abstract.php?aid=7845&iid=230&jid=3 []
 14. http://docsdrive.com/pdfs/knowledgia/ajar/2017/33-35.pdf []
 15. https://www.worldpranichealing.com/wp-content/uploads/2018/06/Agriculture_in_Sanskrit_Lerature.pdf []
 16. http://resjournals.com/journals/agricultural-science-research-journal/Agric%20April%202016/Asna%20Urooj%20et%20al%20.pdf []
 17. http://www.indjst.org/index.php/indjst/article/view/99733 []
 18. http://www.pranichealingfornurses.com/pranic-healing/sub-pranic-healing1/ []
 19. https://www.youtube.com/watch?v=bEYVnZEpVfU []
 20. http://www.pranichealers.asn.au/html_asn/hospitals.htm []
 21. https://www.energie-institut.com/wp-content/uploads/2015/02/2003-Williams-Wound-Healing-Cancer-Australia.pdf []
 22. https://www.youtube.com/watch?v=WG0og-DKvFI&t=4s []
 23. מה המדע מספר לנו על מדיטציית לבבות תאומים והמוח שלנו –http://static1.squarespace.com/static/55a1e4a2e4b0ffb20cede22d/t/56d89b6286db4376b82aac75/1457036130495/What+Science+Tells+Us+About+MTH.pdf []
 24. https://pranichealingusa.com/2017/04/24/pranic-healing-wins-first-place/ []
 25. https://www.worldpranichealing.com/en/kundalini/kundalini-energy/ []
 26. https://www.pranichealingresearch.com/ []
 27. השינויים באנרגיית הגוף בטיפול ללא מגע, פרוטוקול טיפול בשיטת פראניק הילינג יושם על מטופלת נושאת סרטן השד []
 28. יעילות הטיפול בפראניק הילינג בטיפול בדיכאון []
 29. שיפור איכות החיים ותפקוד הריאות במקרה של חסימה כרונית באמצעות פראניק הילינג []
 30. השפעת פראניק הילינג על כאבי שרירים ושלד כרוניים []
 31. תפיסת הפראנה והשפעתה על בריאות הנפש []
 32. שיפור איכות החיים באמצעות פראניק הילינג בקרב נשים עובדות []
 33. יעילות פראניק הילינג בשיפור בריאותם התפקודית ורווחתם של אסירים בכלא המרכזי של Mysore שבהודו []
 34. https://www.youtube.com/watch?v=-t13QjYLX2Y&feature=related []
 35. https://www.youtube.com/watch?v=4izE248zW7o&feature=related []
 36. https://www.youtube.com/watch?v=zrJcGfi8cfU&feature=related []
 37. יישומים קליניים של פראניק הילינג []
 38. יתרונות תרגול מדיטציית לבבות התאומים []
 39. חקירת ההשפעה של טכניקות פראניק הילינג על תהליך הלידה []

תטא הילינג®

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

נציגי השיטה גורסים כי ניתן לטפל באמצעות תטא הילינג® במרבית סוגי המחלות, גוף ונפש, כולל מצבים בהם לרפואה המסורתית אין מענה.

מספר המטפלים

על פי הדיווח של נציגי השיטה בארץ, בישראל הוכשרו עד כה מעל 25,000 מטפלים ברמות הכשרה שונות. המטפלים הוכשרו על ידי ויאנה סטייבל מייסדת השיטה, ועל ידי מורים שהוסמכו על ידה. טרם נאספו נתונים על מספר המטפלים הפעילים בישראל.

מקור השיטה

השיטה פותחה על ידי ויאנה סטייבל מארה"ב, לאחר שגילתה שיש ביכולתה להשתמש בטכניקה שהשתמשה בה לצורך קריאה אינטואיטיבית כדי לרפא את רגלה בה התגלה גידול ממאיר ונדיר.

ביסוס מדעי

למיטב ידיעתנו טרם בוצעו מחקרים מדעיים בתחום.


כותבת המאמר

נגה בן ישראל

נגה בן ישראל עוסקת בתטא הילינג מאז שנת 2009. בעלת ההכשרה הגבוהה ביותר בתטא הילינג – ThetaHealing Certificate of Science. קיימה אלפי פגישות אישיות והנחתה מעל 300 קורסים וסדנאות שעוסקות בתטא הילינג. נגה היא המתרגמת והמוציאה לאור של ספריה של ויאנה סטייבל, מייסדת שיטת התטא הילינג. בדצמבר 2013 נגה נמנתה עם חברי הצוות שהביא את ויאנה סטייבל לראשונה לישראל. נגה משלבת בעבודתה את הידע הרפואי שרכשה בהכשרתה כווטרינרית (DVM) באוניברסיטה העברית ירושלים, מתוך התנסותה כווטרינרית סוסים בשנים 1998-2008 וכן ידע מתוך הרפואה הגרמנית החדשה ושיטת IEMT.

השיטה


תמצית

על פי האתר הרשמי של שיטת תטא הילינג1, שיטת תטא הילינג נוצרה על ידי ויאנה סטייבל בשנת 1995, במהלך המסע האישי שלה להחלמה. הספר המקורי שלה (Go Up and Seek God בהוצאת Rolling Thunder שנת 1998) מפרט את מסעה האישי ואת החיבור שלה לבורא באמצעות שימוש בטכניקת המדיטציה שלה.

שיטת תטא הילינג  היא שיטה מדיטטיבית, שמשתמשת בפילוסופיה רוחנית במטרה לשפר ולפתח את התודעה, הגוף והנפש מתוך התקרבות לבורא כל שישנו. זוהי תפילה ממוקדת לבורא שמאפשרת לנו לאמן את התודעה, הגוף והנפש, כדי לנקות אמונות מגבילות ולחיות חיים המאופיינים במחשבות חיוביות ופיתוח מידות נעלות. באמצעות המדיטציה והתפילה, שיטת תטא הילינג יוצרת אורח חיים חיובי.

שיטת תטא הילינג תמיד מלמדת להשתמש בה בשילוב עם הרפואה הקונבנציונלית.

שיטת תטא הילינג מלמדת איך להשמיש את האינטואיציה הטבעית שלנו ולהסתמך על האהבה הבלתי מותנית של בורא כל שישנו כדי לעשות את "העבודה": באמצעות התפילה הממוקדת, שמשתמשת בגלי המוח תטא ודלתא (תוך שימוש בעקרונות הפיזיקה ומכניקת הקוונטים), ויאנה מאמינה שאנו יכולים להיות עדים לבורא כל שישנו, אשר יוצר באופן מיידי ריפוי פיסי ורווחה רגשית עצמונית (ספונטנית). על פי ניסיונה וניסיונם של אחרים שעוסקים בתטא הילינג ברחבי העולם, באמצעות שיטת תטא הילינג אנו יכולים להשתמש ביכולות האינטואיטיביות שלנו כדי לחולל שינויים ספונטניים ורווחה פיסית ורגשית.

שם השיטה


השם "תטא הילינג" מבטא נדבך מרכזי בשיטה – השימוש בגלי תטא.

המילה "תטא" לקוחה מתחום מדעי המוח. בשנת 1929 פותח מכשיר הא.א.ג. (אלקטרו-אנצפלו-גרם) הראשון לרישום הפעילות החשמלית במוח האנושי2עם השנים קוטלגו 5 סוגי פעילות מוחית: גמא, בטא, אלפא, תטא ודלתא, כאשר גמא היא הפעילות בעלת התדירות הגבוהה ביותר (מעל 40 הרץ, כלומר מעל 40 רישומים בשנייה) ודלתא היא הפעילות האיטית ביותר (4-0.5 הרץ, כלומר 0.5-4 רישומים בשנייה). מצב התטא מעט מהיר יותר ממצב דלתא – 7.5-4 הרץ.

גלי אלפא (רישומים בשנייה)
גלי בתא (רישומים בשניה)
גלי גמא (רישומים בשניה)
גלי דלתא (רישומים בשניה)
גלי תטא (רישומים בשניה)

קצב הפעילות השונה מאפיין מצבי תודעה שונים. מצב התטא מאופיין בהרפייה עמוקה, יצירתיות גבוהה, תובנות עמוקות ונגישות של התת-מודע.

מוחם של אנשים מבוגרים נמצא רוב היום במצב בטא (28-14 רישומי פעילות לשנייה). במהלך השינה, בעיקר כשאנחנו חולמים, הוא נמצא במצב תטא. ישנן גם דרכים מלאכותיות להעביר את המוח למצב תטא כמו היפנוזה או מדיטציה מאד מאד עמוקה שבה שטף המחשבות משתתק ויש תחושת אחדות עם כל שישנו.

ילדים בני 2-6 לעומת זאת, נמצאים רוב הזמן במצב תטא.3. מייסדת השיטה סבורה שכשאנו במצב תטא התודעה שלנו הרבה יותר גמישה. אולי כמו של ילדים צעירים.

מפתחת השיטה


ויאנה סטייבל

ויאנה סטייבל, מפתחת השיטה, נולדה בשנת 1963 בעיירה פרוו (Provo) שבמדינת יוטה ארה"ב. נכון לשנת 2018 היא מתגוררת במדינת מונטנה שבארה"ב. משרדיה נמצאים בסמוך לעיירה ביגפורק, שם היא גם מלמדת מדי שנה בקיץ, בעיקר מסמיכה מנחים להוראת הקורסים השונים שפיתחה.

ויאנה היא אם לשלושה ילדים, וסבתא לנכדים רבים. היא נשואה לגיא סטייבל, בעלה הרביעי, והשותף המלא שלה לחזון של שיטת תטא הילינג. בנוסף להיותו מלווה צמוד במסעותיה בעולם בזמן שהיא מלמדת, הוא שותף בהפיכת החומרים המוקלטים שלה לספרים ולחוברות לימוד.

ויאנה מעידה על עצמה שלא סיימה את התיכון. כאשר היא היתה נשואה טרייה ובהריון בהיותה בת 17, בעלה הבחין שהיא בקושי מצליחה לקרוא. הוא תמך בה ועזר לה לשפר את כישורי הקריאה שלה, ונכון להיום ויאנה חיברה עשרות קורסים, שכל אחד מהם מלווה בחוברת הדרכה. היא פרסמה 9 ספרים ועוד היד נטויה.

בהכשרתה ויאנה מוסמכת כנטורופתית, מעסה רפואית, ומאבטחת בכור גרעיני. אבל הכישרונות הטבעיים שלה הם היכולות האינטואיטיביות יוצאות הדופן שלה ומשיכתה לציור.

ויאנה מלמדת בעיקר באמצעות סיפורים בגובה העיניים. סיפורים שבהם היא מציגה את ההתמודדויות הרגשיות והפיסיות שלה ושל אנשים שפנו לעזרתה, כמקור השראה למאזינים שלה. תלמידיה מעידים שהם מרגישים מאד אהובים בנוכחותה, מוכלים, שיש מקום לכולם, ושהיא באמת נוגעת במהות של אהבה שמקלה עליהם להתחבר לרגש הזה.

היסטוריה


סיפורה של שיטת תטא הילינג מתחיל בשנת 1995, כשויאנה היתה בת 32. היא היתה נשואה אז לבעלה השלישי בנישואים מאד מאמללים. היו לה שלושה ילדים, כולם מבעלה הראשון, והיא עבדה בתחום הרפואה המשלימה ב-3 ענפים: נטורופתיה, עיסוי רפואי ומתן קריאות אינטואיטיביות.

באותה שנה הופיעו לה כאבים חריפים בעצם הירך הימנית. מאחר שהכאבים לא הרפו, היא פנתה לקבל עזרה רפואית. היא הופנתה מהעיירה בה התגוררה במדינת איידהו לבית חולים מרכזי בסולט לייק סיטי ביוטה כדי לעבור ביופסיה מעצם הירך שלה. במעבדה של מרפאת מאיו (Mayo) שבקליפורניה, הדגימה אובחנה כסרטן לימפה פולשני במצב מתקדם. ויאנה מספרת, שהרופאים אמרו לה, שגם אם יכרתו את רגלה ויעשו לה כימותרפיה והקרנות, יש סיכוי נמוך שתשרוד.

מאחר שלא היה לה ביטוח רפואי שיכסה טיפול שכזה, ויאנה החלה לחפש תשובה במסגרת הרפואה האלטרנטיבית. בספריה תטא הילינג, (בהוצאת מעוף, 2013), ו-On The Wings of Prayer (בהוצאת Hay House, 2012) היא משתפת את מסעה המיוסר.

מאחר שויאנה גדלה בבית נוצרי מאמין שעודד אותה להתפלל לאלוהים מתוך הבטחה שהוא תמיד מקשיב, ויאנה התפללה להחלים. אבל התפילות לא הועילו. עד שיום אחד ויאנה גילתה שהיא יכולה להשתמש בטכניקה שבה השתמשה לצורך הקריאה כדי לזמן ריפוי. היא התנסתה בכך עם מספר אנשים, וכאשר ניסתה זאת על עצמה, רגלה החלימה לטענתה באופן מיידי.

מודלים של הגוף והנפש


על פי ויאנה סטייבל, חלק גדול מהמחלות נובע מהאמונות הלא מודעות שלנו. לכן שינוי האמונות הלא מודעות, שעומדות בבסיס המחלות שלנו יכול לשפר את הבריאות שלנו באופן משמעותי ולפעמים להוביל גם לריפוי מלא. חלק מהממצאים שלה והגישה שלה למחלות ספציפיות רוכזו ב-528 עמודי הספר "מחלות והפרעות על פי תטא הילינג" (הוצאת מעוף 2015).

על פי ויאנה, האמונות הלא מודעות שלנו נחלקות ל-4 רמות אמונה:

אמונות ברמת היסוד (במקור – Core beliefs) – אמונות שנוצרו מרגע ההתעברות שלנו ועד היום.

אמונות ברמה הגנטית – אמונות שירשנו.

אמונות ברמה ההיסטורית – אמונות ששייכות לתודעה הקולקטיבית או מגיעות מחיים קודמים, מזיכרונות שאצורים באדמה או בחפצים וכדומה.

אמונות ברמת הנשמה – אלו אמונות שקשורות ישירות להווייה הנשמתית שלנו ואינן נסמכות בהכרח על התנסות כזאת או אחרת.

כדי לזהות את האמונות הלא מודעות הייחודיות שלנו שעלולות ליצור לנו קשיים וחולי פיזי או נפשי, ויאנה משתמשת במדיטציה של שיטת תטא הילינג, שמעבירה את המוח למצב תטא ויוצרת נגישות לתת-מודע.

אחד הגילויים המרתקים של ויאנה הוא שאמונות לא נוצרות סתם. תמיד עומדת מאחוריהן סיבה או שהן נועדו להשיג תועלת כלשהי. למשל, היא מצאה שיש אנשים שחולים כדי לחבר בין משפחתם, כדי לקבל אהבה, כדי להעניש את עצמם על טעות שעשו, כדי לגרום לפתח עמידות רגשית. תמיד, כך היא אומרת, יש למחלה ולאמונות שלנו תפקיד. כשנגלה את התפקיד נוכל להתחבר לבורא כל שישנו ולבקש חלופה, שתיתן מענה לצורך שלנו מבלי להמשיך לשלם את המחיר.

