אבחון וטיפול באמצעות כירולוגיה והציפורניים בכף ידנו

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

נציגי השיטה גורסים כי ניתן לטפל ולאבחן באמצעות קריאה בכף היד ברוב סוגי האתגרים בחייו של אדם ממחלות פיזיות ודרך מגוון מצבים נפשיים ופיזיים כולל מצבים בהם לרפואה המסורתית אין מענה וכלה בנושאים כלכליים וזוגיים. מטפלים מעידים כי נצבר ניסיון בפועל בטיפול בבעיות של חרדות, זוגיות, בעיות פיננסיות, בעיות אורתופדיות שונות, בעיות שונות במערכת עיכול, בעיות פוריות ועוד.

מספר המטפלים

על פי הדיווח של נציגי השיטה בארץ, לפחות 1000 מטפלים הוכשרו עד כה על ידי מורים שונים בארץ ואלפים רבים בחו"ל. טרם נאספו נתונים על מספר המטפלים הפעילים.

מקור השיטה

לא ידוע בוודאות מתי והיכן השיטה התפתחה אך ישנן עדויות שהיא כבר היתה בשימוש נרחב במקומות שונים באירואסיה בעת העתיקה. יש שטענו כי מקורה בהודו וכי הפרקטיקה היתה ידועה כבר בתקופה שבה נכתב הטקסט הקדוש "ראמאיאנה".

ביסוס מדעי

בשנת 1901 ויליאם ג' בנהם פרסם מחקר מדעי ראשון מסוגו בספרו "החוקים של קריאת כף יד מדעית"1 . למיטב ידיעתנו טרם התפרסמו מחקרים אקדמיים בתחום.


כותב המאמר

יובל בצרי

יובל בצרי, בעל תואר B.A מאוניברסיטת תל אביב. מגשר מוסמך מטעם אוניברסיטת בר אילן. מרצה ומלמד את שיטת הכירולוגיה כבר עשור במכללת שלוס ובמסגרת פרטית, עוסק ברפואה משלימה למעלה משני עשורים, משלב שיטות שונות כמטפל ומרצה כגון: ביורגונומי, ריפוי מהעבר, ייעוץ כלכלי ושמנים אתריים. יובל משלב גישות שונות בלימוד וטיפול בכירולוגיה; מסורתית ומודרנית וכן אבחון בציפורני היד.

השיטה


תמצית

אבחון וטיפול כירולוגי מאפשרת לנו ללמוד מה טיבם של האנרגיה והמזל שהאדם בא איתם לעולם וכן להתחקות אחר מבנה האישיות של האדם גם ברבדים מודעים ולא מודעים ואף על מצבו הקוגניטיבי והנפש.

באמצעות קריאה בכף היד ניתן לאבחן את קורות חייו של האדם בעבר, בהווה ומגמות אופציונליות לגבי העתיד ולזהות מה הגשים בפועל.

לאחר פענוח המידע אנו מזהים היכן החוזקות והיכן האתגרים (קשיים) העומדים בפני האדם ומכאן ניתן לייעץ ולטפל באתגרים בצמתים השונים של החיים כגון: בחירת לימודים, מקצוע וקריירה, הערכת מצב פיננסי הן בשיחה והן בטיפולים נלווים אחרים.

שם השיטה


השם הראשוני הוא "קריאה בכף היד" או "כירולוגיה מעשית". במהלך השנים נוספו שמות שונים לגישות מודרניות שונות. "כירו" פירושו יד, ו"לוגיה" פירושה תורה ומכאן השם הלטיני כירולוגיה, תורה העוסקת בחקר כף היד.

מפתח השיטה


לא ידוע בוודאות מתי והיכן השיטה התפתחה אך ישנן עדויות שהיא כבר היתה בשימוש נרחב במקומות שונים באירואסיה בעת העתיקה. יש שטענו כי מקורה בהודו וכי הפרקטיקה היתה ידועה כבר בתקופה שבה נכתב הטקסט הקדוש "ראמאיאנה".

היסטוריה


נהוג לטעון כי בתרבות הקדומה של הודו, הקדוש ולמיקי (Valmiki), אשר כתב את הטקסט ההינדי הקדוש "ראמאיאנה", כתב גם ספר על כירולוגיה של זכרים2.

מהודו הידע עבר לטיבט ומשם עבר לסין ומשם לארצות מסופוטמיה, פרס, לחרטומים שבמצרים ((Omura. Acupuncture. pp.172 -174)). במאה הרביעית לפסה"נ הפילוסוף היווני אריסטו הציג לאלכסנדר הגדול חיבור על הנושא וניתח את משמעות הקווים שבכפות ידיו3.

בימי הביניים הכנסייה הקתולית באירופה הגדירה את הכירולוגיה כאמונה פאגאנית ואסרה את השימוש בה.

במאה ה-19 החלו מלומדים שונים באירופה לעסוק שוב בתחום4 . בשנת 1889 הוקמה האגודה הבריטית לכירולוגיה במטרה להסדיר את התחום ולמנוע ניצול לרעה של התחום בידי שרלטנים5 . בשנת 1897 הוקמה גם האגודה האמריקאית לכירולוגיה.

תורת כף היד ביהדות:

לפי המסורת היהודית שלמה המלך הביא אותה לעולם לפני 3000 שנה. חוכמת כפות הידיים על פי הקבלה מופיעה בספר הזוהר המיוחס לרבי שמעון בר יוחאי, הטקסט החשוב הראשון בקבלה על כפות הידיים נכתב בכרך ט' בזוהר בפירוש לפרשת יתרו ומדבר על חוכמת היד והפנים. ספר היצירה הינו ספר קבלי חשוב נוסף שמהווה מקור לתורת הכירולוגיה.

לפי היהדות, כפות הידיים שלנו פועלות על עיקרון הבחירה ומטרתנו לקחת בחירות שמובילות הרמוניה/אחדות ועל המטפל להכווין את המטופל לבחירה זאת.

רבי עקיבא אמר "שהכל צפוי והרשות נתונה והעיקר המעשה".

"ארך ימים בימינה, בשמאלה עושר וכבוד", משלי-ג', ט"ז.

"ביד כל אדם יחתום לדעת כל אנשים מעשהו", איוב ל"ז, ז'.

בקבלה בספר הזוהר (קכב/ג') נאמר: "ידי האדם הם צורות וסודות עליונים ששם הקב"ה באדם וסידרם באצבעות מבחוץ ומבפנים ובכף היד…. וכולם נחקקים באדם, הנמצא בצלם אלוקים, משום שנקרא, יציר כף, יציר כפו של הקב"ה".

מודלים של הגוף והנפש


הבסיס הביולוגי מדעי לתחום כף היד:

נוצרנו מכדור עוברי של תאים (קיימות 3 שכבות) כאשר השכבה הראשונה נקראת אקטודרם וממנה נוצרו המוח, העור ומערכת העצבים. הקשר השכבתי הזה נשמר אצלנו כמבוגרים וכל מה שקורה בעולם נקלט אצלנו בלא מודע במוח, זורם דרך מערכת העצבים ונכתב בעור ובידיים ממש כמו הקלטה.

בשבוע ה 16 לעוברות נוצר קו החיים ובהמשך קו הלב וקווים נוספים. התפתחות סימולטנית של המוח, הקווים והבליטות בכף היד, נוצרים בעובר כבר בשליש השני של ההיריון והם נשארים בתקשורת לכל תקופת החיים באמצעות פולסים חשמליים שנרשמים כבליטות, נקודות וקוויים, היוצרים מסך של תמונות ומידע על כף היד שמאפשר אבחון, כולל של האדם ע"י כירולוג מוסמך.

סוגי גישות בקריאת כף היד:

כל אחת מהגישות רואה בכפות הידיים איברים המשקפים את האדם ומערכות הגוף השונות.

 1. כירומנטיקה – אבחון כף היד לפי הקווים והסימנים. מתייחסת למבנה אישיות ותכונות אופי. מלמדת על העבר וההווה ומתייחסת גם למגמות אפשריות בעתיד למשל: קו ראש, חיים, לב, פרנסה, גורל, זוגיות, ילדים.
 2. כירוגנומיה – אבחון לפי צורת כף היד. למשל גודל עובי וחספוס היד, אורך וצורת האצבעות, צורת הציפורן, רכות היד והגבעות. מתייחסת למבנה אישיות, תכונות אופי.
 3. אוניכוגנומיה – אבחון פתולוגיות לפי הציפורניים. אבחון אופי ופתולוגיות לפי סימנים וצבעים על הציפורניים.

הספרה 5 ביקום לפי הגיאומטריה והקשר לכף היד:

 • בכל יד יש 5 אצבעות = 14 מפרקים באצבעות = יד בגימטריה = 14 = 1+4 = 5.
 • 5 = 2+3 = 23 שזה מספר זוגות הכרומוזומים.
 • זווית כדור הארץ ביחס למישור השמש גם היא 23 מעלות.

מה משמעות מבנה כף היד?

המבנה הבסיסי של כף יד לא משתנה בדרך כלל במהירות במהלך החיים הבוגרים, אך העור ובעיקר הקווים בכף היד עוברים שינויים בעקבות אירועים שעובר האדם בחייו. תחושות ואירועים חיוביים או שליליים ישפיעו על צורת הקווים ולאורך זמן גם על מבנה כף היד.

בכף היד אזורים שונים, כל אזור חרוץ על ידי תלמים היוצרים מגוון צורות המתבטאות ביד כקווים ובליטות (גבעות). קווים ובליטות אלו נוצרים ע"י קליפת המוח ומשתנים בהתמדה ביד הדומיננטית, כל יום, ובעיקר בזמן שינה או מדיטציה.

קווי כף היד על קצה המזלג:

לכל אדם חי יש תמיד את קו החיים, קו הראש וקו הלב.

הרעיון בכירולוגיה הוא לשלב את המידע בכל קווי היד עם מבנה היד ולהסביר את האדם.

קו החיים – קו זה הוא הקו הראשון שנוצר בכף ידו של העובר, זה הקו החשוב ביותר להבנת האדם. הוא נקרא כך כי הוא מספר לנו על הביוגרפיה של האדם: ביו=חיים גרפיה=כתב (קו).

הקו מתחיל מאמצע המרחק בין בסיס האצבע המורה והאגודל ומקיף את גבעת ונוס שהיא האזור התפוח ביד.

קו החיים מראה לנו עם איזה גורל נולדנו ולאן אנחנו הולכים,

הקו מייצג את החיוניות הפיזית והנפשית של האדם וכן את איכות חייו.

הגבעות בכף היד:

לגבעות כף היד חשיבות רבה בקריאת כף היד והן מייצגות את המצב הרגשי של האדם לטווח קצר כאשר כל גבעה מייצגת חלק רגשי אחר באישיות האדם.

הגבעות נראות כבליטות הנמצאות על גבי כף היד.

מצבי הגבעות:

גבעות תפוחות – שמנמנות, משמע שהאדם עם הרבה אנרגיה לגבי אותה תכונה, במצב של גבעה שטוחה, תהיה פחות אנרגיה.
גבעות גדולות בשטחן – מראות על חשיבות הנושא אשר תופס מקום רב ע"י הגבעה.
גבעות קשות או רכות – מראות על הגישה הרגשית לגבי אותו נושא – קשה או קל.

מיקום הגבעות: ישנן גבעות מתחת לאצבעות וכאלו הממוקמות בצדדים ובמרכז כף היד.

את הגבעות (הקווים ויתר הסימנים) בכף יד הדומיננטית, משווים לגבעות בכף היד הפסיבית ובכך ניתן לראות את תהליכי החיים של האדם מהעבר ועד ההווה ולשער מגמות עתידיות.

על הגבעות בקצה המזלג:

גבעת יופיטר / צדק אצבע מורה – נמצאת מתחת לאצבע המורה.
מייצגת: גישה לידע, מנהיגות, מוטיבציה , כבוד, סדר חברתי, שאפתנות, אגו שתלטנות.

לדוגמא בגבעת יופיטר:

גבעה תפוחה – תהיינה יותר מתכונות אלו והפוך.
גבעה קשה – הגישה לתכונות אלו תהיה קשה.
גבעה גדולה בשטחה – תהיה לאדם יותר משמעות לגבי גבעות אלו.

במה הכירולוגיה מטפלת?


חשוב לפי תורה זאת להבין קודם כל למה קורות לנו התרחשויות מאתגרות בחיים, כי אין קשה יותר מאי הידיעה מדוע עליך לעמוד במצבים קשים. באמצעות אבחון / קריאה בכף היד, ניתן ללמוד על התכונות הקבועות שאיתם הגענו לעולם ועל הדפוסים שרכשנו במהלך חיינו ואותם ניתן לשנות.

בכל אבחון תמיד לזכור כי הכול ידוע והרשות נתונה ובהשתדלות ניתן לשנות כמעט הכל.

על מה אי אפשר ללמוד במדויק מכף היד:

 • זמן המוות.
 • עתיד מעל 2-3 שנים כי אז זה פחות מדויק.

מה ניתן ללמוד מקריאה בכף היד:

 • עתיד עד 2-3 שנים בדיוק יחסית גבוה.
 • ייעוץ מקצועי | לימודי.
 • זוגיות.
 • מבנה אישיות – עוצמות פנימיות מול חולשות.
 • כיצד להגיע להרמוניה טובה יותר עם עצמי והסביבה.
 • כיצד לעשות פריצת דרך בחיי.

על מי ניתן ללמוד מקריאה בכף היד:

 • על עצמנו
 • הורים
 • ילדים
 • אחים
 • קשרים רומנטיים

ניתן לזהות בקלות מקורותיהן של תופעות מסוימות כגון: אוטיזם, קשיי למידה שונים ובעיות התנהגות, מדוע הזוגיות במצבה הנוכחי, וכן ייעוץ בנושא מיצוי הפוטנציאל האישי.

ניסיון בפועל

כיום יש עדויות רבות על הצלחת האבחון והטיפול במגוון עצום של מצבים בחיים, בין היתר נצבר ניסיון בטיפול בבעיות פוריות, בעיות מקצועיות, כלכלה, פשיטת רגל, קניית דירה ועסקים, בעיות קשב, ריכוז, בנוסף טיפול אלרגיות, בעיות במערכת העיכול, מערכת הנשימה, סרטן, צמצום גידולים, אבנים בכליות, טיפול במיגרנות וכאבי ראש, נחירות, הסרת חסמים רגשיים (בתחומי הזוגיות, מימוש עצמי ומימוש עסקי) ושיפור במערכות יחסים.