למשל, אם המטרה היא לקרב בין בני המשפחה, נוכל לקבל למידה אנרגטית, שתפתח בפנינו דרך אחרת לקרב בין בני המשפחה. אם המטרה היא להעניש את עצמנו, נרצה לחקור יותר לעומק את ההבנה שאנחנו לומדים דרך עונשים, ומה בעצם אנחנו רוצים ללמוד. אז נוכל ללמוד את אותו שיעור, מבלי שנצטרך להמשיך להעניש את עצמנו.

עד היום הצטבר מידע רב, בעיקר בעל פה, מתוך ניסיונם של עשרות אלפי המורים והמטפלים הפעילים בשיטה.

שבעת מישורי הקיום

נדבך מרכזי בפילוסופיה של שיטת תטא הילינג זו התפיסה שישנם 7 מישורי קיום, או כפי שהיא קוראת להם באנגלית – Planes of Existence. המישור הראשון הוא בעל הרטט האטי ביותר והמישור השישי הוא בעל הרטט המהיר ביותר. מישור הקיום השביעי הוא המישור של בורא כל שישנו, היוצר של כל שאר המישורים.

ויאנה נוהגת למנות את מישורי הקיום בספירה לאחור:

במה מטפלת שיטת תטא הילינג?


מאחר שהשיטה מצאה דרך לאתר אמונות לא מודעות ולשנות אותן, היא מתאימה למעשה לכל תחומי החיים. מבניית ביטחון עצמי, אהבה עצמית, ערך עצמי, קבלה עצמית, ועד לטיפול במחלות כמו גלי חום, פטריות, אפילפסיה, דלקות מפרקים, אלרגיות, גידולים סרטניים, בעיות לב ועוד. ויאנה עצמה ריפאה את עצמה לטענתה מכשל לב, סרטן הלימפה, שברים ועוד. ויש גם אנשים שיצאו מקומה לאחר שטופלו בשיטת תטא הילינג. לצערנו אין תיעוד מסודר ומדעי של המקרים הללו.

שיטת תטא הילינג מתאימה לכל הגילאים, כולל הגילאים הצעירים ביותר, לפני שמתפתחת יכולת דיבור. זאת משום שבמצב תטא ניתן "לשוחח" איתם ולעשות להם טיפול באמצעות ההורים. באופן דומה ניתן לעבוד עם בעלי חיים, צמחים ואפילו חומר דומם. מגוון האפשרויות הוא בלתי מוגבל.

ניסיון בפועל

בספרה "מחלות והפרעות על פי תטא הילינג" (בהוצאת מעוף, 2015) מתעדת ויאנה סטייבל חלק מההתנסויות שלה, כולל עבודה עם חולי איידס, גידולים שונים ועוד. לצערנו גם מרבית עבודתה ומרבית העבודה של בוגרי הקורסים איננה מתועדת בצורה מסודרת.

מקור ישראלי שמרכז עדויות אישיות נמצא בקבוצת הפייסבוק4 . במסגרת השיתופים שאנשים העלו ניתן למצוא שיתופים על השתחררות מצרבות כרוניות לאחר ניתוח קיצור קיבה, השתחררות מפיברומיאלגיה, כאבי גב, צוואר וכאבי שרירי-שלד אחרים, נשים שנכנסו להריון תוך זמן קצר, ילד שהתעורר מקומה לאחר טביעה, השתחררות מתסמינים של פוסט טראומה, אלרגיות, מחלות חום ועוד. העדויות בקבוצה הן רק קצה הקרחון של הדברים שקורים בפועל.

הטיפול


הטיפול בשיטת תטא הילינג מתנהל כלפי חוץ כמו שיחה רגילה עם הבדלים קטנים ומאד משמעותיים:

 • "הקריאה"
 • בדיקת השריר
 • למידות.

השיחה מתחילה בשאלות פתוחות שנועדו להבין מה בדיוק האדם לא מצליח לפתור בכוחות עצמו. אפשר לשאול שאלות כמו – מתי זה התחיל, מתי חווית בפעם הראשונה תחושות כאלה, ממי למדת את זה?

אחרי שהבנו את הבעיה, המטפל/ת יכול/ה לעצום עיניים כדי "להתחבר לבריאה" (כלומר, לעשות את המדיטציה המרכזית של תטא הילינג שמכונה "מפת הדרכים לכל שישנו"), לבקש לעשות "קריאה אנרגטית" ולקבל באמצעותה את האמונה שמייצרת את הקושי. התשובה תתקבל באמצעות החושים העל-חושיים.

כעת נעשה בדיקת שריר כדי לוודא שפרשנו נכון את המידע שקיבלנו וכדי שהמטופל יראה שזאת אמונה, שאכן קיימת אצלו ומנהלת אותו. בדיקת השריר היא טכניקה שהושאלה מהקינסיולוגיה והיא מסתמכת על העיקרון הבא: כאשר התת-מודע שלנו מסכים עם משהו, הוא מעלה את טונוס השרירים שלנו. כאשר הוא לא מסכים עם משהו, טונוס השרירים יורד.

הדרכה


בתטא הילינג יש שני סוגי הכשרות:

– עוסקים בתטא הילינג (Practitioner)

– מנחי קורסים (Instructor).

ויאנה סטייבל מייסדת השיטה ואנשים מטעמה הם היחידים שמכשירים מנחים. הם מלמדים במדינות שונות בעולם, עם שני מרכזים בולטים – האחד בביגפורק, שם מלמדת ויאנה מדי קיץ במשך מספר חודשים. והשני בעיירה סנט גאלן בשווייץ. ויאנה גם הגיעה לישראל בשנים 2013 ו-2015.

המנחים שהוכשרו בקורסים הללו הם אלה שמכשירים אחרים לעסוק בתטא הילינג. הקורסים מועברים ברוב המדינות בעולם, כולל במדינת ישראל עצמה בה ניתן ללמוד את כל הקורסים אצל המנחים הרבים שהוכשרו לכך. ניתן ללמוד תטא הילינג כבר מגיל 7. ויאנה בנתה לשם כך קורס מיוחד לילדים בשם קורס ריינבו. הקורס מתמקד בחידוד החושים האינטואיטיביים שלנו ומלמד את התטא הילינג בשפה ותרגילים שמיועדים לילדים. גם מבוגרים מאד נהנים בקורס ולומדים דברים שלא לומדים בשום קורס אחר.

כדי לשמור על ההסמכה לעסוק בתטא הילינג נדרש לרענן אותה כל 4 שנים. ניתן לעשות זאת באמצעות חזרה על חלק מהקורסים שנלמדו או באמצעות לימוד קורסים מתקדמים יותר.

ביסוס מדעי


למיטב ידיעתנו טרם בוצעו מחקרים מדעיים בתחום.

קריאה נוספת


ספריה מאת ויאנה סטייבל שתורגמו לעברית:

ספרים מאת ויאנה סטייבל שטרם תורגמו לעברית:

ספר מאת Judy Dragon, ThetaHealing® Master, CHT, Minister:

קישורים חיצוניים


הערות שוליים


 

 1. https://www.thetahealing.com/ []
 2. אלקטרואנצפלוגרם []
 3. r. laibow, "Clinical Applications: Medical  Applications of Neurofeedback," J. R. Evans, A. Abarbanel, Introduction to Quantitative EEG and Neurofeedback, (Burlington, MA: Academic Press Elsevier, 1999 []
 4. עדויות לריפוי בעזרת תטא הילינג []

סו-ג'וק

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

נציגי השיטה מעידים כי תחומי הטיפול בשיטת הסו-ג'וק רבים ומגוונים והמקרים המטופלים, המדווחים והנחקרים כוללים מגוון רחב של הפרעות החל מבעיות פיזיות כגון שיכוך כאבים כרונים ואקוטיים דוגמת כאבי ראש, מיגרנות, כאבי גב ומפרקים ובעיות אורטופדיות למיניהן. בעיות תפקודיות של איברים ומערכות כגון מערכת הנשימה, מערכת הלב וכלי הדם, מערכת העיכול, מערכת השתן, שיקום לאחר אירוע מוחי, בעיות פוריות ובעיות הורמונליות. השיטה מאפשרת טיפול בהפרעות שינה, טיפול במחלות חיסון עצמי, וברמה הנפשית, טיפול רגשי, טיפול בהפרעות דיכאון וחרדה, הפרעות קשב וריכוז ועוד. ברמת ה"חיים", הטיפול בשיטה מאפשר פתיחה של זרימה של אנרגיית החיים בגוף האדם ומכאן מאפשרת למטופל חיבור מחדש למה שחי בתוכו ותופעת החיים סביבו וכך מהווה דרך להעצמה אישית והתפתחות חברתית ורוחנית.

מספר המטפלים

פרופ' פארק ג'יי וו, מפתח השיטה, פתח את המרכז הרשמי להפצת השיטה בישראל בשנת 2005. מאז הוכשרו בישראל כ-2500 מטפלים. ברמות טיפוליות שונות מרמת הטיפול הביתי ("רופא בכל בית") ועד למטפלים מקצועיים העוברים מסלול הכשרה תלת שנתית (כ-300 מטפלים פעילים).

מקור השיטה

שיטת הסו-ג'וק פותחה בדרום קוריאה ע"י פרופ' פארק ג'יי וו, מדען ואיש רוח, השיטה מבוססת על עקרונות מרפא מתרבויות עתיקות לצד הגיון רפואי מערבי מודרני ומהווה מעין "טלפון חכם" להפעלת שיטות מרפא שונות באמצעות כפות הידיים והרגליים.

ביסוס מדעי

שיטת הסו-ג'וק קיימת כ-30 שנה. למרות משך הזמן הקצר השיטה נלמדת ונחקרת במרכזים רפואיים רבים ברחבי העולם. השיטה פותחה בקוריאה וברוסיה ובמדינות הגוש המזרחי. עיקר המחקר שפורסם בעיתונות מדעית, נעשה בשפה הרוסית. המחקרים פורסמו הן בעיתונות אקדמית בשפה הרוסית והן בעיתונות מקצועית של איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי. ברמה האקדמית, פורסמו מחקרים עם ביקורת עמיתים (peer review research) בנוגע ליעילות השיטה בטיפול בתופעות של כאב כרוני1 , טיפול במיגרנות23 ,4 , החזרת דחף נשימתי במצבי טיפול נמרץ5 , טיפול באסטמה6 ,7 , התאוששות מקומה בטיפול נמרץ8 , טיפול בבעיות אורטופדיות8 ,9 , התפתחות דיבור ומוטוריקה עדינה אצל ילדים10 ,11 , התאוששות מפגיעה מוחית12 ,13 , טיפול בהתפתחות תינוקות עם שיתוק מוחין14 , שיקום והתאוששות מפציעות וטראומה15ראה פרטים נוספים בסעיף "ביסוס מדעי" בגוף המאמר.


כותב המאמר

ד"ר זוהר יגיל

ד"ר זוהר יגיל (PhD), בוגר מכון ישראל קנדה למחקר רפואי של האוניברסיטה העברית, בעל תואר שני (M.Sc) בביולוגיה התפתחותית של מערכת העצבים ותואר שלישי במדעי הרפואה באימיונולוגיה וחקר הסרטן. כיום יו"ר מחלקת המחקר והפיתוח של איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי, נגפור, הודו. יו"ר הסניף הישראלי של איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי. מרצה בכיר לסו-ג'וק, Sam Won Dong ומדיטצית החיוך בארץ ובעולם ומנהל הקליניקה המקצועית של איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי בישראל.

את דרכו המדעית החל ד"ר יגיל לאחר לימוד והעמקה בתורות ריפוי מהמזרח. חיפוש אחר סימוכין מדעיים ללימודיו, לצד טיפול בחולים סופניים הביא אותו ללימוד מעמיק של מדעי הרפואה המערבית בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית. לאחר פרסום מחקרים ופיתוח פטנטים בתחום הביולוגיה המולקולרית של חקר הסרטן ואימונולוגיה, החל ד"ר יגיל בלימוד מעמיק יותר של תורות מרפא שונות בתחום הרפואה המשלימה, לבסוף פגש בשיטת הסו-ג'וק אותה למד ממורים שונים וממפתח השיטה פרופ' פארק ג'יי וו. יחד החליטו לייצר מערך מחקרי לחקר השיטה. פרופ' פארק נפטר ב-2009 ומאז חבר ד"ר יגיל לאיגוד הבינלאומי בהנהגת בניו של פרופ' פארק המנוח, ד"ר מינצ'ול וד"ק מינקיו פארק.

ב-2012 החל ד"ר יגיל לנהל את איגוד הסו-ג'וק הישראלי ובשנת 2013 מונה על ידי ועדה של איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי לראש מחלקת המחקר והפיתוח של השיטה. כיום פועל ד"ר יגיל להפצת שיטת הסו-ג'וק בארץ ובעולם. הביסוס המדעי לכך שבגוף האדם מתרחשת תופעת התחדשות בסיסית כבר ברמה התאית לצד מחקרים קליניים, מסייעים בהפצת השיטה אשר הינה זמינה, פשוטה לשימוש ברמה הבסיסית ולרוב בעלת אפקט מידי. ממשפטיו המפורסמים של פרופ' פארק אשר עומדים ברקע הפצת הסו-ג'וק: "היו אתם רופאי הבית שלכם" ו"סו-ג'וק לכולם!"

השיטה


תמצית

תרפיית הסו-ג'וק הנה שיטה של רפואה משלימה אשר פותחה בדרום קוריאה בשנת 1987 על ידי המדען והחוקר פרופ' פארק ג'יי וו16 . השיטה משלבת ידע עתיק, שנאסף מתרבויות קדומות לצד היגיון מודרני, חשיבה רפואית מדעית מבוססת תוצאות והתכווננות לעידן המודרני בו אנחנו חיים, שדורש תוצאה כאן ועכשיו.

שיטת הסו-ג'וק פותחה כמערכת ריפוי המבוססת על שימוש בנקודות גירוי על כפות הידיים והרגליים.17  השיטה זמינה, נוחה ואלגנטית, אינה פולשנית ומתבצעת באמצעים פשוטים על כפות הידיים והרגליים. לרוב ללא שימוש או מגע בגוף השלם פרט לצרכי אבחון.

גירוי של הנקודות המרפאות יכול להתבצע על ידי עיסוי, על ידי שימוש בצבעים, מוקסות, זרעים, מגנטים, מחטים, טבעות, מקל עיסוי, שמנים אתרים, אבני חן ועוד…18

מרגע ביסוס השיטה פרופ' פארק המשיך בפיתוח מואץ של רבדים נוספים ומגוונים וכיום היא מכילה טכניקות נוספות ושיטות טיפול רבות ומגוונות כגון ה- 6 קי.19,20,21,22 ,23 , הסו-ג'וק- קי24 ודיקור שלושת המקורות25 .