הטיפול


הטיפול מורכב משלושה שלבים:

בשלב ראשון:

התהליך הטיפולי מתחיל בהבנת תת המודע, המודע והלא מודע של האדם וכן מזיהוי הגלגולים הקודמים הכתובים ביד. המטפל בודק מה האנרגיה והמזל שאיתם המטופל הגיע. למשל לגבי מקצוע, האם הוא מתאים כמטפל או כאיש מכירות או כמורה, האם בריאותו הבסיסית טובה או חלשה ועוד…

בשלב שני:

מתבצע אבחון אישיותי –  עבר, הווה והיתכנות לעתיד, חוזקות וחולשות. למשל: האם לאדם יש מצפון, מוסר, האם אסרטיבי, אלים, ועוד. בנוסף נזהה מטרות ואפשרויות בחיים. את המטרות האדם קובע לעצמו אבל הם לא תמיד בהתאמה ליכולות ורצוי לשפר דיוק בכדי לצמצם סבל. מטרות יכולות להיות בתחום המקצוע, הבריאות, הבאת ילדים לעולם ועוד.

בשלב השלישי – טיפולי:

 1. טיפול מודעותי – מציג בפני האדם את תוצאות האבחון מה מצבו כרגע. בנוסף, נאמרות החוזקות והחולשות ומכאן נבנות אפשרויות בתחומים שונים כמו הזוגי, כלכלי, בריאותי ועד קניית דירה וכמה חודשים יש בדירה פוטנציאלית אפשרית.
 2. טיפול אנרגטי – כאן נשאלת השאלה האם ועד כמה להתערב. כפות הידיים מאפשרות גישה אבחונית ואנרגטית אל המודע, תת מודע והלא מודע .

באמצעות הטיפול האנרגטי ניתן להגביר או להחליש תכונות ומצבים למשל, תכונות אופי, החלשת אובססיה, חרדות, או להגדיל תכונות כמו יכולת קשב או יכולת ריכוז.

לדוגמא: אם נגביר יכולת ריכוז יתכן ותפחת יכולת היצירתיות.

דוגמא נוספת: אם נגביר מוטיבציה בעבודה יתכן ויבוא על חשבון חיי משפחה.

דוגמא טיפולית אנרגטית – אדם מגיע בנושא הליך גירושין מתמשך שלא מסתיים ומבקש עזרה, באבחון נראה כי הוא מוכן לפרידה, מבחינת מבנה כף ידו ולסיים את הגירושין, אבל הצד השני לא מוכן.

כיצד רואים זאת ואיך מטפלים?

קו זוגיות שיורד לכיוון קו הלב באופן מסוים מראה ניתוק רגשי אך הניתוק לא היה מלא ולכן בטיפול אנרגטי קצר, צומצמה האנרגיה הזוגיות של בני הזוג.

קו הזוגיות מראה לנו בכף היד עד כמה האדם מוכן למחוייבות בקשר זוגי כך שצמצום האנרגיה מאפשר שחרור קל יותר בין בני הזוג.

דוגמא טיפולית אנרגטית נוספת: אישה שהגיע אלי אם אלרגיות לא מוסברות ובאבחון בכף היד נראה שקו החיים שלה קצר במיוחד ביחס לגילה, מה שאומר שאנרגית החיים שלה חלשה ושמצבה הכללי לא טוב. בנוסף, קיים אצלה חוסר בעשייה יצירתית אומנותית שהיא לא מודעת לו.

בתשאול התברר שבצעירותה הייתה יצירתית מבחינה אומנותית ואם השנים "עזבה את זה". לאחר שעלינו על הסיבות לעזיבת היצירתיות הצעתי לה כי תחזור ליצירה אומנותית כי משהו בה מבעבע מחוסר יצירתיות.

בתאוריה ניתן היה להוסיף למטופלת אנרגיה לקו החיים ולהאריך אותו אך מצב כזה היה מגביר לה את הבעבוע הפנימי ליצירתיות ומעצים את האלרגיות.

כמובן שהמטרה הטיפולית היא לא פעולה אנרגטית סתמית אלה השפעה אנרגטית שתאזן את חיי האדם.

ניתן מבחינה אנרגטית באמצעות כף היד להשפיע על עצמנו, וגם על ההורים, ילדים, אחים ובני זוג.

הטיפול האנרגטי מתבצע בכף ידו של האדם בשיטה ע"י טיפול במגע עדין ומדויק המאפשר שינוי הקווים וכך גם האפשרויות בחיים.

כף היד מציגה את נטיות נפש האדם אך בידי האדם יכולת הבחירה. עם הכוונה נכונה של המטפל ומאמץ מצד המטופל, ניתן לשנות דפוסים וגישה / חולשה.

הדרכה


ניתן לעבור הכשרה וללמוד את נושא הכירולוגיה בחו"ל ובארץ. בדרך כלל ההכשרה וההדרכה נפרסים על פני מספר שלבים, שכן כמות החומר הנלמדת רבה מאוד.

אצל יובל בצרי ניתן ללמוד במסגרת 2 שלבים הנפרסים על פני שני קורסים ומלווים בחומר כתוב רב ודוגמאות מצולמות:

שלב א': לימוד יסודות הכירולוגיה.

שלב ב': לימוד אבחון מעמיק בכירולוגיה וציפורניים וכן טיפול אנרגטי.

השלב הראשון:

10 מפגשים שאורכם 3 שעות מלאות בהן נלמד הידע הבסיסי האבחוני בתחומים שונים.

לדוגמא:

 • ההבדל בין יד דומיננטית לפסיבית.
 • הגבעות בכף היד ומשמעותן.
 • קווי היד – קו החיים, קו הראש, קו הלב (קו הרגש), קו גורל (עבודה, מקצוע), קו הזוגיות (נישואין/איחוד).

השלב השני:

כולל 18 מפגשים שאורכם 3 שעות מלאות בהן נלמד את ידע הכירולוגיה בצורה נרחבת על פי גישות מסורתיות ומודרניות וכן נלמד אבחון בציפורניים וטיפול אנרגטי המאפשרים זיהוי ושינוי עומק של תפיסת האדם.

דוגמאות מהידע הנלמד:

זיהוי גלגולים, לידה, קו החיבה (מראה איכות הקשר הזוגי), קו התאווה (האובססיה), קו השמש (ההצלחה הכלכלית הצפויה), קו ילדים, קו אחים, קו הורים, יד מרובעת, מלבן טרפז ועוד, קווי נסיעות/מסעות, קו דיכאון, קו בריאות, קווי דאגה, קווי אינטואיציה, טבעת שבתאי, טבעת וונוס, טבעת שלמה, ציפורניים, אבחון אלרגיות, עמוד שידרה, אנזימים, טיפול אנרגטי.

 • קישורים לקורסים מובאים למטה תחת כותרת "קריאה נוספת".

ביסוס מדעי


בשנת 1901 ויליאם ג' בנהם פרסם מחקר מדעי ראשון מסוגו בספרו "החוקים של קריאת כף יד מדעית"1 . למיטב ידיעתנו טרם התפרסמו מחקרים אקדמיים בתחום.

קריאה נוספת


הכשרה והדרכה:

קישורים חיצוניים


הערות שוליים


 

 1. "The Laws of Scientific Hand Reading" by William G. Benham [] []
 2. Dwivedi. Wonders of Palmistry p. 25-26 []
 3. James, Brandon. "PALMISTRY" []
 4. Chinn. Technology. p.24 []
 5. "The London Cheirological Society". []

ניקוי אנרגטי-רגשי – Purifying

 

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

נציגי השיטה מעידים כי בשיטת טיפול זו ניתן לטפל בכל חוסר איזון, פיזי או נפשי או מנטאלי. המטפלים בשיטה מעידים כי צברו הצלחות בפועל בין היתר בטיפול בילדים עם בעיות רגשיות המתבטאות בקשיים חברתיים, בכאבי אוזנים, בבעיות שליטה על הסוגרים, בפחדים וחרדות ובבעיות התפתחותיות פיזיות ורגשיות. במבוגרים: טיפול בבעיות פוריות של האישה והגבר, בתחושות של תקיעות ברבדים שונים של החיים, בבעיות של גידולים וציסטות במערכת הנשית, בפחדים, איזון מערכות הגוף והנפש לאחר אירוע טראומטי ובמחלות אוטואימוניות.

מספר המטפלים

למדו את השיטה "ניקוי אנרגטי-רגשי" כ-200 מטפלים, מתוכם כ-25 מטפלים פעילים.

מקור השיטה

השיטה התפתחה על ידי יהונת יהב. פיתוח השיטה החל מאמצע שנות ה-90 בעקבות לימוד יכולת האבחון בעזרת מטוטלת מג'ף לוין1 בשילוב עם מידע שקיבלה בתקשור.

ביסוס מדעי

טרם נערכו מחקרים מדעיים על השיטה.


כותבת המאמר

יהונת יהב

יהונת יהב: מפתחת השיטה  "ניקוי אנרגטי-רגשי – Purifiyng". אבחון וניקוי חוויות כלואות בגוף (מכל הזמנים: עוברות, ינקות, ילדות, בגרות ומגלגולים), מכשירה מטפלים בשיטה. בעלת ניסיון רב שנים בריפוי ויצירת חיים מלאים במימוש וביטוי הפוטנציאל המלא. מוסמכת הדרכה ל " Quantum Life Changes". מלמדת קורסים "אומנות הדיוק בשדה הבריאה".

השיטה


תמצית

שיטת טיפול זו באה מתוך הבנת המכלול השלם שלנו כהוויה בלתי נפרדת מתהליך צמיחה, למידה והזדככות מתמדת.  

זהו תהליך של הנשמה השבה וחוזרת לגוף עם צרכים, רגשות, תחושות, תובנות ותודעה.

כאשר אובדת תובנת תהליך הצמיחה והזדככות האינסופית –  האדם מוצא את עצמו בחוסר איזון נפשי, גופני ורוחני.

הדרך שלנו לחוות את העולם היא דרך חוויות.

כשנחווה חוויה נעימה –  תהיה התרחבות

כשנחווה חוויה לא נעימה – תהיה התכווצות

במפגש החוויתי במערכות היחסים שבהם האדם חווה את הוריו, את ילדיו ומערכות יחסים קרובות אחרות, נוצרות  התכווצויות. מצב אשר בו חוויות לא נעימות הנושאות אמונות ורגשות, נכלואות בגוף – ונוצרות "חסימות". חסימות אלו משבשות את הזרימה האנרגטית הטבעית ומתחיל  חוסר איזון. כאשר מעמיק השיבוש בזרימת האנרגיה יופיעו מחלות וקשיים בגוף הפיזי, הנפשי והמנטלי.

הגוף שלנו מאחסן את כל הזיכרונות מכל החוויות שחווינו אי פעם. זיכרונות אלו נאגרים במקומות שונים בגוף.

בעזרת שיטת טיפול זו אפשר להגיע לאותם מקומות בגוף ולשחרר את החוויות הכלואות, ובכך לשחרר גם את התבניות הרגשיות המשבשות את זרימתו  הטבעית.

בשיטת  זו מאבחנים את הדפוסים הרגשיים ואמונות הגרעין שאספנו עוד מימי העוברות. באיבחון מתקבל מפרט מדויק של החוויות שניכלאו בגוף .  ניתן לנקות חוויות אלו, שלב אחר שלב ובהמשך להזרים את הגוף מחדש. בכך מאפשרים ריפוי ספונטני מלא, אשר נותן ביטוי במכלול השלם:  בגוף הפיזי, הנפשי, המחשבתי והרוחני.

שם השיטה


ניקוי אנרגטי-רגשי – Purifying

שם השיטה מביא את מהות הניקוי של הרגשות הכלואים ברבדים האנרגטיים שבגוף הפיזי שלנו. הזדככות.

כשמשתחרר ומתנקה התדר של החוויות הכלואות ונכנסת אנרגיית האור מתרחש תהליך של הזדככות. שבה הזרימה ההרמונית ברובד האנרגטי אשר משפיע על המצב הרגשי ועל התפקוד הפיזי. האיזון מתקיים.  

זו חוויה חדשה וטובה, משהו נקי יותר במרחב הפנימי, המתבטאת במפגש שלנו עם עצמנו, עם יקירנו ועם העולם.

מפתחת השיטה


יהונת יהב פיתחה במהלך עבודתה שיטה ייחודית זו. יהונת מתנסה, עובדת, לומדת ומטפלת כבר משנות ה-80. במהלך שנים אלו למדה קורסים רבים וסדנאות משנות חיים, ו"הלימוד מתרחש כל יום מחדש":

1990-1992: מסז' לשלד ולימודי גופנפש.

1991: קורס ביו אורגונומי.

1993: עבודה אנרגטית ותקשור.

משנת 1995 התחילה ללמוד תהליכי רגרסיה עם בוב וטינקה מהולנד ובהמשך למדה "פסיכותורפיה" וקבלה להבנת הנפש, אצל מרים בליך.

1996: BAT בשנת עם ג'ף לוין.

2000: "קרניו סקראל תרפי" במכללת רידמן.

2006: כירולוגיה הוליסטית עם תמר שיר.

למדה את כל מסלול המטפלים של "המסע" עם ברנדון בייס.

2008: הוסמכתי למדריכה של "QUANTUM LIFE COACH" על ידי Cardell Smith.

יהונת מלמדת מטפלים – את שיטת "ניקוי אנרגטי-רגשי", מלמדת קורס "אומנות הלימוד בשדה הבריאה", מנחה ועובדת עם קבוצות מבוגרים וילדים בתהליכי מודעות ושינוי.

יהונת לימדה את השיטה "ניקוי אנרגטי-רגשי" במכללת רידמן, במכללת מהות וכיום מלמדת במסגרות פרטיות.

היסטוריה


תהליך פיתוח שיטת הטיפול "ניקוי אנרגטי-רגשי" החל בעקבות לימוד יכולת האבחון בעזרת מטוטלת מג'ף לוין בשנת 1996 , באותה שנה, קיבלה באופן מפתיע, בזמן מדיטציות, מידע ולימוד מדמות מוארת – משה רבנו . דמות האור הנושאת את תודעת משה לא הניחה לה והביאה עימה ידע רב והדרכה ממושכת ומלאת אהבה. הדרכה המלווה אותה עד היום.

במשך כשנתיים התבססה השיטה תוך כדי טיפול בעצמה ובמטופלים.

בשנת 1998 החלה להכשיר מטפלים בקורסים מובנים וסדורים, את השיטה "ניקוי אנרגטי-רגשי".

יהונת ממשיכה בריפוי החלקים שבה המבקשים ריפוי דורי וקרמאטי ומטפלת בעצמה באופן קבוע ב"ניקוי אנרגטי-רגשי".

מודלים של הגוף והנפש


מי אנחנו?

מיד לאחר העיבור, ממשיך להתהוות ולהתפתח מארג אנרגטי ופיזי, העובר. מתפתחים איברים ומערכות פיזיות חדשות ויחד עמם, נוצרים ומתפתחים איברים ומערכות אנרגטיות.

שני מארגים אלו, או שני גופים אלו, מושפעים ומשפיעים אחד על השני. אם קיבלנו מכה בגוף הפיזי, מלבד הפצע בגוף הפיזי, נוצרה גם חבורה אנרגטית. הגוף הפיזי נפגע, התאים וגם הזרימה האנרגטית נפגעת. ולחילופין, כשהגוף האנרגטי נפגע, תהיה השפעה ישירה גם על הגוף הפיזי.