בבסיס השיטה פילוסופיית שלושת המקורות, המבוססת על חוקיות סדורה בעולמנו הקיימת בכל התופעות הנחוות. חוקיות נלמדת זו מאפשרת הבנה מזווית ראיה חדשה ומאורגנת של ידע עתיק שנאסף מתרבויות קדומות, לצד הבנה מדעית מדידה מודרנית ומעמיקה.

בנוסף כוללת השיטה טכניקות תנועה המבוססות על פתיחת הזרימה הספירלית בגוף דוגמת תרפיית הפיתול26 , התעמלות ספירלית27 , ריפוי במרחב (תרפיה המבוססת על שינויים בזרימת האנרגיה על בסיס מיקום הגוף במרחב)28 ,סאם וואן דונג, אומנות תנועה רכה לאיזון גוף ונפש, הנקראת תנועת שלושת המקורות (SamWonDong),29, היוגה של החיוך30 ,31  ומדיטציית החיוך32 .

שם השיטה


משמעות המילה סו-ג'וק בקוריאנית היא:

סו = כף יד.

ג'וק = כף רגל.

בטיפול הבסיסי בשיטת הסו-ג'וק המטפל מגרה נקודות אשר ממוקמות על כף היד ו/או על כף הרגל על מנת להפעיל מנגנוני ריפוי טבעיים של גוף האדם.((  Park, Jae Woo (2000). "Sujok for instant pain relief". Acupuncture Today. 1: 10.))

מערכות סטנדרטיות של השתקפויות לגוף ביד וברגל (כל הזכויות שמורות לאיגוד הסו-ג'וק הבינלאומי)

מפתח השיטה


פרופ' פארק ג'יי וו (Professor Park Jae Woo), נולד בשנת 1942 ונפטר בשנת 2010, מדען, פילוסוף, יוצר, מטפל ואיש רוח. מייסד תרפיית הסו-ג'וק, תרפיית הטוויסט (הפיתול), תיאוריית שלושת המקורות ומדיטצית החיוך.

פעילות אקדמית:

פרופ' פארק ג'יי וו

פרופ' פארק היה פרופ' חבר באקדמיה הבינלאומית למדעים, זכה לתואר ד"ר של כבוד מהמחלקה לפיזיולוגיה באוניברסיטת סנט פטרסבורג, רוסיה; תואר פרופ' של כבוד מהפקולטה לרפואה של אוניברסיטת קירגיסטן; תואר פרופ' מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת קזחסטן, נשיא האקדמיה למדעים במינכן (1997), פרופ' של כבוד מהאוניברסיטה לרפואה במוסקבה, פרופ' של כבוד מהאוניברסיטה הפדגוגית בג'ורג'יה, תואר אבירות מאבירי סנט ג'ון במלטה, פרופ' מבקר באוניברסיטאות לרפואה ולרפואה משלימה בהודו ועוד.

היסטוריה


פרופ' פארק ג'יי וו התחיל דרכו המדעית כחוקר בתחום הגיאולוגיה. כאשר הרגיש שמיצה תחום זה, פנה לעבודה סוציאלית. במסגרת עבודתו בבתי החולים נחשף פרופ' פארק לרפואה סינית אותה למד במכון לרפואה אוריינטלית באוניברסיטת סיאול בקוריאה.

קצב הלימוד של הרפואה הסינית היה איטי מידי ופרופ' פארק קרא בשקיקה את החומרים העתיקים ביותר שמצא ברפואה זו, בין היתר נחשף לספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב (Huang di Nei Jing)36

את הספר קרא מספר פעמים והעמיק בפרשנויות והדעות המקובלות שנכתבו מאז על ידי חכמי הדורות. פרופ' פארק הרגיש שמשהו חסר. לדבריו כל הפרשנויות היו באותו מישור. אמנם ישנם קצת שינויים טכניים בין הגישות השונות אבל באלפי השנים האחרונות לא מצא שום חידוש רעיוני, אף אחד לא המשיך להעמיק פנימה לרזי הרפואה הסינית ולבסיס שנמצא מאחורי תורה זו.

מודלים של הגוף והנפש


על פי פרופ' פארק, העולם שבו אנחנו חיים מסודר היטב. את הסדר המופלא ניתן למצוא בכל התופעות המתקיימות בעולמנו, מעולם החלקיקים והפיזיקה המודרנית, במדעי הכימיה, הביולוגיה, במדעי החיים, בגוף האדם, האנטומיה, הפיזיולוגיה, ההיסטולוגיה ואף במערכות משפחתיות, חברתיות, ממסדיות עד לתנועות גרמי השמיים, עונות השנה ואסטרונומיה.

"שלושת המקורות" הינה תיאוריה המתארת את הסדר בעולם באמצעות מערכת של ארבעה כוחות בסיסיים הנמצאים בכל תופעה ותופעה בעולמנו38. לימוד הסדר שבעולם, הינה הדרך לשחרור ממעגל הסבל ולהתפתחות אישית ורוחנית. הלימוד מאפשר להשתמש בחוקיות שבעולמנו למטרות ריפוי ובאמצעות השיטה ניתן להביא את הגוף לתפקוד מיטבי, לטפל בבעיות מורכבות וסבוכות ובמצבים מסוימים אפילו ל"תכנת מחדש" מערכות תפקודיות, איברים ורקמות.

השיטה משמשת לטיפול בגוף ובנפש, באמצעות ההשפעה על מערכות הזרימה בגוף האדם ניתן להסדיר גם מצבי מתח וחרדה, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז ומצבים נפשיים מורכבים.

הטיפול הבסיסי בתרפיית הסו-ג'וק הן מערכות ההשתקפות של כל הגוף  אשר אפשר למצוא אותן על כף היד ועל כף הרגל כמו כן, על האוזניים, זרועות, רגליים, עיניים וכו'…39

במה הסו-ג'וק מטפל?


שיטת הסו-ג'וק משמשת כדי להנחות את הגוף להתחיל בתהליך ריפוי מואץ הן בבעיות אקוטיות והן בבעיות כרוניות. בעיות אקוטיות מקבלות מענה מיידי ולרוב השיפור הינו מדיד ומתרחש מיד עם תום הטיפול הראשון. בעיות כרוניות דורשות סדרה של טיפולים ובפועל מתבצע תהליך של "כיוונון מחדש" של מערכות הגוף של המטופל. טיפול הסו-ג'וק יעיל ביותר לכל סוגי ההפרעות בגוף או בנפש. הטיפול יכול להיעשות בצורה סימפטומטית, לפי המקום בו מופיעה ההפרעה (כאב, מגבלה בתנועה וכו') או בצורה מערכתית, כשמדובר בבעיות יותר מורכבות. הטיפול נעשה תמיד במקביל לטיפול הרפואי הקונבנציונלי ומטפל הסו-ג'וק לרוב מסתמך על הבדיקות המדויקות של מערכת הבריאות הממלכתית.

טיפול הסו-ג'וק יעיל הן לבעיות פשוטות כגון שיכוך כאבים, כאבי ראש, מיגרנות, כאבי גב, כאבי מפרקים ועד לאיזון מערכות מורכבות כגון טיפול במחלות אוטואימוניות, אסטמה, COPD, בעיות לב וכלי דם, בעיות נוירולוגיות, בעיות בדרכי השתן והמין, הפרעות פוריות, תמיכה במחלות קשות דוגמת מחלות נוירודגנרטיביות (טרשת נפוצה, פרקינסון וכדומה), תמיכה בחולים אונקולוגיים וכן גם טיפולים רגשיים, איזון רגשי, טיפול בהפרעות דיכאון וחרדה, בעיות חברתיות ועוד.

טיפול בפסוריאזיס באמצעות סו-ג'וק

ניסיון בפועל

בקליניקה המקצועית של איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי בישראל צברו ניסיון בפועל בטיפול בבעיות שונות ומגוונות החל מכאבי ראש, מיגרנות, חוסר איזון הורמונלי, בעיות אורטופדיות ועד לבעיות מערכתיות כגון הפרעות במערכת הקרדיווסקולרית, מחלות דרכי הנשימה, מחלות דרכי העיכול, מחלות מטבוליות (סוכרת, השמנה, הסינדרום המטבולי), בעיות פוריות, בעיות אורולוגיות, נוירופתיה פריפרית, ניוון רשתית, קרע ברשתית, טינטונים, הפרעות שינה, מחלות מעי דלקתיות, ואף במחלות קשות ומורכבות כגון אי ספיקת לב, מחלות אוטואימוניות, מחלות נוירודגנרטיביות (פרקינסון, אלצהיימר) ותמיכה בחולה האונקולוגי. הדיאגרמה הבאה מציגה את התפלגות סוגי הטיפול השונים בקליניקה.

התפלגות סוגי הטיפולים השכיחים במרפאת איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי – סניף ישראל

 

הטיפול בשיטת הסו-ג'וק


הטיפול הראשון בשיטת הסו-ג'וק הוא החשוב ביותר כיוון שהוא כולל אבחון מעמיק. לטיפול כדאי להגיע עם בדיקות רפואיות עדכניות ומפורטות ככל היותר (בדיקות דם, שתן, צילומי רנטגן, פענוח MRI, CT, סיכום מחלה וכדומה). המטפל יעבור על בדיקות אלה בנוסף לתשאול מעמיק יותר של המטופל וירכיב באמצעותן אבחון אנרגטי של המטופל. כמו כן יתושאל המטופל שאלות שונות על מצבו הפיזי והנפשי, על מנת להעמיק את ההבנה של המכנה המשותף האנרגטי של מרבית בעיותיו של המטופל. מכנה משותף זה, הוא הבסיס לבחירת האסטרטגיה הטיפולית. מבחינה פרקטית, הטיפול הראשון עצמו הינו קל יחסית וזאת על מנת להעריך את תגובות הגוף לגירויי הסו-ג'וק ולאפשר שיח אנרגטי לקראת הטיפול הבא.

איור: איור: כלים להמרצת נקודות הריפוי בסו-ג'וק

מרגע הטיפול הראשון דברים מתחילים לזוז בגוף. חלקם עשויים להראות קשורים לבעיה אשר טופלה, אך חלקם ייראו לקוחים מעולם אחר. כך או כך את המטפל שלכם, מעניינים אלה וגם אלה, לכן בתקופה הזו שבין הטיפול הראשון לשני מומלץ לרשום ולתעד כל תחושה שמתעוררת בגוף (או בנפש) – בין אם חיובית או שלילית. כל התגובות הללו הינן בעצם דרכים של הגוף לדבר איתנו המטפלים ותפקיד המטפל לנתח תגובות אלה ולקבוע על פיהן כיצד להמשיך בטיפול.

דיקור בהשתקפויות הסו-ג'וק

חשוב מאוד לציין כי שיטת הסו-ג'וק מאוד יעילה, אבל אין לטעות, חובה לחזור על כל טיפול לפחות 3 פעמים גם אם לאחר הטיפול נעלמו הסימפטומים לחלוטין, כיוון שלמרות שהבעיה נעלמת היא עלולה לחזור בעוצמה גבוהה יותר כעבור שבוע, שבועיים או אפילו מספר חודשים, במידה ולא יושלם תהליך טיפול בסיסי.

התהליך הטיפולי

טיפול במגנטים בנקודות השתקפות

למעשה ניתן לדמות את התהליך הטיפולי למהלך של "משיכות חבל אנרגטיות" – אנחנו מושכים לכיוון מסוים ואילו הגוף מנסה להחזיר את הדברים למקומם ה"רגיל" והישן. יש להבין שבמצבים כרוניים, חוסר האיזון בסביבת המטופל ובהרגלי החיים שלו (עבודה, פעילות גופנית, תזונה, חיים אישיים) הם שהביאו למצב ה"מחלה". ככל שהמחלה יותר ממושכת ויותר כרונית כך תהליך הטיפול עשוי להיות ממושך יותר ולדרוש שינויים רבים יותר. לאחר הטיפול חוזר המטופל לחוסר האיזון של חייו וסביבתו (אשר הביאו למחלתו מלכתחילה) ויש להבין שבמצבים מסוימים, עד שלא יתבצע שינוי מספק באורח החיים או בצורת החשיבה, יקשה על השינוי המבורך להישאר קבוע בחיינו.

השינוי לא חייב להיות קיצוני, אבל חייב להיעשות שינוי על מנת שניתן יהיה לשמור על האיזון החדש. עם תום סדרת הטיפולים, יוכל המטופל לשמור על האיזון שנוצר בעזרת שיטות שונות לריפוי עצמי, אשר לימד אותו המטפל. לשיטות אלה אנו קוראים באיגוד הסו-ג'וק בפשטות: "שיעורי -בית".

שיעורי בית:

שיטת הסו-ג'וק פותחה כשיטה לריפוי עצמי ומיועדת ברמה הבסיסית למניעת בעיות ולטיפול בהן. בין טיפול לטיפול ו/או עם תום סדרת הטיפולים, יונחה המטופל כיצד עליו להמשיך בריפוי עצמי אשר יהיה עבורו פשוט, זמין ויעיל. יש לקחת בחשבון שככל שהמטופל ישתף פעולה עם הטיפול ויתמיד בטיפול, ההחלמה תהיה מהירה יותר והגוף יקבל יותר מסרים שיעודדו ריפוי.

לצד תרגילי מתיחה ו"נשימה מחייכת"47 מקבלים המטופלים הנחיות מדויקות להנחת זרעים כאמצעי גירוי של נקודות רגישות בכפות הידיים או הרגליים. את הזרעים נהוג להניח לפני השינה על אותן נקודות באמצעות נייר דבק רפואי נושם. לא מומלץ להרטיב את הזרעים כיוון שאז משתנה המבנה האנרגטי שלהם. את הזרעים רצוי להסיר לפנות בוקר ולהשליך. אין להשתמש בהם שנית כיוון שהם כבר אינם מאוזנים. זמן הנחה מינימלי של זרעים הינו 4 שעות ומקסימאלי – 48 שעות. אם הזרעים מציקים או מפריעים במשך הלילה, יש להקשיב לגוף ופשוט להסיר אותם.

טיפול בזרעים - תמונה באדיבות איגוד הסו-ג'וק הישראלי
טיפול בזרעים – תמונה באדיבות איגוד הסו-ג'וק הישראלי

למה לצפות לאחר סדרת הטיפולים הראשונים בסו-ג'וק:

גוף האדם בנוי ממכלול תופעות פיזיולוגיות ונפשיות. למעשה כל תופעה גופנית כוללת גם רכיב נפשי כשם שלכל תופעה נפשית ישנו מרכיב גופני. במהלך הטיפול מנחה המטפל את המטופל להכיר ברגשות הדומיננטיים והאיברים הקשורים אליהם בגופנו. התגובות לטיפולי הסו-ג'וק לרוב אינן חריפות ובמקרים רבים ישנו שיפור משמעותי כבר לאחר הטיפול הראשון עד לשלישי. אבל יש לקחת בחשבון שבעיות רבות בגופנו תלויות ברכיבים שונים ויתכן כי כחלק מטיפול בסימפטום מסוים יצוץ סימפטום אחר או אפילו הגורם לבעיה, אל פני השטח. אין מה להיבהל מתגובות אלה, אלא לחזור ולדווח עליהן למטפל אשר מצדו ימשיך לאזן את המטופל באופן שונה במקצת כל פעם, בהינתן הנתונים החדשים.