איך נפגע הגוף האנרגטי שלנו?

גוף פיזי מכיל איברים משלו, פנימיים וחיצונים. גוף אנרגטי מכיל אף הוא איברים משלו. מרכזים גדולים אנרגטיים הנקראים גם בשם "צ'קרות", תעלות דקיקות המובילות אנרגיה הנקראות גם בשם "מרידיאנים" רבדים אנרגטיים העוטפים את הגוף הפיזי המכונים בשם "הילה". ולמעשה, כל איבר וכל תא בגופנו, מוקף בהילה.

הגוף האנרגטי הוא החוליה המקשרת בין הפיזי לנפש. כאשר אנו מאוזנים, גופנו מתפקד כהלכה, יש חילוף חומרים תקין, מערכת החיסון מתפקדת במלואה, כל שאר המערכות מתפקדות במלואן וישנה הרגשה טובה, אנו באיזון.

כיצד נחסם הגוף האנרגטי?

נדמיין תינוק רך, עדין ורגיש  – יצור עם גוף ונפש רכים ועדינים המוקפים מעטפת אנרגטית רגישה מאד. בכל חוויה נעימה וטובה שהתינוק יחווה, תהיה זרימה טובה במכלול כולו. הוא ירגיש טוב ואולי אף יחייך. בכל חוויה לא נעימה, נוקשה, קשה או אלימה שהתינוק יחווה  – תיווצר מיד תגובה טבעית של התכווצות. ההתכווצות מתחילה באנרגיה השלובה בגוף הפיזי.

בדרך זו של התכווצות חוזרת ונשנית במשך ימים, חודשים ושנים, נוצרים שיבושים בזרימה האנרגטית הטבעית אשר ישפיעו בהמשך על המערכות הפיזיות. לעיתים השיבוש עמוק וגדול עד כדי התפתחות מחלות פיזיות או נפשיות. חוויות כלואות/חסימות נושאות את המידע הרגשי-אנרגטי של החוויה המכווצת. למשל: במקרה של תינוק שהגיע לטיפול עם דלקות אוזניים, נמצאו חסימות רגשיות-אנרגטיות הקשורות לויכוחים בין ההורים ולרגשות שלהם, בזוגיות ובהורות.

במה שיטת "ניקוי אנרגטי-רגשי" מטפלת?


"ניקוי אנרגטי-רגשי" מביא לזרימה, איזון וריפוי.

באמצעות ניקוי אנרגטי-רגשי ניתן:

לאזן : איברים, בלוטות, מערכות גוף, מצבים נפשיים.

לשחרר: עומסים רגשיים, רעלים, מתחים, פחדים.

להגביר: חיוניות, ביטחון עצמי, קבלה עצמית ושמחה פנימית.

לשפר: חילוף חומרים, עיכול וספיגה, מערכת חיסונית, זיכרון ומיקוד מחשבתי.

השיטה מתאימה לטיפול בתינוקות, ילדים ועוברים, וכן בהכנה ללידה.

הטיפול


תיאור כללי:

בכל פגישה מתקיים אבחון, "דיבור" מדויק וממוקד עם הגוף בעזרת מטוטלת. שאלות סגורות המכוונות אל החוויות הכלואות שבגוף. חוויות לא נעימות אשר גרמו לכווץ ובהמשך לבעיה, חולי כזה או אחר. האבחון חושף אילו דפוסים רגשיים ואמונות מעורבים, לאיזו מערכת יחסים קשורה החוויה ומתי התרחשה. האבחון משקף למטופל את החוויות שחווה ואת הדפוסים הרגשיים מילדותו, שהוא עדיין מקיים בתוכו, בצורה לא מודעת.

בטיפול מתבצע ניקוי החסימות/חוויות כלואות והטענה של אנרגית ריפוי, דבר המביא לפתיחה וזרימה מחודשת במעברים שנפתחו. האנרגיה החדשה מביאה לשינוי בכל הרבדים, הפיזיים, האנרגטים-רגשיים, מחשבתיים והרוחניים של המטופל. האיזון של המערכת האנרגטית בסוף כל טיפול מביא לרוגע והרמוניה בתפקוד המערכות כמו גם מודעות על מהות החולי.

כשעוצרים ושואלים מה החוויה הזו עשתה לי בעבר, איך היא השפיעה עלי ואיך אני מתנהג או מרגיש היום, מתקיימת התבוננות והבנה. איך חוויתי את אמא שלי או את אבא שלי? כבר בילדותי ואולי עוד בעוברות, אספתי מהורי אמונות ותבניות רגשיות הקשורות לשיבוש שיש בגופי.

עם הניקוי האנרגטי-הרגשי מתחיל תהליך ריפוי. תהליך זה מתרחש ברבדים עמוקים מאד. בעזרת שיטת טיפול זו אפשר להגיע לאותם מקומות בגוף בהן כלואות החוויות ולשחרר אותן ובכך לשחרר גם את התבניות הרגשיות.

הטיפול מאפשר גישה לגורם הראשוני שיצר את חוסר האיזון, גם אם מקורו בחיים קודמים. בטיפול משתחררות חסימות אנרגטיות, המפריעות לגוף בתהליך הריפוי הטבעי שלו. ניתן בפרק זמן קצר, לעיתים באופן מיידי לשחרר כאבים הקיימים לאורך שנים.

הטיפול מביא לאיזון מערכות, ולתיאום בין הגוף הפיזי-נפשי- מחשבתי-רוחני ולפתיחת הלב.

גוף בריא, הינו גוף אשר האנרגיה זורמת בו ללא הפרעות, בהרמוניה ובאיזון.

תהליך הטיפול :

 1. אבחון החסימות: האבחון מתרחש כשהמטופל שוכב והמטפל מתחבר אל מכלול גופו של המטופל ושואל שאלות סגורות בעזרת רשימה של כ 400 מילים-תחושות-רגשות שונים. בדרך זו מתקבל  מקבץ של תחושות-רגשות, הזמן שהתרחשה החוויה באיזו מערכת יחסים.
 2. שיתוף המטופל הבוגר ברשימה שהתקבלה באבחון, רשימה הקשורה לחוויות הכלואות. שיחה  והבנה של מהות החוויות שאובחנו. לגבי ילדים תהיה שיחה עם ההורים.
 3. סימון לגוף על ידי "הקלדה" בקודקוד של מקבץ הרגשות שאובחנו. רגשות של החוויה הכלואה.
 4. הוצאת החסימות/החוויות הכלואות נעשה על ידי משיכה של התדרים הללו (מקבץ הרגשות של החוויה הכלואה) ושחרורם מהגוף.
 5. הזרמת אנרגית ריפוי של אור מהיקום והזרמתו אל המטופל, למקומות והמעברים שנפתחו.
 6. איזון מערכות האנרגיה: האיזון נעשה בנגיעה עדינה ובהטענה של אנרגית אור בנקודות מסוימות בגוף.

במפגש הראשון מתרחש הניקוי הראשוני והבסיסי:

 • ניקוי החסימות אשר התאספו בדרך בה חווינו את אמא.
 • ניקוי החסימות אשר התאספו בדרך בה חווינו את אבא.
 • ניקוי החסימות אשר התאספו בדרך בה חווינו את בן/ת זוג.
 • ניקוי החסימות  אשר התאספו בדרך בה אנו חווים את ילדנו.

בשלב הבא, יהיה מיקוד בבעיה או בסימפטומים שיופיעו. האבחון ייתמקד במערכות של הגוף הפיזי ובמערכות האנרגטיות.

בדרך כלל המטופל ירגיש הקלה ומוטיבציה לחולל שינוי בעקבות הניקויים האנרגטיים שכבר עבר, ובהמשך, ילמד כלים לשינוי הדרך שבה הוא חווה את עצמו ואת סביבתו  עם הדפוסים הישנים, וישנה את הדפוסים הרגשיים בעזרת לימוד כלים להתבוננות ובעזרת לימוד כלים המביאים שינוי.

ישנם מקרים בהם תהיה "החמרה" במצב הרגשי ואולי אף יופיעו תופעות של המחלה, אך זהו חלק מתהליך הריפוי. בהמשך, במקרה כזה בטיפול "ניקוי אנרגטי-רגשי" הבא, האיזון והריפוי יתנו ביטוי ברור.

ניסיון בפועל

המטפלים בשיטה צברו הצלחות בין היתר ב:

 • טיפול בילדים עם בעיות רגשיות המתבטאות בקשיים חברתיים.
 • טיפול בילדים בכאבי אוזנים, בעיות שליטה על הסוגרים.
 • טיפול בילדים עם פחדים וחרדות.
 • טיפול בבעיות נשימה.
 • טיפול בילדים בבעיות התפתחותיות פיזיות ורגשיות.
 • טיפול בבעיות פוריות של האישה והגבר.
 • טיפול בתחושות של תקיעות ברבדים שונים של החיים.
 • טיפול בבעיות של גידולים וציסטות במערכת הנשית.
 • טיפול בפחדים.
 • איזון מערכות הגוף והנפש לאחר אירוע טראומתי.
 • טיפול במחלות אוטואימוניות.

הדרכה


הקורס להכשרת מטפלים בנוי משני שלבים:

שלב ראשון- קורס בסיסי

 •        משמעות תפיסת העולם של ההוויה הרוטטת שלנו כאן, ביקום.
 •        המרכזים האנרגטיים שלנו.
 •        מהי חסימה? מהו רגש? מהו תדר? למידת רשימת הרגשות.
 •        מה המשמעות של מערכות יחסים (אמא, אבא, ילדים, בן-זוג).
 •        אבחון החסימות/חוויות כלואות בעזרת מטוטלת.
 •        תהליך הוצאת החסימות.
 •        הזרמת אנרגיית ריפוי בערוצים שנפתחו.
 •        איזון והטענה אנרגטיים.
 •        מערכות הגוף והקשר ביניהן.
 •        לימוד אודות הדפוס אותו אני מקיים בתוכי  – הקישור לדרך בה אני חוויתי את סביבת ילדותי.
 •        כל תלמיד יטופל ויעבור תהליכי ניקוי בסיסיים וראשוניים מאמא ואבא.

כל מפגש מתחיל עם הדמיה מודרכת.

לאורך הקורס יושם דגש על המקום הפנימי, המקודש של המטפל בזמן הטיפול. כחלק מתהליך הכשרת המטפל תהיינה התבוננויות שקטות ושיחה לשיתוף והקשבה.

כל תלמיד יעבור סטאז' ויגיש 3 תיקי מטופלים.

בסיום החובות, תינתן תעודת הסמכה לסיום של : "ניקוי אנרגטי- רגשי" הבסיסי.

שלב שני- התמחות

 • ניקוי אנרגטי-רגשי של "מעיל המעטפת". ניקוי חלק בהילה שלנו הנושא זיכרון רגשי מתקופת העוברות בהיותנו במי השפיר ברחם אימנו.
 • לימוד הטיפול מרחוק.
 • לימוד הדפוסים הרגשיים של מערכות שונות ומחלות אוטואימוניות.
 • ניקוי אנרגטי-רגשי למח על פי חלקיו.
 • טיפול בסרטן.
 • מהות השינוי. הבנת מעגל הקורבן. בחירה לשינוי ומחויבות לריפוי.
 • סיכום והגשת 3 תיקי מטופלים כסטאז'.
 • לעומדים בחובות ניתנת תעודה הסמכה לסיום של: התמחות ב"ניקוי אנרגטי-רגשי".

כל קורס בנוי מ 15 מפגשים של שלוש וחצי שעות אקדמיות.

ביסוס מדעי


טרם בוצע מחקר מדעי על השיטה.

קריאה נוספת


מאמרים של יהונת יהב::

קישורים חיצוניים


ספרו של דיפאק צ'ופרה – ריפוי קוונטי. הוצאת מודן

ספרה של לואיז היי – אתה יכול לרפא את חייך. הוצאת אור עם

ספרו של מייקל טלבוט – היקום ההולוגרפי. הוצאת מרקם

הערות שוליים


 

 1. אודות ג'ף לוין []

עוצמת הרכות (Holistic Pulsing)

נתונים בסיסיים

(בפיקוח צוות המאגר)

תחומי טיפול

נציגי השיטה גורסים כי ניתן לטפל באמצעות עוצמת הרכות במגוון רחב של בעיות פיזיות ונפשיות תוך דגש על צמיחה אישית ותהליך התפתחות אישי. בין היתר ניתן לטפל בלחצים נפשיים, בכאבי שלד ושרירים, בסוכרת 2, אסטמה, פיברומיאלגיה, עצירות, בעיות הורמונליות, קשב וריכוז, סרטן, הפרעות אכילה והתמכרויות. פירוט נוסף ניתן בסעיף "ביסוס מדעי – ניסיון בפועל" במאמר.

מספר המטפלים

על פי הדיווח של נציגי השיטה בארץ, לפחות 250 מטפלים ויותר הוכשרו עד כה. מספר המטפלים הפעילים עומד על כ 200 מטפלים.

מקור השיטה

השיטה פותחה על ידי ד"ר (N.D, D.O) בראונינג טובי בשנת 1987.

ביסוס מדעי

התבצעו מספר מחקרים רפואיים. המחקרים בשלבים ראשוניים וטרם הבשילו למיטב ידיעתנו לכדי פרסום אקדמי. ניתן לקרוא פרטים נוספים בסעיף "ביסוס מדעי" במאמר.

 

כותבי המאמר

צוות המורים הבכירים בעוצמת הרכות (פברואר 2019)

צוות מורים של עוצמת הרכות, תלמידיה של בראונינג טובי, מפתחת השיטה. צוות זה למד את השיטה במשך 15-17 שנה. ענת קסורלה, רות טנר, דינה ברוצקי, עופרה לזרוביץ, נועם גליקמן, דורית קרקובר, מתן קורן, אילנה ששון, המיית בן דוב, אפרת בראון, מירי כהן, מיכאל מיר. סייעה בכתיבה גם הדס קדמיאל מבוגרות השיטה.

השיטה


תמצית

עוצמת הרכות1 מבוססת על טכניקה פיזית של נענוע עדין של הגוף הנקרא "הפעמה" (מלשון פעימת הלב). קצב ההפעמה הוא בקצב קבוע של 120 עד 160 פעימות בדקה, המבוסס על קצב פעימות לבו של עובר. הגוף מזהה (זוכר) מיד את המקצבים המוכרים לו ומשיב לעצמו את יכולת הריפוי הטבעית.

הנענוע החוזר יוצר תנאים החיוניים לריפוי: תחושת ביטחון, הגנה וחמימות, רכות והנאה. תחושות אלה, המלוות את הטיפול כולו, מאפשרות ריפוי פנימי עמוק.

בכוחה של השיטה לרפא בעיות בגוף ובנפש ולשפר את איכות החיים. השיטה מסייעת בפשטות להגיע לאיזון פיזי ונפשי. מאפשרת לכל אדם לממש את מלוא פוטנציאל חייו ולאמץ תפיסה חדשה וכוללנית על עצמו ועל סביבתו.