חשוב להדגיש כי בטיפולי הסו-ג'וק לא ניתן לגרום נזק. השיטה נחשבת לאחת השיטות הבטוחות ביותר ברפואה המשלימה, השיטה מבוססת על גירוי מנגנוני הבקרה העצמית לריפוי הפזורים בגופינו.

הגירויים בשיטה נעשים רק על גבי כפות הידיים והרגליים ולרוב בצורה שאינה פולשנית.

במהלך התהליך המאזן משתחררת לא פעם בגוף תחושה נפלאה, תחושה של איזון ושלמות תפקודית. תוצאות הבדיקות משתפרות, מצב הרוח נוסק והגוף מתמלא באנרגיה ובחיוניות.

במחלות כרוניות, אנחנו מתייחסים לתהליך הריפוי כתהליך של התפתחות ושינוי והזדמנות ליצור שינויים בחיינו, כתוצאה מההבנה שאם לא היה צורך בשינוי לא היינו חולים מלכתחילה.

גישות טיפוליות בסו-ג'וק:

מערכות ההשתקפות :

שיטת הסו-ג'וק מבוססות על מערכות ההדמייה של גוף האדם הנמצאות על כפות הידיים והרגליים. על פי גישת מערכות ההשתקפות, הביטוי להיווצרות מצב מחלה בגוף, מצב של חוסר הרמוניה ברמת רקמה או מערכת, מלווה ביצירת "חסימה" בזרימה האנרגטית, מעין "סתימה בצנרת האנרגטית" אותה צריך לפתוח על מנת להביא את המערכת לאיזון מחדש.

במערכות ההשתקפות תופיע ה"חסימה" כאזור מאוד רגיש למגע. למעשה, מחקרים מראים כי ברמה המולקולרית, במיקום המדויק של החסימה האנרגטית בנקודת ההשתקפות ישנה גם מעין "חסימה" מיקרוסקופית, המתבטאת בדלקת מקומית, הפרשת מתווכי כאב וברגישות מוגברת.48 בטיפול במערכות ההשתקפות, גירוי של אותו אזור באמצעות עיסוי, מוקסה (קטורת), צבעים, זרעים, אבני חן, ליזר רך, מגנטים ומחטים מכוון לפתיחת ה"חסימה" ברמת ההשתקפות ולתחילת תהליך הריפוי העצמי של הגוף.

שש האנרגיות:

אנרגיה היא מושג מופשט. כל ניסיון לתארו במילים גורם לסטייה מהמשמעות המקורית. בעולם העתיק, על מנת לאפיין את חוסר האיזון האנרגטי אפיינו הקדמונים 4  ו- 5 אלמנטים המצויים בגוף האדם ומקבילים לתופעות בטבע. האלמנטים נקבעו על פי אותן איכויות אנרגטיות אשר מתבטאות בטבע, בחי, בצומח, באטמוספירה, בעונות השנה ובכל היצורים בטבע, כולל גוף האדם.

בעולם העתיק ההשקפה הייתה כי בכל יצור חי, מרגע לידתו, מתקיימים כל אותם אלמנטים בגופו בחוסר איזון קבוע ומושפעים הן ממיקום גרמי השמיים, ממחזור היום והלילה ועונות השנה והן מחשיפה של הגוף לתנאים קיצוניים או לגירויים מסוימים. בין כל האלמנטים נמצאים יחסי הזנה ובקרה והם משפיעים על כל ביטוי מהות האינדיבידואל הן ברמה הפיזית והן ברמה הרגשית, כך שגם מידות האופי והאישיות נובעות ממערכת היחסים בין ביטוי האלמנטים האלה מזמן הלידה שלנו ובמשך ההתפתחות של חיינו.

בראייה זו, מצבי מחלה נגרמים כאשר האיזון מופר לטובת אלמנט מסוים, כתוצאה מהשפעה פנימית או חיצונית, הגורמת להתפתחות מחלה, אשר נובעת מעודף או מחוסר באחד האלמנטים.

 

פרופ' פארק ג'יי וו, אבי שיטת הסו-ג'וק, פעל להביא למציאת המכנה המשותף בין רפואות המזרח השונות, מתוך נקודת המוצא כי ישנה למעשה אמת אחת שצריכה לעמוד בבסיס כל הרפואות ושיכולה להתלכד עם התיאוריות, שמוצאן מתרבויות שונות. כך למעשה התפתחה תיאוריית ששת האלמנטים, או שש הקי.

על מנת להבין את האנרגיות, את משמעותן ואת ההרכב המאפיין שלהן בזמני בריאות וחולי, לומדים מטפלי הסו-ג'וק לאבחן ולבנות לכל מטופל מפת הרכב אנרגטי שנקראת "קונסטיטוציה אנרגטית". הקונסטיטוציה נבנית באמצעות תשאול ואבחון באמצעים שונים ועל פיה מתבצע הטיפול. היתרון בטיפול בשש קי לעומת הטיפול במערכות ההשתקפות הינו שזהו טיפול מעמיק יותר המטפל לא רק בסימפטום אלא גם בגורם ומאפשר לטפל בהפרעות שונות אשר לכאורה אינן קשורות אחת לשנייה. הטיפול באמצעות שש הקי מתבצע הן על גבי "מרידיאני ביול" (השתקפות מרידיאני הגוף הסיניים על כפות הידיים והרגליים) והן על גבי "צ'אקרות ביול" (צ'אקרה = הצ'אקרות הינן גלגלי אנרגיה פנימיים הממוקמים בסמוך לעמוד השדרה).

דוגמה לטיפול בשש קי : טיפול בנדודי שינה, דלקות מפרקים וכאבי שרירים נודדים, אלרגיות לאבק ולחתולים, התפרצויות כעס ובעיית ריכוז, כולן בעיות של אותה אנרגיה הקרויה "אנרגיית הרוח" ומועברת בגוף ע"י מרידיאני הכבד וכיס המרה וצ'אקרת הרוח: "אנהטה" Anahata .

תיאוריית שלושת המקורות

החידוש העיקרי בתורת הסו-ג'וק לעומת הפילוסופיה הסינית העתיקה של היין והיאנג הינו תיאוריית שלושת המקורות. תיאוריה זו עוסקת במערכת יחסים בין 4 כוחות יסוד הנמצאים בבסיס כל תופעה המתרחשת ביקום. ארבעת הכוחות ומערכת הגומלין שלהם מתבטאים החל מרמת המבנה התת אטומי והמולקולרי דרך מבנה גוף האדם, כמו גם במערכות חברתיות או ממסדיות והן במושגים מופשטים כגון מרחב או זמן.

התיאוריה מאפשרת הרחבה משמעותית של הידע בתחום הרפואה האנרגטית והאקופנקטורה ומאפשרת הבנה עמוקה ומדויקת יותר של המערכות האנרגטיות והפיזיולוגיות בגוף האדם. לימוד והבנה של ארבעת הכוחות מאפשרים לזהות אותם בתופעות שונות בטבע ובכללם גוף האדם ואף לשלוט בביטוי של כוחות אלה ובדרך זו להביא להחלמה יעילה ושורשית ממחלה, אפילו הייתה זאת מחלה כרונית וחשוכת מרפא, לכאורה.

על מנת להבין את הכוחות ומשמעותם ניתן להתבונן בתיאוריית הבריאה הפיזיקלית של העולם. המדע המודרני טוען שהיקום שלנו נוצר כתוצאה מהמפץ הגדול. אם ננתח את שלבי הבריאה בקווים כלליים ואת החוקים הפועלים ביקום נוכל להבחין כי קיימים ארבעה כוחות בסיסיים, המשפיעים על כל תהליך המתקיים בעולם הזה. פרופ' פארק קרא לכוחות האלה על פי תכונותיהם בשמות היווניים "הטרו", "הומו", "ניוטרו" ו"ניוטו", העומדים בבסיס תיאוריית שלושת המקורות.

נזכור כי המילים הינן מוגבלות לתיאור מושג האנרגיה. האנרגיה היא מושג מופשט ועשויה רבדים רבים. על מנת להבין את משמעות האנרגיה יש להשתמש בתיאורים רבים של אותה תופעה ובעיקר לנסות ולחוש על מנת שנוכל לחוות את מה שקיים סביבנו ובתוכנו. לכולנו יש מנגנוני חישה לזהות וליצור רזוננס עם כל האנרגיות. בכל רובד ניתן למצוא את 4 האנרגיות באינטראקציה מסויימת.

כוח ניוטו – המקור לכל התופעות, הוא גם אפס, לכאורה לא קיים אבל משפיע על הכל, תמיד נמצא במימד אחד מעל (עולם 0) ומשפיע על המתרחש במימד הזה. ברכיבי האדם, מדובר ברכיב הנשמתי.

כוח הטרו – כוח של שינוי, יצירה והרס, תנועה, לא מאפשר עצירה, בגוף יתבטא כדלקת, דימום, פציעה וכדומה. ברכיבי האדם ההטרו היא הנפש.

כוח ההומו – כוח של חוסר שינוי, כיווץ, קירור ובשאיפה תמיד לחזור למקור לעולם 0. ברכיבי האדם הוא הגוף.

כוח הניוטרו – כוח ההרמוניה והשילוב בין כל הכוחות שמביא לשלמות רגעית. הניוטרו הוא כוח החיים ועל פי פילוסופיית החיוך, הוא גם השלמות.

דיקור שלושת המקורות

שיטת שלושת המקורות למעשה מאפשרת תכנות מחדש של תפקודי הגוף והנפש. התכנות הזה מתבצע דרך מפרקי כף היד. שיטת הדיקור של שלושת המקורות מאפשרת לטפל בתופעות פנימיות קשות לטיפול ומאפשרת לשנות הרגלים של שנים רבות. השיטה מצוינת לטיפול בהפרעות רגשיות ונפשיות כמו גם להחזיר לתפקוד איברים בתת תפקוד ובאי ספיקה. השיטה הינה עוצמתית ועמוקה ומשלבת למעשה מעין "תכנות מחדש" של מערכות הגוף השונות, הן ברמה הפיזיולוגית, הרגשית, הנפשית או האנרגטית.

תרפיית הפיתול

בגוף האדם קיימות רבבות מערכות זרימה. ישנן זרימות אורכיות, זרימות רוחביות וזרימות ספירליות. תרפיית הפיתול משמשת לפתיחת הזרימה הספירלית בגוף הפיזי וכוללת סדרה של תרגילי מתיחה ופיתולים אשר נקבעים על ידי המטפל המומחה ותפקידם להביא לאיזון הזרימות האנרגטיות בגוף המטופל ובאופן כזה לאיזון מושלם. ברגע שמתקיימת זרימה ספירלית תקינה, הגוף מתחיל להחלים בצורה מיידית. ניתן להדגים זאת במצבים רבים של כאב או מגבלה בתנועה, שנפתרים בצורה מושלמת. השיטה נפלאה לאיזון בעיות אורטופדיות, שיקום לאחר פציעה, אירוע מוחי, תפקוד איברים פנימיים, הסדרת הפעילות ההורמונלית ואפילו לטיפול מונע בבעיות שונות.

על בסיס תרפיית הפיתול התפתחה אומנות תנועה אשר פותחת את זרימת האנרגיה הספירלית בגוף באמצעות סדרה של תרגילי מתיחה ואימון גוף- נפש. סדרת תרגילים אלה נקראת ה- Sam Won Gong, "תרפיית התנועה של שלושת המקורות" ותפקידה להביא לאיזון גוף נפש ולרפואה שלמה. שיטת ה- Sam Won Dong  משמשת ככלי לטיפול ואיזון עצמי, להעצמה אישית וכן ככלי עזר למטופלים להמשכת האפקט הטיפולי בביתם.

מדיטציית החיוך

על פי פילוסופיית שלושת המקורות, על מנת להחלים כראוי, לא מספיק לאזן את הגוף או הנפש (הומו והטרו) אלא יש גם לטפל ברוח ובנשמה.

מדיטציה (Meditation) או בעברית התבוננות (לפי האקדמיה – בוננות), הינה מצב של תודעה מושלמת, מצב הרמוני של תודעה בלתי מוגבלת, אשר מאפשר לראות הרמוניה בכל דבר.

המדיטציה התקיימה בהודו לפני אלפי שנים ותורגלה רבות על ידי אנשים על בסיס יומיומי. המדיטציה שימשה ככלי להגשמת חיים שמחים, מספקים והרמוניים במטרה להשיג את השלמות העצמית, מטרת החיים.

בודהה האמין שהמדיטציה הינה אחת משמונת הדרכים להשתחרר ממעגל הסבל.

במאה השניה לספירה, המתבודד המפורסם פטנג'לי, פיתח שיטת שמונה שלבים להביא את הנפש למצב של שלמות – ראג' יוגה. השלב השישי של התהליך הינו ריכוז והשלב השביעי הוא מדיטציה, כלומר באמצעות המדיטציה המתרגל יכול לא רק להשתחרר ממעגל הסבל אלא גם להגיע לרמה של שלמות עצמית.

הדרכה והכשרה


שיטת הסו-ג'וק נלמדת בשני אופנים עיקריים. רמה בסיסית המיועדת לכל אדם ובכל גיל ורמה מקצועית המיועדת לאנשים המעוניינים לעסוק במלאכת הריפוי כמטפלים מוסמכים.

הרמה הראשונית והבסיסית ביותר היא לימוד של עקרונות הריפוי העצמי באמצעות כפות הידיים. חלומו של פרופ' פארק היה "רופא בכל בית", מספריו הראשונים : "היו הרופאים של עצמכם!" ו"סו-ג'וק לכולם!" . הקורס הבסיסי הוא קורס בן 16 שעות שבו מועברת הכשרה של מטפלים ברמה ביתית. הוא מתאים לכל אדם ובכל גיל. הקורס מתאים לטיפול בבעיות נפוצות באמצעות גירוי נקודות ריפוי בכלים פשוטים דוגמת עיסוי, צבעים, מוקסה, מגנטים וזרעי צמחים.

הכשרה מקצועית

שיטת הסו-ג'וק מוגנת על ידי זכויות יוצרים. מבחינה חוקית ההפצה, הרישוי וההסמכה נעשות רק באמצעות נציגות של איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי במדינות השונות.

מטפלים מוסמכים לטיפול בשיטה הינם רק מטפלים שעברו הכשרה תלת שנתית, השתתפו בפרקטיקה טיפולית של למעלה מחצי שנה והגישו עבודת מחקר מעמיקה ברמה אקדמית.

בישראל, קיימת נציגות של איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי בחיפה, תל אביב וירושלים (ראה פרטים נוספים בהמשך תחת הכותרת "קריאה נוספת – מסלולי לימוד").

מסלול הכשרת מטפלים מקצועיים בסו-ג'וק הינו מסלול תלת שנתי, שכולל לימודים מעמיקים בפילוסופיית המזרח, תיאוריות מרפא שונות, אנטומיה, פיזיולוגיה ופתולוגיה מערבית ודרכי ריפוי שונות. במהלך לימודיו נחשף התלמיד לטכניקות ריפוי מגוונות, תרפיות תנועה ומגע, דרכי אבחון שונות (פלפיטציה, אבחון לשון, אבחון על פי דופק, אבחון תווי פנים, אבחון על פי גלגל העין ועוד), רוכש כלים בסיסיים במדיטציית החיוך ו-Sam Won Gong,  משתתף בפרקטיקה של למעלה מחצי שנה ומסיים את חובות הלימוד בהגשה של עבודת גמר בנושא מחקרי ספציפי.

כיוון ששיטת הסו-ג'וק מוגנת בזכויות יוצרים, השימוש בשיטה פתוח לכל, אבל ההוראה מתבצעת אך ורק על ידי מורים מוסמכים, אשר אושרו על ידי איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי. מורי האיגוד המורשים הינם גם מטפלים מנוסים, אשר מתעדכנים בכל שנה בתוכנית הלימודים ועוברים השתלמויות מקצועיות מטעם האיגוד הבינלאומי מספר פעמים בשנה. כל מורי האיגוד עוסקים גם בפעילות התנדבותית. כיום מוערכים כ-200,000 מטפלי סו-ג'וק ברחבי העולם.

איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי מרכז את כל הידע והמחקר בשיטה ממרכזים שונים ברחבי העולם, מכין תוכניות לימוד שמתעדכנות מידי שנה ותומך טכנית בתהליכי הריפוי של המטפלים. האיגוד מקיים סדנאות והשתלמויות מקצועיות לצד פעילות התנדבותית ענפה. האיגוד אוצר את כל הידע והכתבים מפרופ' פארק ג'יי וו, כולל חומרים שטרם פורסמו.

לאיגוד מחלקת מחקר ופיתוח, אשר מרכזת מידע לגבי פרוטוקלי טיפול במחלות שונות, אחוזי הצלחה ומהירות תגובה לטכניקות טיפוליות שונות. באיגוד חברים רופאים, חוקרים ומטפלים מרחבי העולם, אשר החליטו להקדיש את חייהם להפצת השיטה ועוסקים אך ורק בסו-ג'וק.

לימודי Sam Won Dong

את לימודי תנועת שלושת המקורות, ה-Sam Won Dong ניתן ללמוד בצורה מרוכזת בקפריסין או בסופי שבוע בישראל. הסדנאות המעמיקות מתקיימות מספר פעמים בשנה ונמשכות במשך 5-7 ימים.

קבוצות מישראל מתארגנות ליציאה לקפריסין מספר פעמים בשנה. סדנאות אלו פתוחות לכל ומאפשרות עבודה עצמית. הסדנה הינה בינלאומית וחוויתית במהלכה לומדים לתרגל את התנועות והנשימות לצד עבודה פנימית והתפתחות אישית ותודעתית.

תרגול סאם ואן דונג בפאפוס, קפריסין 2018

ביסוס מדעי


שיטת הסו-ג'וק פותחה על ידי מדען וככזאת כוללת בעקרונות הפילוסופיה שלה את עקרונות המדע המודרני. העקרונות אלה מבוססים על הגדרתו של גלילאו גליליי58 למדע, אשר צריך להיות פומבי, ניתן למדידה וניתן לחזרה. באמצעות גישה זו, מטפל הסו-ג'וק תמיד מודד את השפעת הטיפול ומנסה להעריך את מצבו של המטופל לפני, במהלך ואחרי הטיפול.59

באופן כללי במהלך טיפול סו-ג'וק המטפל ינסה למצוא סימפטומים מדידים רבים, ולחפש תסמינים אובייקטיביים עד כמה שניתן. במהלך הטיפול ובאמצעות גירויים שונים, המטפל ינסה להביא להקלה ב- 50-70% מהתסמינים המדידים60 .

קריאה נוספת


קישורים חיצוניים


הערות שוליים


 

 1. Arsenova L.R. THE EFFECTIVENESS OF ACUPUNCTURE IN RELIEVING PAIN SYNDROMES OF VARIOUS ETILOGIES. Neurosurgery and Neurology of Kazakhstan. 4(33). 2013. 15-17. [] []
 2. Analysis of the efficacy of reflexology in the complex treatment of chronic migraine. Safonov MI, Naprienko MV.10.17116/jnevro20171175122-25. Russian. []
 3. Zh Nevrol Psikhiatr Im S S Korsakova. 2017;117(5):22-25. doi:, []
 4. Starodubtsev AI, Starodubtsev A A, Karpov S M, Vyshlova IA, Shvedova DV. RELIEF OF PAIN IN YOUNG PEOPLE SUFFERING FROM MIGRAINE. Medical Bulletin of the North Caucasus. 11(3)2016. 438-439. [] []
 5. L.R. Asenova, T.T. Pazylbekov, A.K. Amirzhanova. CLINICAL CASES OF RECOVERY OF RESPIRATORY DRIVE WHEN USING METHODS OF CHEN-TSZYU THERAPY. 2(39)2015. 41-44. [] []
 6. Treatment of bronchial asthma by the Su-Jok therapy method.Ubaĭdullaev AM, Sharafutdinova GKh, Ismailov ShU. Ter Arkh. 1998;70(12):44-6. Russian. []
 7. Innovative approach to laser acupuncture therapy of acute obstruction in asthmatic children. Nedeljković M, Ljustina-Pribić R, Savić K. Med Pregl. 2008 Mar-Apr;61(3-4):123-30. English, Serbian. []
 8. Abuzyarova M.B., Zhanaydarov S.A. SU JOK ACUPUNCTURE IN INTENSIVE CARE OF COMATOSE CONDITIONS. Bulletin of the Almaty State Institute of Advanced Medical Studies.1(05) 2012. 187-188. [] [] []
 9. 1.    Aristakesyan VO, Mandrikov VB, Mitsulina MP. DYNAMICS OF PHYSICAL FITNESS OF STUDENTS WITH COMBINED DISORDERS OF THE MUSCULOSKELETAL SYSTEM. Scientific notes of the University. P.F. Lesgaft. 1(119). 2015. 21-25 []
 10. Leshchenko SG, Kryuchkova AV. THE DEVELOPMENT OF ARTICULATORY AND FINE MOTOR SKILLS OF OLDER PRESCHOOLERS WITH NON-TRADITIONAL MEANS SU-JOK AND BIOENERGOPLASTY. Symbol of Science. 4. 2016. 140-143 []
 11. 1.    Baybulatova AN. APPLICATION OF SU JOK THERAPY AND KINESIOLOGICAL EXERCISES FOR THE CORRECTION OF SPEECH IN CHILDREN PRESCHOOL AGE. Materials of the All-Russian scientific-practical conference "Science and Society".2016. 8-11. []
 12. Starodubtsev A.A., Starodubtsev A.I., DRUG AND NON-DRUG THERAPY FOR THE EFFECTS OF BRAIN CONCUSSION, Medical Bulletin of the North Caucasus. 4, 2009, 25-31. [] []
 13. 1.  Mikhailov A.A., Pospelov A.A., Firsova N.P. ACUPUNCTURE IN TREATMENT OF PATIENTS WITH CIRCULATORY ENCEPHALOPATHY STAGE I-II. Bulletin of new medical technologies. 29(1). 2012. 157-263. []
 14. 1.    Mikhailov A.A., Pospelov A.A., Firsova N.P. ACUPUNCTURE IN TREATMENT OF PATIENTS WITH CIRCULATORY ENCEPHALOPATHY STAGE I-II. Bulletin of new medical technologies. 29(1). 2012. 157-263. []
 15. Menitsikova I.A., Ocheretina I.G., Irjanova V.N. NEW TECHNOLOGIES FOR REHABILITATION OF PATIENTS WITH ORTHOPEDIC AND TRAUMATOLOGICAL PROFILE. Genius orthopedics. 4. 2006. 47-50. []
 16. Park, Jae Woo (2000). "Sujok for instant pain relief". Acupuncture Today. 1: 10. []
 17. Park, Jae Woo (1989). Guide to Hand and Foot Acupuncture. South Korea. []
 18. Park, Jae Woo (2000). Sujok Seed Therapy. Jaipur, India: Su Jok Academy. ISBN 5-900810-52-6. []
 19. Park, Jae Woo (1998). "New Approaches to Treatment and Diagnosis Following the 6KI Principle". Onnuri Medicine. 1: 29–31 []
 20. Park, Jae Woo (2002). The Six Energy Theory Illustrated Handbook. Jaipur, India: Smile Academy. ISBN 81-902084-6-2 []
 21. Park, Jae Woo (2008). Triorigin Model Four Points Treatment. Jaipur, India: Su Jok Therapy. pp. 18–24. ISBN 81-89057-06-5 []
 22. Park, Jae Woo (1987). Forteen Byol Meridians and their points in Hand and Foot. South Korea. []
 23. Park, Jae Woo (1986). Meridian Muscle and Byol Muscle Therapy. South Korea. []
 24. Park, Jae Woo (2009). Sujok Ki. Bhopal, India: Smile Meditation Academy. []
 25. Park, Jae Woo (2009). Triorigin Acupuncture. Moscow, Russia: Su Jok Academy.ISBN 81-89057-06-5. []
 26. Park, Jae Woo (2009). "Twist Therapy". []
 27. Park, Jae Woo (2003). Twist Therapy – Health by Spiral Motions. Moscow, Russia Moscow Sujok Academy. ISBN 5-900810-77-1. []
 28. Park, Jae Woo (2009). Triorigin Direction Therapy. Bhopal, India: Smile Meditation Academy. ISBN 978-81-909779-3-7. []
 29. Park, Jae Woo (2006). Smile Taiji. Jaipur, India: Smile Academy, []
 30. Park, Jae Woo (2006). Self Healing Smile Yoga. Jaipur,India: Smile Academy. ISBN 81-902084-4-6. []
 31. Park, Jae Woo (2006). Guide to Smile Yoga. Jaipur, India: Smile Academy. ISBN 81-902084-3-8 []
 32. Park, Jae Woo (2004). Smile Meditation. Moscow, Russia: Smile Academy. ISBN 5-98500-007-9. []
 33. www.sujok.com []
 34. https://www.youtube.com/watch?v=bQ8I2Be2SEM []
 35. https://www.youtube.com/watch?v=lrofnMwvVbQ []
 36. הסינים רצו שכתבי קודש או כתבים מהותיים יהיו נחלת הכלל וישתמרו בדיוק רב. לכן חקקו את הספרים על לוחות תבליט גדולים מאבן או מנחושת. לוחות אלה ניצבו בפתח מקדשים או בתי ספר. התלמיד שרצה ללמוד מהמקור היה מגיע עם כסת דיו ויריעת בד, מורח את הדיו על הלוח ומעתיק את הכיתוב בדיוק רב. כך השתמרו הכתבים הקדמוניים מהזמן העתיק ועד היום. ה-Nei Jing מתאר דיון בצורת שאלות ותשובות בין הדמות האגדית של הקיסר הצהוב לבין שריו. הקיסר הצהוב מתוארך לפי המסורת הסינית לשנת 2680 לפני הספירה, אם כי נהוג לייחס את כתיבת הספר עצמו למאות 1-3 לפסה"נ. על פי המסורת, הספר מהווה את העדות הקדומה ביותר לרפואה הסינית. תכליתו – אותם כוחות שפועלים על היקום כולו פועלים גם על האדם ומשפיעים על בריאותו. []
 37. לקריאה בעברית: שש האנרגיות, איגוד הסו-ג'וק הבינלאומי, סניף ישראל, 2017 []
 38. ראה הסבר בסעיף "גישות טיפוליות בשיטת הסו-ג'וק" []
 39. Park, Jae Woo (1987). Sujok Therapy. India: Smile Academy. []
 40. Medvedev, SN (1996). "Possibilities of the use of Korean acupuncture Su Jok in the clinical practice". Klin Med (Mosk). 74(3): 64. [] []
 41. Park, Jae Woo (1987). Constitution Chart of Sujok Acupuncture. South Korea []
 42. Park, Jae Woo (1988). Lecture on Sujok Acupuncture. Korea. []
 43. Park, Jae Woo (1989). Classical Explanation of Sa Am Five Element Acupunture. South Korea. []
 44. Park, Jae Woo (1990). Chun In Ji Pulse Palpation Method (Six Ki Pulse Palpation Method). South Korea. []
 45. Park, Jae Woo (1993). SU JOK THERAPY. O-Haeng Publishing Co. ISBN 5-90080-001-1 []
 46. Park, Jae Woo (1999). "New Approach to Treatment and Diagnosis Following the 6 KI Principle". Onnuri Medicine. 1: 41–45. []
 47. https://sujok.ravpage.co.il/smilebreath []
 48. Do-Hee Kim, Yeonhee Ryu, Dae Hyun Hahm, Boo Yong Sohn, Insop Shim, O. Sang Kwon, Suchan Chang, Young Seob Gwak, Min Sun Kim, Jae Hyo Kim, Bong Hyo Lee, Eun Young Jang, Rongjie Zhao, Jin Mo Chung, Chae Ha Yang & Hee Young Kim.