עוצמת הרכות הוכחה כשיטה יעילה לטיפול במגוון בעיות פיזיות ונפשיות כמו ריפוי בעיות כרוניות ואקוטיות, טיפול במצוקות נפשיות, טיפול במחלות, ניקוי הגוף מרעלים ומחומרים ממכרים, טיפול בבעיות שינה, איזון הורמונלי, התמודדות עם קשיי למידה ועוד. יתרה מכך, השיטה מהווה ארגז מלא של כלים השלובים ופועלים יחד להשגת התפתחות והעצמה אישית, ולריפוי מערכות יחסים במשפחה ובחברה.

שם השיטה


השם בו בחרה טובי בראונינג היה Holistic Pulsing, שם שתורגם לעברית על ידי מפתחת השיטה כ"עוצמת הרכות" (זהו שם רשום בישראל).

מפתחת השיטה


ד"ר טובי בראונינג

ד"ר טובי בראונינג2 (בעלת תואר N.D, D.O), למדה  בלונדון אוסטיאופתיה (רפואת העצמות), קרניופתיה (רפואת הגולגולת), ונטורופתיה. בהמשך דרכה התמחתה בלימודי פסיכותרפיה הכוללים פסיכולוגיית התבנית (גשטאלט), תרפיית הפריימאל (Primal) ותרפיית הפוסטיוראל אינטגריישן (Postural Integration). מחקרה העלה שמערכת העצבים האנושית מגיבה בחיוב ובמהירות לתחושות של הנאה, תחושות אשר לא באו לידי ביטוי בשיטות אחרות. היא החלה לשלב בטיפול טכניקות היוצרות תחושות של רכות והנאה ופיתחה את עקרונות ה-Holistic Pulsing. בשנת 1999 שבה בראונינג לישראל עם משפחתה ובחרה להקים כאן את מרכז "עוצמת הרכות" הבינלאומי.  טובי נפטרה בנסיבות טרגיות בשנת 2016.

היסטוריה


טובי בראונינג, צברה ניסיון מעשי רב בקליניקות שונות ברחבי העולם, והרצתה באירועים וכנסים בינלאומיים. על אף שטובי למדה, לימדה והתמחתה במגוון רחב של גישות טיפוליות, היא חשה שחסר משהו בסיסי בגישה הטיפולית המקובלת, ומחקרה העלה שמערכת העצבים האנושית מגיבה בחיוב ובמהירות לתחושות של הנאה, תחושות אשר לא באו לידי ביטוי בשיטות אחרות.

היא החלה לשלב בטיפול טכניקות היוצרות תחושות של רכות והנאה ופיתחה את עקרונות ה holistic pulsing. הגישה החדשה הוכיחה את עצמה כמסייעת לטיפול בבעיות פיזיות ונפשיות רבות ואפשרה להסתכל על החיים מזווית חדשה ורעננה. בראונינג נדהמה לראות את תוצאותיה של שיטת עוצמת הרכות וריפאה בעזרתה אנשים רבים.

בראונינג הינה ישראלית, אך את השיטה פיתחה בניו זילנד ומאז במשך עשור עד חזרתה לארץ העבירה מאות סדנאות ומטפלים רבים שהכשירה המשיכו לטפל בשיטה ולהעבירה למדינות שונות. השיטה מוכרת בשם holistic pulsing בכל העולם ומלמדים אותה תלמידי תלמידים של ד"ר בראונינג כאשר הם ממוקדים בעיקר בחלק הפיזי של טכניקת ההפעמה ולימוד שטחי של חיבור גוף-נפשי.

מודלים של הגוף והנפש ואופן הטיפול


הנחת העבודה בכל טיפול היא כי למטופל יכולת לעזור ולרפא את עצמו. בתהליך הטיפולי על המטופל לקחת אחריות מלאה על הטיפול שלו. כמו גם להיות מוכן להיעזר במטפל שנותן לו את הכלים ואת התמיכה והעזרה לה הוא זקוק. אחד הדברים אשר מפתיעים לא מעט את המטפלים היא העובדה שלפעמים למרות שהמטופל אינו מוכן לקחת אחריות על דפוסי ההתנהגות שלו נוצר ריפוי. העובדה הזו נשענת על ההפעמה אשר מהווה כלי ריפוי בפני עצמה.

כידוע, מערכות הגוף שלנו מבוססות על נוזלים. הנענוע מזרים את נוזלי הגוף ויוצר תהליך של התנקות, התחדשות והתעוררות. הנענוע המתמשך מניע אל תוך זרם הדם רעלנים שהצטברו בתאים, ובסופו של דבר מוציא אותם מגופנו דרך הכליות (השתן), המעי, הריאות, העור, ואף דרך תאי המוח. כמו כן הנענוע מאפשר לנוזלי הגוף לחלחל לתוך הרקמות ובכך לחדש ולהגמיש את הגוף – ניתן לראות זאת במצבים פיזיים כמו שימון מפרקים כואבים והגמשתם או במצבים נפשיים כמו זיכרונות שעולים בשעת הטיפול על מנת להביא חיבור וריפוי.

אלפי תהליכים של ריפוי מתחוללים במקביל כאשר הנענוע הפיזי הוא רך ועדין ופועל ישירות על רקמת החיבור (tissue culture) של הגוף אשר משפיעה על כל איבר ואיבר בגוף ועל התפקוד שלהם יחד.

השיטה אינה מבוססת על מגע פיזי בלבד,  אלא מושתתת גם על טכניקה של תקשורת בין אישית ייחודית. השיחה הטיפולית מתקיימת גם לפני ההפעמה וגם תוך כדי פעולת ההפעמה, כל מה שעולה בזמן הנענוע 'מתגייס' לטובת המטופל ומביא לריפוי עמוק.

הטיפול כולל שלושה חלקים: שיחה טיפולית, הפעמה בשילוב תקשורת טיפולית ייחודית וסגירת טיפול בה מקבל המטופל כלים להמשך תרגול התהליך בבית.

השיחה הטיפולית

מתבצעת בטכניקות קשב ייחודיות לשיטה, חלק מהן ניתן למצוא בספר "שיעורים חיים", עמוד 62. מטרתה לחשוף את הסוגיה הנפשית הכרוכה במצב הפיזי/נפשי או במחלה/דחק/טראומה אתה הגיע המטופל לטיפול.

ההפעמה הטיפולית

ההפעמה מתבצעת על מיטת טיפול, בלבוש מלא. בחלק זה של הטיפול השיטה נשענת על התובנה שמערכת העצבים שלנו מגיבה בחיוב לפעולות נעימות, הרבה יותר מאשר לכאב. השמחה – שברוב המקרים נוטים לשכוח את חשיבותה בתהליכי הריפוי – מהווה מרכיב מהותי ובולט בשיטת הטיפול של עוצמת הרכות. הקלילות והרכות הן שחודרות פנימה וממיסות חסימות ומשקעים ברבדים עמוקים של הקשר בין גוף לנפש.

כאן חייב המטפל המקצועי לחבר בין הסוגיה שהועלתה בשיחה המקדימה ולאפשר לגוף המטופל לדלות מתוכו את התשובות הקשורות לאותה סוגיה. המרכיב של המגע העדין והנענוע חודר ברמה העמוקה ביותר לכל קשר ביו-כימי הנמצא בתאי הגוף ומתיר את הקשרים והחסימות הללו ומביא מזור גם לטווח המידי וגם לטווח הארוך.