  Acupuncture points can be identified as cutaneous neurogenic inflammatory spots. Scientific Reports volume 7, Article number: 15214 (2017 []

 49. King MS, Carr T, D'Cruz C.Transcendental meditation, hypertension and heart disease. Aust Fam Physician. 2002 Feb;31(2):164-8. []
 50. Primitive emotional contagion. Hatfield, Elaine; Cacioppo, John T.; Rapson, Richard L. Clark, Margaret S. (Ed), (1992). Emotion and social behavior. Review of personality and social psychology, Vol. 14., (pp. 151-177). Thousand Oaks, CA, US: Sage Publications, Inc, xi, 311 pp. []
 51. 2. Abel E. and Kruger M. (2010) Smile Intensity in Photographs Predicts Longevity, Psychological Science, 21, 542–544. []
 52. Seaward BL. Managing Stress: Principles and Strategies for Health and Well-Being. Sudbury, Mass.: Jones and Bartlett; 2009:258 []
 53. R.D. (2000). Neural correlates of conscious emotional experience. In R.D. Lane & L. Nadel (Eds.), Cognitive neuroscience of emotion (pp. 345–370). New York: Oxford University Press. []
 54. Karren KJ, et al. Mind/Body Health: The Effect of Attitudes, Emotions and Relationships. New York, N.Y.: Benjamin Cummings, 2010:461. []
 55. Facial attractiveness: evolutionary based research Phil Trans R Soc B June 12, 2011 366: 1638-1659. []
 56. O’Doherty, J., Winston, J., Critchley, H. Perrett, D., Burt, D.M., and Dolan R.J., (2003)Beauty in a smile: the role of medial orbitofrontal cortex in facial attractiveness. Neuropsychologia, 41, 147–155. []
 57. Sonnby–Borgström, M. (2002), Automatic mimicry reactions as related to differences in emotional empathy. Scandinavian Journal of Psychology, 43: 433–443. []
 58. גַּלִילֵאוֹ גַּלִילֵיי 1564 – 1642) היה פיזיקאי, אסטרונום, מתמטיקאי ופילוסוף איטלקי. גלילאו, יחד עם מדענים אחרים בני דורו, הניח את היסודות למדע המודרני בתרבות המערבית, המבוסס על ניסויים ותצפיות, ובניית תיאוריות המסבירות תופעות נצפות. גלילאו נחשב ל"אבי המדע המודרני" ו"אבי הפיזיקה המודרנית" בתקופה הקלאסית שלה, ולאחד מאנשי המדע הדגולים בכל הזמנים, אשר השפעתם ניכרת עד היום. []
 59. Park, Jae Woo (1998). "New Approaches to Treatment and Diagnosis Following the 6KI Principle". Onnuri Medicine. 1: 29–31. []
 60. Park, Jae Woo (2009). Sujok Ki. Bhopal, India: Smile Meditation Academy. []
 61. http://www.sujok.com/isa-bran []
 62. Medvedev, SN (1996). "Possibilities of the use of Korean acupuncture Su Jok in the clinical practice". Klin Med Mosk. []
 63. Ismailov, S.U (2000). "Treatment of Bronchial Asthma by Su Jok acupuncture". Onnuri Medicine. 2 (5): 67–69. []
 64. Ubaidullaev, A.M (1998). "Treatment of Bronchial Asthma by the Su-Jok therapy method". Ter Arkh. 70(12): 44–46. Innovative approach to laser acupuncture therapy of acute obstruction in asthmatic []
 65. Ismailov, S.U (2001). "Complex Treatment of Chronic Obstructive Bronchitis Using Su Jok Therapy". Onnuri Medicine. 8: 29–31. []
 66. Ismailov, S.U (2003). "Clinco-Cytological Criteria of Effective Treatment  Sialosis by Su Jok Therapy In Patients with Chronic Non-Specific Lung disease". Onnuri Medicine. 13: 24–27. []
 67. Bednyshina, I.V (2005). "Efficacy of Su Jok Therapy in a Complex Treatment of Psoriasis". Onnuri Medicine. 16: 24–30. []
 68. Malakhovski, V.V (2000). "Application of Onnuri Sujok Acupuncture in Thoracic Postherpetic Neuralgia". Onnuri Medicine. 3(6): 24–28 []
 69. Borisova, N.V (2006). "Management of Crisis in Patients with Hypertensive disease by methods of Twist therapy". Onnuri Medicine. 17: 46–53. []
 70. Molodan, V.I (1999). "Clinical Efficacy and major Pathogenicity-suppresive effects of Su Jok Therapy in Cases Involving Milder Form of Hypertension". Onnuri Medicine. 1: 33–37. []
 71. Molodan, V.I (2001). "Application of Su Jok Therapy for Treatment of Chronic Ischemic Heart Disease". Onnuri Medicine. 9: 25–30. []
 72. Fadin, V.A (2000). "Examples of Application Su Jok Therapy to Cardiological Cases". Onnuri Medicine. 2(5): 78–83. []
 73. Karmalkova, A.V (2004). "Application of Su Jok Therapy for Analgesia in Paediatric Dentistry". Onnuri Medicine. 14: 26–27. []
 74. Kaimak, T.V (2001). "Compertive Evaluation Of Clinical Effectiveness of treating Patients with Marked Pain Vertebtogenic Syndrome   by Drug Therapy and Su Jok Therapy". Onnuri Medicine. 8: 24–28. []
 75.  Pelageychenko, O.P (2004). "Efficacy of Su Jok Therapy in Complex Treatment of Diskogenic Rediculitis". Onnuri. Medicine. 15: 20–25. []
 76. Matviyenko, Ye.V (1999). "Efficiency of Treatment of Neurovascular syndromes in Cervical Osteochondrosis by the method of Su Jok Therapy". Onnuri Medicine. 3: 49–51. []
 77. Aristakesyan VO, Mandrikov VB, Mitsulina MP. DYNAMICS OF PHYSICAL FITNESS OF STUDENTS WITH COMBINED DISORDERS OF THE MUSCULOSKELETAL SYSTEM. Scientific notes of the University. P.F. Lesgaft. 1(119). 2015. 21-25 []
 78. Popova L.A.. SU JOK ACUPUNCTURE METHOD IN THE PRACTICE OF TREATING ORTHOPEDIC PATIENTS. Genius orthopedics. 4. 2005. 125-129. []
 79. Menitsikova I.A., Ocheretina I.G., Irjanova V.N. New Twchnologies for Rehabilitation of patients with orthopedic and Traumatological Profile. Genius orthopedics. 4. 2006. 47-50. []
 80. Popova, L.A (2005). "Efficacy of Su Jok Therapy in Orthopaedics". Onnuri Medicine. 16: 19–23. []
 81. Filonenko A.V. The effect of reflexology on the physical development of newborns with perinatal lesions of the nervous system. Kazan Medical Journal. 90(6).2009. 812-818. [] []
 82. Koroleva, O.N (2002). "Onnuri Therapy Practice In Treating Infantile Cerebral Paralysis". Onnuri Medicine. 10: 39–42 []
 83. Baybulatova AN. APPLICATION OF SU JOK THERAPY AND KINESIOLOGICAL EXERCISES FOR THE CORRECTION OF SPEECH IN CHILDREN PRESCHOOL AGE. Materials of the All-Russian scientific-practical conference "Science and Society".2016. 8-11. []
 84. Leshchenko SG, Kryuchkova AV. THE DEVELOPMENT OF ARTICULATORY AND FINE MOTOR SKILLS OF OLDER PRESCHOOLERS WITH NON-TRADITIONAL MEANS SU-JOK AND BIOENERGOPLASTY. Symbol of Science. 4. 2016. 140-143 []
 85. Koroleva, O.N (2002). "Onnuri Therapy Practice In Treating Infantile ((Cerebral Paralysis". Onnuri Medicine. 10: 39–42, התאוששות מאירוע מוחי ((Bedniashina, I.V (2003). "Comparative Evaluation of Clinical Effect of Drug therapy and Sujok Therapy in Patients with Vascular Dyscirculatory Encephalopathy". Onnuri Medicine. 12: 34–42. []
 86. Mikhailov A.A., Pospelov A.A., Firsova N.P. ACUPUNCTURE IN TREATMENT OF PATIENTS WITH CIRCULATORY ENCEPHALOPATHY STAGE I-II. Bulletin of new medical technologies. 29(1). 2012. 157-263 []
 87. Niguinski, M.E (2000). "Su Jok Treatment of Prostatic Adenoma". Onnuri Medicine. 3(6): 46. []
 88. Yakovlev, V.Y (2000). "Ultrasonic Tomographic Data Concerning Su Jok treatment of Chronic Lymphocytic Thyroiditis". Onnuri Medicine. 3(6): 30–34. []
 89. 22Rasulova, M.I (2000). "Su Jok Acupuncture in Treatment of Pathological Climacteric". Onnuri Medicine. 4(7): 55–57. []
 90. Oshakbaev, K (2001). "Treatment of Kidney Pathologies by Su Jok Therapy" (PDF). Onnuri Medicine. 8: 32–33. []
 91. Denisova, E.V (2002). "Su Jok Therapy As a Treatment for Gastric and Duodenal Ulcers". Onnuri Medicine. 10: 28–30. []
 92. Mikhailova, A.A (2002). "Su Jok Therapy for Neurotic Depressive Disorders" . Onnuri Medicine. 10: 25–27. []
 93. Minenko, I.A (2000). "Su Jok Therapy for Stress Disorders of various Genesis". Onnuri Medicine. 4(7): 48–54. []
 94. Smirnova, I.P (2002). "Analysis of Application of Su Jok Therapy method In Treatment of Logoneuroses in Children". Onnuri Medicine. 10: 19–24. []
 95. Gospodarova, L.V (2003). "An Experience of Using Su Jok Therapy in Ophthalmology". Onnuri Medicine. 13: 44–47. []
 96. https://www.facebook.com/groups/isaresearch/ []

רפואה אינטגרטיבית מאוחדת

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

הרפואה האינטגרטיבית המאוחדת מסוגלת על פי המודל לאבחן ולטפל בכל המצבים הרפואיים ובכל הרבדים גוף-נפש-נשמה הקשורים ברמת מתח גבוהה ורמת חיוניות נמוכה. נציגי השיטה צברו עד כה ניסיון מוצלח בפועל בין היתר בטיפול בכל המחלות הפסיכוסומטיות, כמו אסטמה, קוליטיס מחלת קרוהן, מחלות עור כמו אורטיקריה, פסוריאזיס, כאבים בחזה ללא סיבה אובייקטיבית, כאבי בטן ללא סיבה למחלה פיזית, כאבי ראש למיניהם, כאבי שרירים, מצבים נפשיים כמו מתח, פוביות התקפי חרדה ודיכאון.

מספר המטפלים

על פי הדיווח של נציגי השיטה בארץ, לפחות 300 מטפלים הוכשרו עד כה על-ידי ד"ר נאדר בוטו. טרם נאספו נתונים על מספר המטפלים הפעילים.

מקור השיטה

השיטה פותחה במלואה על ידי ד״ר נאדר בוטו באיטליה ובישראל החל משנת 1990.

ביסוס מדעי

ד"ר נאדר בוטו ביסס את השיטה על מחקרים שביצע בעצמו ובפרט על "שבעת החוקים האוניברסליים"1 שגילה וניסח לראשונה בשנת 1990. עבודתו טרם עברה ביקורת עמיתים וטרם התבצעו מחקרים מדעיים נוספים על השיטה.


כותב המאמר: ד"ר (M.D.) נאדר בוטו

ד"ר נאדר בוטו

ד"ר נאדר בוטו: רופא, קרדיולוג זה 30 שנה, מצנתר בכיר במרכז רפואי רבין יותר מ-25 שנים, מטפל בעל מוניטין בינלאומי. פיתח מודל לרפואה אינטגרטיבית מאוחדת, המבוססת על מודל הוליסטי מערכתי המתייחס לגורמים ביולוגים, נפשיים, רוחניים וחברתיים כמחוברים ומושפעים הדדית ומיישם הלכה למעשה את הגדרת הבריאות כמצב של רווחה מלאה גופנית, נפשית, חברתית ורוחנית. פרסם מספר ספרים באיטלקית, עברית ואנגלית. בנוסף פיתח שיטת אבחון שקושרת מחלות גופניות עם משברים נפשיים, ומקשר בין המשברים הנפשיים לאיברים ספציפיים, ולצורה בה הוא מביע את המשבר למחלה ספציפית באיבר. מעביר הרצאות בארץ ובאירופה ומלמד את השיטה בסדנאות בישראל, איטליה שוויץ, אנגליה וברזיל. כתב שבעה ספרים באיטלקית, שניים באנגלית ושלושה בעברית.

השיטה


תמצית

הנחת היסוד הבסיסית שלנו לבריאות, מבוססת על הגדרת הבריאות לפי ארגון הבריאות העולמי ויישומה הלכה למעשה.

ארגון הבריאות העולמי הגדיר "בריאות" כמצב של רווחה (wellness) גופנית, נפשית (רוחנית) וחברתית ולא רק כמצב של היעדר מחלה. הגדרה זו מעמידה את המניעה במרכז הטיפול, בהתייחס לעובדה, שהחולה סובל מבעיות נפשיות ומכאובים פיזיים עוד בטרם הופעת המחלה הפיזית. האינטרס המובהק של כולנו הוא למנוע מחלות יותר מאשר להילחם בהן. זהו אינטרס כלכלי ובריאותי כאחד.

רפואה אינטגרטיבית מאוחדת מבוססת על מודל הוליסטי מערכתי, המתייחס לגורמים ביולוגים, נפשיים, רוחניים וחברתיים כמחוברים ומושפעים הדדית ומיישם הלכה למעשה את הגדרת הבריאות כמצב של רווחה מלאה גופנית, נפשית, חברתית ורוחנית.

רפואה אינטגרטיבית מאוחדת:

 • מתייחסת לאדם כישות ייחודית מורכבת משילוב בין גוף נפש ונשמה.
 • מסוגלת לשלב את האמצעים הטיפוליים המודרניים ביותר העוסקים בגוף הפיזי עם האמצעים העומדים לרשותנו משיטות טיפול עתיקות, שעברו את מבחן הזמן והוכיחו מעל לכל ספק את יעילותם ואת אמינותן המדעית.
 • מתמקדת בעיקר בבריאות ובהבראה ולא רק במחלה ובטיפול.
 • מבוססת על האמונה הבסיסית שאהבה ללא תנאי היא המרפא החזק ביותר של החיים, ותחושת אובדן אהבה היא הסיכון הבריאותי הגדול ביותר שלנו.
 • רואה ברופא / מטפל כלי עזר, המסייע לאדם להגשים את שאיפותיו בחיים.

הגדרת רווחה: מצב רוח, שבו האדם חש שהינו מסוגל ליישם את שאיפותיו בחיים עם תחושת אהבה, אושר ושחרור. מגדיר בריאות כמצב של תהודה (רזוננס) בין המערכת הפסיכו-אנרגטית והגוף הפיזי, ומאפשר למערכת ההגנה (החיוניות) להתמודד ביעילות מול גירויים פנימיים וחיצונים כדי לשמר מצב ההומיאוסטזיס.

הגדרת הומיאוסטזיס: מצב איזון דינמי כתוצאה מתהודה (רזוננס) בין השדה האנרגטי של הנשמה לבין המבנה הביולוגי של הגוף, ובאמצעותו המערכת הפיזיולוגית מתפקדת בסדר מלא עם השקעה אנרגטית מינימלית. ההבדל בין רווחה להומיאוסטזיס שהראשון הוא מצב סובייקטיבי והשני הוא מצב אובייקטיבי פיזיולוגי.

לכן ניתן להגדיר מחלה: מצב של דיסוננס בין המערכת הפסיכו-אנרגטית והגוף הפיזי, שנגרם מגירויים (חיצוניים או פנימיים) בעוצמה כזאת שעולה על היכולת של מערכת ההגנה להחזיר את ההומיאוסטזיס.

עקרונות הרפואה האינטגרטיבית המאוחדת

מודל זה יגרום לשינוי בסיסי בתפיסה ברפואה:

יתרונות השיטה לרפואה אינטגרטיבית מאוחדת:

שם השיטה


השם "רפואה אינטגרטיבית מאוחדת", נבחר על ידי ד"ר נאדר בוטו, כמתאר בצורה מיטבית את אופי השיטה כמו גם ההתייחסות למטופל כמהות אחת המורכבת מגוף, נפש ונשמה. השיטה מציבה אותו במרכז ולוקחת בחשבון את המגוון הרחב של ההשפעות הפיזיות, הרגשיות, הנפשיות, החברתיות, הרוחניות והסביבתיות המשפיעות על בריאותו. השיטה מאחדת את כל הגורמים לשם מציאת הדרך הנכונה והטיפול שיעזרו למטופל להבריא.

מפתח השיטה


ד"ר נאדר בוטו. נולד ב-1958. למד רפואה בטורינו, איטליה. התמחה בקרדיולוגיה בישראל והשלים את התמחותו בקרדיולוגיה פולשנית בסאן-לורן דה-וואר, צרפת, באולטרסאונד כלילי במילאנו, איטליה ובהרחבה מלעורית של עורקי התרדמה ועורקים כליתיים בפיניקס אריזונה, ארה"ב.

היסטוריה


ד"ר נאדר בוטו התעניין כבר בהיותו סטודנט לרפואה בשאלת קיום הנשמה. בשנת 1978 למד היפנוזה ותוך כדי יישום ההיפנוזה על מתנדבים התחיל לראות תופעות גופניות, שאין להם הסבר מבחינה רפואית, כגון ריפוי יבלות ממקור ויראלי באמצעות היפנוזה או גרימת כוויה עורית באמצעות סוגסטיה תחת היפנוזה. חוויות אלו עוררו אצל בוטו שאלות רבות על הקשר בין הנשמה לגוף. בוטו מעיד על עצמו שהיה סקרן מאוד, למד וחקר מקורות מידע רבים. הוא לא הסתפק בתשובות שטחיות אלא ניסה למצוא מענה, אשר יתאים גם מבחינת הרוח המדעית.

בשנת 1980 בוטו למד את השימוש בטכניקת המטוטלת כדי לקבל אינפורמציה מהתת-מודע. בשנת 1988 הוא למד את טכניקת העפעוף מרפי רוזן, מפתח השיטה. טכניקת העפעוף החליפה את השימוש במטוטלת. השימוש בטכניקת העפעוף הוא אבן יסוד בהתפתחות של "החוש השביעי", דרכו ניתן לקבל מידע מאדם אחר בלי להשתמש בחמשת החושים הקלאסיים ובלי לחכות למה שמכונה לרוב "החוש השישי" (אינטואיציה). השימוש בחוש השביעי אפשר לבוטו לבצע מחקרים יעילים וממוקדים במיוחד.

הצורך להבין את הקשר בין המשברים הנפשיים למחלות גופניות, הביא את בוטו במהלך שנת 1990 לחקור את הקשר בין אנרגיה לחומר. על מנת להבין זאת החל להתעמק בפיזיקה וגילה כי לפיסיקה אין עדיין מענה הולם לשאלת מקור האנרגיה והחומר. בוטו החל במחקר פיזיקלי עצמאי תוך התבוננות בטבע. במחקר זה הוא הגיע למסקנה, שניתן לתאר את התופעות האנרגטיות והחומריות באמצעות שבעה חוקים אוניברסליים. החוקים האוניברסליים שגילה וניסח מאפשרים לנו לתאר את המורכבות של החיים בכלל ואת האינטרקציה בין גוף-נפש-נשמה בפרט.

מודל של הגוף והנפש


החל משנת 1990 פיתח ד"ר בוטו שיטה אבחנתית וטיפולית, שמתייחסת לאדם כמהות רוחנית ייחודית, המורכבת מגוף, נפש ונשמה, שניתן להגדירם במונחים מדעיים המתבססים על רעיונות ומונחים הקיימים בפיזיקה הקוונטית. השיטה מסוגלת לאבחן את החסימות במרכזי אנרגיה ובמרידיאנים, לאתר את המשברים הנפשיים העומדים מאחורי חסימות אנרגטיות ומחלות גופניות, במטרה לאתר את הסטייה מהיעוד הרוחני, אשר גרמה לסבל מוסרי ונפשי.

השיטה פורסמה במספר ספרים באנגלית, איטלקית ושלושה ספרים בעברית:

 1. רפואה והחוש השביעי הוצאת מודן7
 2. רפואה ושבעת החוקים האוניברסאליים הוצאת מודן.
 3. הקוד האנושי הוצאה עצמית8

הרפואה האינטגרטיבית, שמוצעת ע״י ד״ר בוטו, אינה מסתפקת בחיבור שבין הרפואה הקונבנציונלית למשלימה, אלא מהווה מודל חדש. השיטה מציעה טיפול מותאם אישית, המבוסס על זיהוי המבנה הביולוגי והנפשי (הקוד האנושי) ומביאה בחשבון את רמות המתח והחיוניות של האדם. בנוסף, היא מסייעת לאדם לזהות את הייעוד הרוחני והחברתי שלו ובכך להקל עליו ליישם את שאיפותיו בחיים בתחושת רווחה, אהבה, אושר ושחרור. המטרה היא לטפל, למנוע ולתחזק בבריאות איתנה את המטופלים.

הנחת היסוד הבסיסית שלנו לבריאות, מבוססת על הגדרת הבריאות לפי ארגון הבריאות העולמי ויישומה הלכה למעשה. ארגון הבריאות העולמי הגדיר בריאות כרווחה (wellness) גופנית, נפשית (רוחנית) וחברתית ולא רק כמצב של היעדר מחלה9 . הגדרה זו מעמידה את המניעה במרכז הטיפול, בהתייחס לעובדה, שהחולה סובל מבעיות נפשיות ומכאובים פיזיים לפני הופעת המחלה הפיזית. האינטרס המובהק של כולנו הוא למנוע מחלות יותר מאשר להילחם בהן. זהו אינטרס כלכלי ובריאותי כאחד.

במה רפואה אינטגרטיבית מאוחדת מטפלת?


הרפואה האינטגרטיבית המאוחדת מסוגלת, על פי המודל, לאבחן ולטפל בכל המצבים הרפואיים ובכל הרבדים גוף-נפש-נשמה, כל עוד המצב איננו חריף במידה כזו, שמחייבת התערבות של הרפואה הקונבנציונלית.

ניסיון בפועל

עד כה המטפלים בשיטה צברו ניסיון מוצלח (בין היתר) בטיפול במצבים הרפואיים הבאים: כל המחלות הפסיכוסומטיות, כמו אסטמה, קוליטיס מחלת קרוהן, מחלות עור כמו אורטיקריה, פסוריאזיס, כאבים בחזה ללא סיבה אובייקטיבית, כאבי בטן ללא סיבה למחלה פיזית, כאבי ראש למיניהם, כאבי שרירים, מצבים נפשיים כמו מתח, פוביות התקפי חרדה ודיכאון.

אבחון וטיפול


אבחון

הנקודות הבסיסיות עליהם מבוססת שיטת האבחון הן:

 • כל אדם הוא ישות ייחודית שניתן לאפיין אותה ע״י הקוד האנושי (ראה ספר הקוד האנושי10 ), שמאפשרת לדעת מהם הצרכים של האדם, הציפיות שלו מהסביבה וכפועל יוצא המשברים הנפשיים שלו. דרך הקוד האנושי אנו מאבחנים את האדם העומד מולנו, מזהים את רמות המתח והחיוניות שלו, ומסייעים לו בקבלה שלו את עצמו ובחיזוק המערכת הגופנית, רגשית ואנרגטית המאפשרת לו לממש את הייעוד שלו בתחושת רווחה. מבנה הפנים והגוף מאפשר לנו לדייק את הטיפוס שלפנינו.
 • לכל משבר כתובת ספציפית בגוף, המחלה היא הסימפטום למשבר נפשי שלא עובד כראוי ולא שוחרר. (ראה ספר רפואה והחוש השביעי11.
 • כל משבר נפשי מלווה באחת מארבע דרגות הפחד (דאגה, פחד, פאניקה ואימה), שיקבע את סוג המחלה באיבר. לדוגמה, דאגה יכולה ליצור פעילות יתר של בלוטת התריס, פחד  יכול ליצור זפק, פאניקה יכול ליצור קשרית ואימה יכולה ליצור תת-פעילות וגידול סרטני. (ראה ספר "רפואה ושבעת החוקים האוניברסליים"12 ).
 • הצורה בה הוא חווה את המשבר הנפשי (משבר הישרדות, חוסר תמיכה או התנתקות) תקבע את הרקמה השייכת לאחת משלושת השכבות העובריות. דוגמה: אדם שפוטר באופן בלתי צפוי שהיה לו קשה לעכל האירוע יפגע בקיבה, התגובה לאירוע הייתה צריכת יתר מבחינה רגשית, החיוניות של הקיבה יורדת, ואם היא יורדת מתחת לרמה מסוימת עלול להיווצר גידול סרטני. אם החוויה של הפיטורים היתה חוסר תמיכה מהחברים או מאשתו והוא חש חוסר תמיכה, רקמת החיבור היא זאת שנפגעת ויופיע גידול ברקמת השרירים של הקיבה. אם הוא חש איום קיומי, מכיוון שנכנס לחובות ואין לו מקור הכנסה, הרירית של הקיבה נפגעת. זאת מכיוון שמקורה מהשכבה העוברית הפנימית, ויתפתח אדנוקרצינומה.
 • ניתן למדוד רווחה על ידי מדידת רמת המתח הפנימי ורמת החיוניות האנרגטית ע״י שימוש במכשיר (Vitalex) שד״ר בוטו פיתח. מכשיר זה מודד את רמת המתח ורמת החיוניות תוך התבססות על בדיקת HRV ו-BioImpedance (הסבר על מכשירים אלו ינתן מייד תחת הכותרת "בדיקות").
 • כלי עזר יעיל במיוחד בשלב האבחון: החוש השביעי13, שהוא קליטה על-חושית תחת שליטה מלאה שלנו, ובאמצעותו ניתן לקלוט אינפורמציה מאדם אחר או ממצב מסוים מבלי להשתמש בחמשת החושים הקלאסיים שלנו.

בדיקות:

 • בדיקת רמת המתח ע״י שימוש ב- (HRV (Heart Rate Variability שבודקת את האיזון בין המערכת הסימפתטית ופרה-סימפתטית.
 • בדיקת רמת החיוניות ועמידות ע״י שימוש בבדיקת (BIA (Body Impedence Assessment לפי עקרון של מוליכות חשמלית (ביו-אימפדנס).

בדיקות אלו מאפשרות:

 1. זיהוי אנשים שלכאורה בריאים, אך ברמת סיכון גבוהה לפתח גורמי סיכון למחלות שכיחות כמו סוכרת, יתר לחץ דם, שומנים גבוהים בדם וקרישיות יתר בעקבות מתח שלילי גבוה.
 2. הערכת רמת הסיכון לתחלואה ותמותה בחולים שעומדים לעבור פעולות רפואיות עם סיכון, כגון ניתוחים, כימותרפיה ופעולות אבחנה פולשניות.

טיפול

ההתבוננות באדם מהווה את מרכז הכובד של תהליך הריפוי. בעקבותיה תגובש תכנית ריפוי הוליסטית, המבוססת על צרכיו האישיים של המטופל.

על מנת להביא לתהליך ריפוי אופטימלי יש לערב את המשתנים הבאים: בדיקה כללית של הפרופיל הנפשי-ביולוגי תוך התייחסות הוליסטית ושלמה לאדם כאל יחידה אישית, המתפקדת בתוך יחידה משפחתית. בשיטה זו אנו לוקחים בחשבון את הרקע החברתי, נקודות התורפה, גורמי לחץ, מקורות עוצמה, דרכי התמודדות וכו'.

תהליך הטיפול מבוסס על שני תהליכים עיקריים:

השטיפה האנרגטית

שטיפה אנרגתית – ד"ר נאדר בוטו

בשנים האחרונות, פִיתח ד"ר נאדר טכניקה טיפולית המכונה "שטיפה אנרגטית", דרכה נפתח חלון חדש, המאפשר חוויות רגשיות וטראומטיות, שנחוו לרוב בילדות ולתאר את אשר על ליבם בצורה מפורטת ביותר. השיטה מאפשרת השלמת תהליך הלמידה העומד מאחורי המשבר הנפשי כדי לעזור להם בהתמודדות עם משברים עתידיים.

מדובר בשיטת טיפול ייחודית, המתבססת על חידוש זרם החיים בגוף, המביא לשחרור חסימות אנרגטיות שנגרמו כתוצאה מטראומות רגשיות בעבר. מטרת השטיפה האנרגטית לשחרר חסימות אנרגטיות שנגרמו ממשברים נפשיים, ולחדש את הזרימה בין שני הקטבים העיקריים בגוף באמצעות פתיחת מרכזי האנרגיה (הצ'אקרות) והזרמת אנרגיה לאורך המרידיאנים והאיברים. טיפול זה אינו מלווה בדיבור, בסוגסטיה כלשהי או בהיפנוזה . לכן חשוב לציין שלכל אורך השטיפה נמצא המטופל בהכרה מלאה ומודע למה שקורה לו.

מדדים להצלחת הטיפול

מדד היעילות של הטיפול האינטגרטיבי

המודל, המשלב בין גוף נפש ונשמה, מחייב התייחסות למישור הגופני, נפשי, אנרגטי ורוחני. טיפול יעיל מסוגל להשיג את המטרות הבאות:

 • לשחרר את הגוף מחסימות אנרגטיות ולהחזיר את המערכת לאיזון הומיאוסטזיס (איזון דינמי בו המערכת מתפקדת במלוא היעילות עם השקעה אנרגטית מינימלית) על ידי הורדת רמת המתח והעלאת רמת החיוניות.
 • לעזור לנפש לעבד משברים וטראומות מהעבר ולהשלים תהליך למידה.
 • לאתר סטיות מהיעוד ולחשב מסלול מחדש בהתאם לתוכנית המקורית של האדם הספציפי.
 • להגדיל את האנרגיה החיונית של מערכת ההגנה ולשחזר את מצב האיזון.
 • לעזור למטופל להתקדם ולהתפתח מבחינה רוחנית.
 • להשיג רווחה גופנית, נפשית ורוחנית.

מדד ההצלחה של הטיפול הרפואי

משברים נפשיים גורמים לדיסוננס בין השדה האנרגטי והגוף הפיזי, לחסימות אנרגטיות, להעלאת רמת המתח הנפשי ולאורך זמן להורדת רמת החיוניות של האיבר הקשור למשבר הנפשי. לכן, טיפול מוצלח פותר את הדיסוננס ומחזיר את הרזוננס, מוריד את רמת מתח ומעלה את החיוניות.

רמת המתח משנה את היחס בין המערכת הסימפתטית והפָרה-סימפתטית וניתנת למדידה ע״י מדידת ה-HRV. רמת החיוניות ניתנת למדידה ע״י BioImpedance. שני מדדים אלו נבדקו במחקרים מדעיים והוערכו כמדדים אמינים להערכת פרוגנוזה. ניתן למדוד את יעילות הטיפול ע״י שאלונים שמודדים רמת הרווחה לפני הטיפול, מיד לאחר הטיפול וכמה חודשים לאחר מכן.

הדרכה והכשרה


הכשרת המטפלים מחייבת מעבר של 5 רמות, כאשר אין אפשרות לדלג על רמה במהלך ההשתלמות.

כל רמה – קורס בן יומיים רצופים.

חמשת הרמות הן:

 • קורס 1: מודל הרפואה המאוחדת ושבעת החוקים האוניברסאליים.
 • קורס 2: פסיכוסומטיקה – הקשר בין הגוף והנפש
 • קורס 3: הקוד האנושי
 • קורס 4: FEEL, TTRT
 • קורס 5: טיפול ושטיפה אנרגטית ריגשית.

פרטים נוספים והרחבה ניתן למצוא באתר של ד"ר נאדר בוטו14

ביסוס מדעי


ד"ר נאדר בוטו ביסס את השיטה על מחקרים שביצע בעצמו ובפרט על "שבעת החוקים האוניברסליים"1 שגילה וניסח. עבודתו טרם עברה ביקורת עמיתים וטרם התבצעו מחקרים מדעיים נוספים על השיטה.

קריאה נוספת


קישורים חיצוניים


הערות שוליים


 1. שבעת החוקים האוניברסליים [] []
 2. ספרים של של ד"ר נאדר בוטו באיטלקית []
 3. ספרים של ד"ר נאדר בוטו בעברית []
 4. Parlare al Cancro – La Ricerca del dialogo per riprogrammare le cellule/ Nader Butto , Pier Mario Biava , Franco Canestrari []
 5. Seven Universal Principles and the Seventh Sense: A New Paradigm of Future’s Medicine/ Dr. Nader Butto []
 6. Unified Integrative Medicine/ Dr. Nader Butto []
 7. רפואה והחוש השביעי []
 8. הקוד האנושי []
 9. WHO. Constitution of the World Health Organization, Geneva, 1946. []
 10. הקוד האנושי/ ד"ר נאדר בוטו []
 11. רפואה והחוש השביעי/ ד"ר נאדר בוטו []
 12. רפואה ושבעת החוקים האוניברסאליים/ ד"ר נאדר בוטו []
 13. החוש השביעי []
 14. האתר של ד"ר נאדר בוטו []

ליווי והכנה ללידה ("דולה")

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

הדולה מסייעת לאמא ולמשפחתה לפני, במהלך ולאחר הלידה באמצעות הגשת סעד רגשי ופיסי רציף ובאמצעות מתן מידע.

מספר המטפלים

על פי הערכת נציגת השיטה קיימות לכל הפחות כ- 750 דולות בארץ. לכל הפחות כ-300 מתוכן פעילות.

מקור השיטה

השיטה התפתחה באופן ספונטני בשנות השמונים של המאה העשרים, באמריקה בעיקר, עם העליה החדה במספר ההתערבויות הרפואיות בלידה, ובעיקר לנוכח שיעור הניתוחים הקיסריים שנסק אז לשיא חדש של כל הזמנים. קנל וקלאוס, פרסמו בשנת 1992 את ספרם 'לחבק את האם – ספר הדולה'1 והניחו את היסוד הכתוב הראשון לתפיסה המקצועית של הדולה בעת החדשה.

ביסוס מדעי

תחום הדולות נחקר בהרחבה בעשורים האחרונים ופורסמו מאמרים אקדמיים רבים המוכיחים את ההשפעה החיובית שיש לשימוש בדולה. בין היתר מחקרים מוכיחים כי נוכחות דולה בלידה2 :

 • מפחיתה באופן חד שיעור הניתוחים הקיסריים (יחס צולב: 0.49)
 • מקצרת משמעותית את משך צירי הלידה ב- 1.64 שעות.
 • מפחיתה בחדות את השימוש במשככי כאבים (יחס צולב: 0.64)
 • מפחיתה בחדות את השימוש במלקחיים (יחס צולב: 0.43)

כותבת המאמר

רותי קרני הורביץ

רותי קרני הורביץ,  מנהלת ביה"ס אמנות הלידה3 במכללת לוינסקי, מנהלת אתר דולות – אמנות התמיכה בלידה4 , מנהלת אתר "לידה- אמנות הלידה"5 , ממקימות תנועת נשים קוראות ללדת6 ומחברת הספר והתקליטור "אמנות הלידה – הכנה מנטאלית מטאפיזית להריון", "לידה והורות".

השיטה


תמצית

הדולה אינה מחליפה את השותף האורגני ללידה, בן או בת זוג, ואת הצוות הרפואי, אלא פועלת לצידם ומציעה את עזרתה בהפיכת הלידה לנוחה חלקה ובריאה יותר.

הפילוסופיה של הדולה בת זמננו מבוססת על ליווי רציף של היולדת מרגע הכניסה ללידה אקטיבית, ולעיתים עוד קודם לכן ועד לאחר סיום השלב השלישי בלידה – צאת השיליה, ושלב ההנקה הראשונה.

שם השיטה


מקור הביטוי דולה, אינו ברור כפי שמקובל לחשוב. ביוונית עתיקה המילה דולה (ואגב, מבטאים דולֶה בסגול ובמלרע, בדומה ל'בול-עץ') מתארת משרתת ובעיקר עוזרת אישית של אישה בעלת מעמד, מי שיכולה להרשות לעצמה משרתת אישית. אך גם לשפה העברית יש מה לומר בנושא. מקור המילה דיילת, המשרתת נוסעים במטוס, או מבקרים בסביבה מסוימת הזקוקים לשירות כלשהו, היא במילה דלאי. ומהו דלאי? משרת, זה היוצק מים על ידי אדונו, ומכאן מקור הביטוי דייל. האם הדולה היא דיילת לידה? נשמע שייתכן.

האטימולוגיה (גזירה, ירידה לחקר המובן וההקשר האמיתי של המילה) של הביטוי דולה, מוצאת שהמינוח היווני העתיק Doula שלא נעשה בו שימוש שנים רבות הוקם לתחייה על ידי אנתרופולוגית בשם דנה רפאל. רפאל אימצה את הביטוי בספר Tender Gift: Breastfeeding שכתבה בשנת 1973 כדי לתאר את התופעה של תמיכה באמהות חדשות על ידי אמהות ותיקות, בעיקר בנושא ההנקה.

היוונים של היום, אגב, לא משתגעים על השימוש המחודש בביטוי דולה, בגלל הקשרו המעמדי, אך לכוחות ההיסטוריה רצון משלהם. כידוע, הביטוי דולה עבר מזמן את נקודת האל חזור של תהליך אזרוח ואידיומיצזיה והדולה, ירצו או לא, היא כאן כדי להישאר. גם נשות מקצוע לא מעטות אינן מחבבות את משמעות הביטוי העתיק משרתת, ולכן מבכרות להקרא מלוות לידה, או תומכות לידה.

היסטוריה


הדולות צברו את עיקר התאוצה שלהן משנות השמונים של המאה העשרים באמריקה בעיקר, עם העליה החדה במספר ההתערבויות הרפואיות בלידה, ובעיקר לנוכח שיעור הניתוחים הקיסריים שנסק אז לשיא חדש של כל הזמנים. שיעור זה נבע מתהליך התיעוש של הלידה, שהחל בשנות החמישים, וטיפס בד בבד עם הפיכת בתי החולים לזירת הלידה העיקרית המקובלת.

היולדות, שהחלו לפחד יותר ויותר מחדרי הלידה בבתי החולים על שלל התערבויותיהם, לא הסתפקו עוד בהכנסת בני הזוג שלהן עמן ללידה. הגברים, מסתבר, היו חסרי אונים כנגד הממסד הרפואי, מבוהלים מתהליך הלידה שמעולם לא נכחו בו, ומזוהים מעצם טבעם, עם טבעם האקטיבי של רופאים. יחד עם נטייתם לקבל מרות ממסדית, הוכיחו הגברים תועלת קטנה מאד.

ניתן אם כן לראות בדולה בעת החדשה בעיקר תופעה חברתית ספונטנית שפרצה מתוך מצוקתן של יולדות כנגד עוולות הלידה המתועשת. כמחאה נגד הסכין השקט של הניתוחים הקיסריים, ושאר הכלים החדים והקהים של פסי הייצור של לידה בעידן התעשייתי.

מודל גוף-נפש


האדם מהווה ישות, בה הגוף והנפש כרוכים זה בזו ואין אפשרות להפריד בינם כל עוד אדם חי. מלווה לידה, דולה, דואגת לתמוך ולהקל קודם כל בפן הרגשי/הנפשי של האישה ושל בן זוגה. היא עושה זאת לפני, במהלך ולאחר הלידה באמצעות הגשת סעד רגשי ופיסי רציף ובאמצעות מתן מידע. בהכרח הרגעת הנפש משפיעה באופן מבורך על הגוף.

הדולה מתמצאת בעולמות הלידה השונים: עולמה של היולדת המבכירה והוולדנית, בסוגי לידות שונים, בעולמו של האב או המלווה האורגני בלידה, וכן במודלים שונים של תפישות לידה: המדיציני, הפיזיולוגי, החברתי ונוספים.

הדולה מסייעת למשפחה בעיקר בשלב הראשון של הלידה ובתחילת השלב האקטיבי בהם היולדת זקוקה במיוחד לתמיכה רציפה וייחודית, אשר המערכת הרפואית אינה מסוגלת לספק בדרך כלל, הן מסיבות מערכתיות (היעדר כוח אדם מספיק) והן מסיבות קונספטואליות (חוסר ידע ומשאבים לתמיכה רגשית ופיסית רציפה).

הליווי וההכנה ללידה


הדולה מלווה את המשפחה המתהווה (את שני בני הזוג) מרגע ההתקשרות בינה ובינם בתקופת ההריון, תומכת בהם לכל אורך הלידה ועד כשלושה חודשים אחרי הלידה.

לפני הלידה

הדולה עוזרת למשפחה החדשה להתכונן ללידה באמצעות מתן מידע, ליווי רגשי חברתי וקהילתי-מנרמל, סיוע בחיבור תכנית לידה, מתן מידע לגבי אפשרויות בחירה שונות במצבים שונים בלידה, בהפניה למשאבים ולמקורות נוספים של מידע ומיומנויות ובלימוד טכניקות שונות העשויות לתמוך בחוויית לידה טובה.

במהלך הלידה

במהלך השלב המוקדם של הלידה הדולה עשויה לסייע לאמא להבחין בצירים האמיתיים, לעודד אותה, ולהנחות אותה באשר לטכניקות של מנוחה ותנועה, תזונה ונוזלים המתאימים לשלב זה.

במהלך הלידה הדולה מאפשרת תקשורת טובה בין המשפחה ובין הצוות הרפואי ותומכת במשפחה באמצעים פיסיים, ורגשיים ובאמצעות מתן מידע. הדולה מציעה לאישה סיוע לא רפואי בהתמודדות עם אתגרים תחושתיים אינטנסיביים האופייניים לשלבים מתקדמים יותר בתהליך הלידה באמצעים לא רפואיים כגון כריות חימום, קירור, שימוש בכדור פיזיו וכן בהנחייה אל תנוחות העשויות לסייע בקידום הלידה לפי נסיבותיה האינדיבידואליות.

הדולה ממוקדת בשיפור תחושת הנוחות והביטחון של האישה, ומשתמשת בטכניקות מקובלות של ליווי רציף, מגע ואמפתיה, ודואגת לאוירה טובה ופרטית, המקדמת נוחות ובטחון מירביים בסביבת הלידה הנתונה. גם במקרה של אלחוש אפידורלי הנפוץ בלידה הדולה מעודדת שינויי תנוחה עדינים באמצעות תמיכת האם בכריות לדוגמא ובהנחייתה לתנועה עדינה ויעילה, לקידום הלידה. גם בעת מתן אפידורל הדולה עשויה להגיש סיוע בדמות הרגעת היולדת – מה שעשוי לסייע לעבודת הרופא המרדים.

לאחר הלידה

הדולה תומכת במשפחה החדשה בשעות הראשונות בשמירה על פרטיותה החשובה ליצירת הקשר הראשוני בין התינוק ואמו ואביו ובכינון המשפחה החדשה, וכן באתחול ההנקה המוצלחת.

הדרכה והכשרה


בבית הספר 'אמנות הלידה' קורס הדולות מקיף 42 מפגשים פרונטליים ועוד 30 שעות סטאז' וכולל בין השאר תצפית בשדה הקליני בבית חולים אוניברסיטאי מוביל במרכז הארץ.

למעוניינות, ניתן ללמוד במסלול הכשרת מדריכות להכנה ללידה בלבד.

מקצועות ההכנה ללידה והתמיכה בלידה, הם מקצועות קרובים המשלימים זה את זה. יולדות רבות מסיימות את קורס ההכנה ללידה שלהן בתחושה חזקה שהיו רוצות איתן בחדר הלידה את המדריכות שלהן, אליהן נקשרו בעבותות של אמון והערכה ולהיפך; יולדות המתקשרות עם דולה לקראת הלידה, מרגישות בחסרונו של רצף מפגשים עם הדולה שלהן לקראת הלידה, כחלק מתהליך ההיכרות וההתכוננות המשותפת.

לכן, בנה ביה"ס אמנות הלידה לראשונה את תכנית הקורס המשולב והוא מקיים אותה ברציפות מאז שנת 2007 כקורס הדגל להכשרת דולות ומדריכות בישראל. זאת, מתוך ראיה של חשיבות הליווי הרצוף את האמא, הן למען שיפור פני הלידה והחברה הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית של הדולה, המדריכה והאם היולדת גם יחד.

ביסוס מדעי


תחום הדולות נחקר בהרחבה בעשורים האחרונים ופורסמו מאמרים אקדמיים רבים המוכיחים את ההשפעה החיובית שיש לשימוש בדולה. בין היתר מחקרים מוכיחים כי נוכחות דולה בלידה7 :

 • מפחיתה באופן חד שיעור הניתוחים הקיסריים (יחס צולב: 0.49)
 • מקצרת משמעותית את משך צירי הלידה ב- 1.64 שעות.
 • מפחיתה בחדות את השימוש במשככי כאבים (יחס צולב: 0.64)
 • מפחיתה בחדות את השימוש במלקחיים (יחס צולב: 0.43)

קריאה נוספת


ספרות:

הדרכה והכשרה:

קישורים חיצוניים


הערות שוליים


 1. לחבק את האם – ספר הדולה/ דר´ מרשל ה.קלאוס, דר´ ג´ון ה. קאנאל ופיליס ה. קלאוס []
 2. ראה מקור בסעיף "ביסוס מדעי" []
 3. ביה"ס אמנות הלידה להכשרת דולות ומדריכות להכנה ללידה []
 4. אתר דולות – אמנות התמיכה בלידה []
 5. לידה – אמנות הלידה []
 6. תנועת נשים קוראות ללדת []
 7. A comparison of intermittent and continuous support during labor: A meta-analysis, American Journal of Obstetrics and Gynecology Volume 180, Issue 5, May 1999, Pages 1054-1059 []