למטפל המקצועי ידע רחב המאפשר לזהות נקודות פרימה בגוף נפש ולאפשר למטופל להפתיע את עצמו בתשובות העולות ממקומות שאינו מודע אליהם. כמו גם להנחות את המטופל להגיע לנשמתו בעזרת נשימה, קולות, זיהוי התינוק הפנימי ועוד טכניקות תקשורת מגונות. ההנחה היא כי פתרון הבעיה ע"י תובנות שכליות או רגשיות בלבד הינו חלקי.

סגירת הטיפול

נתינת כלי לתרגול בסוף הטיפול – כדי לבסס את השינוי שנוצר ולחזק את הריפוי לטווח ארוך על המטפל להציע תרגול שמתאים להבנות שנוצרו הן בתהליך השיחה והן בתהליך על המיטה. המטרה היא לאפשר למטופל לקבל כלים להבראה שלו בכוחות עצמו ללא תלות במטפל.

במה עוצמת הרכות מטפלת?


 

טיפול בלחץ והשפעותיו המזיקות

לחץ הינו גורם מספר אחת למצבי חולי ומוות. לחץ גורם לבעיות שינה, תסמונת העייפות הכרונית, פיברומיאלגיה, עצירות ובעיות בנשימה. הוא גם משפיע על מחלות כמו סוכרת ויתר לחץ דם. מקורו של הלחץ הוא בגורמים שונים כמו טראומה, עומס בעבודה, כעסים, משבר במשפחה או בזוגיות. הנקודות שבהן מצטבר הלחץ בגוף שונות מאדם לאדם. במהלך הטיפול מברר המטפל היכן נמצאות נקודות הלחץ של המטופל כאשר השיח הטיפולי רגשי עולה מתוך המקום הכואב. לאחריו תהליך הריפוי ממשיך על מיטת הטיפול כאשר המטפל מתאים את סוגי ההפעמות לצרכי המטופל. מערכת העצבים מגיבה בקלות למגע ולהפעמות ועל כן לנענוע יש השפעה מרגיעה. ניתן להבין היטב את השפעת הנענוע על הגוף אם נזכרים בתגובתו של תינוק בוכה לנענוע. זהו כלי יעיל להרגעה. רגיעתו של הגוף מאפשרת למטופל לקבל ולהפנים תחושות חדשות ולהשתחרר מדפוסים היוצרים את מצבי הלחץ מלכתחילה. המטופל יוצא מהטיפול כאשר הוא לומד כיצד לא לצבור לחץ ברמה הנפשית והפיזית.

הקלה על בעיות רפואיות

 • בעיות שלד ושרירים: בעיות שִדרה וצוואר, תנועה, גמישות ויציבה, שחיקת סחוסים, בעיות פרקים ומפרקים, כאבי ראש, כאבים וטראומות אחרי תאונות וכאבים כלליים בגוף. הטיפול הוא טיפול תומך, הוא מקל על התסמינים ומזרז את ההחלמה במקרים של שברים, נקעים ודלקות פרקים ואף עוזר להתמודד עם תופעות לוואי של טיפולים תרופתיים. כיצד? בתוך תאי הגוף ישנו נוזל המכיל משקעים שונים. תנועת הגוף מניעה את התאים והם נושאים את הנוזל להזין אזורים מיובשים בגוף ולפזר רעלים שהצטברו בו.
 • הורדת נפיחויות: ורידים ובצקות. כיצד? נענוע הגוף מזרים את נוזלי הגוף הנעים בתוכו וזורמים טוב יותר בכלי הדם, במערכת העיכול ובחוט השדרה. במקומות שבהם יש עודף נוזלים – הנוזל מתפזר ומתפשט והנפיחות יורדת. הנוזל המתפשט בגוף אף מחליק את הסחוסים ותורם להפחת השחיקה שלהם. בגוף נוצרת תחושה של גמישות וזרימה.
 • חוסר איזון הורמונלי: בנערים ונערות בגיל ההתבגרות, בתקופת הריון ולאחר לידה וכן בגיל המעבר בנשים. כיצד? הנענוע מביא את הגוף לאיזון. האיזון הוא ברמות שונות ובכללן אף איזון הורמונלי. כך למשל, נשים שעוברות את הטיפול סובלות פחות מתופעות לוואי של גיל הבלות.

דיכאון וחרדות, הפרעות אכילה וגמילה מהתמכרויות (עישון, השמנה, קניות…).

כיצד? בזמן הנענוע הביוכימיה של הגוף משתנה ועוזרת להוציא רעלנים ששקעו בתאים. במהלך הטיפול אנו מבררים מהו מקור הבעיה בגוף ובנפש, מסייעים לאדם למצוא את דפוסי ההתנהגות היוצרים את הבעיה, ועוזרים לו להשתחרר מהדפוסים הללו.

קשיי למידה והפרעות קשב וריכוז

כיצד? הורים אשר לומדים להשתמש בהפעמה, יכולים לסייע לילדים עם קשיי למידה והפרעות קשב וריכוז. ההפעמה מאפשרת להחזיר את הרוגע לשיח ולתקשורת בבית ולהאריך את משך זמן הריכוז של הילד בכיתה ובבית.

רפואה מונעת

לא חייבים לחכות למשברים, לכאבים או למחלות. ההפעמה של עוצמת הרכות היא כלי למניעת מחלות ולשמירה על בריאות טובה. ההפעמה תורמת לחיזוק המערכת החיסונית של הגוף ומחזק את יכולת העמידה שלו בפני דלקות ומחלות עונתיות.

מערכות יחסים

בחיי היומיום אנו לוקחים חלק במספר ניכר של מערכות יחסים: במשפחה, בזוגיות, בעבודה ובמסגרות שונות. לעתים, חלק ממערכות היחסים הללו גורמות לנו לסבל, קנאה, השוואה, פגיעות, האשמה, קושי עם סמכות, שנאה, אהבה, פחד, כעס ועוד. עוצמת הרכות נותנת כלים להתמודדות עם הקשיים הללו.

כיצד? בעת הטיפול מתייחס המטפל לדפוסי ההתנהגות של המטופל וכן לחקר הסבל שמקורו בחוויות של העבר. הטיפול מאפשר לשחרר את המשקעים והאמונות מהעבר וליצור חוויה מתקנת. כך למשל, אם המטופל נוטה לקנא/ להאשים/ לכעוס, מסייע לו המטפל לרכוש הרגלים חדשים. המטופל חווה את התחושות החדשות בעת הטיפול, הגוף לומד להפנים אותן ושואף לחוות אותן גם בחיי היומיום. כשאנחנו משקמים את מערכת היחסים שלנו עם עצמנו ועם גופנו, זה בהכרח משתקף בכל מערכות היחסים סביבנו.

כלי לשימוש ביתי

כלי ההפעמה בעוצמת הרכות הינו כלי שניתן להשתמש בו גם באופן לא מקצועי לטובת שימוש ביתי, למשל:

 • לאפשר ריפוי לאדם שמנענע את הזולת. תנועת הנענוע מרפאת הן את המפעים והן את המופעם.
 • לריפוי האנשים בסביבתנו כעזרה ראשונה. (לנמצאים בלחץ, לילדים, לקשישים…)
 • לשיפור מערכות היחסים בבית. הנענוע הוא כלי תקשורת לא מילולי העוקף ויכוחים קונפליקטים והתנגשויות ומגיע ישר ללב.

ניסיון בפועל:

טיפול בלחץ נפשי (משברים, טראומה, דיכאון, חרדה, בעיות שינה), כאבי שלד ושרירים (גב, צוואר, ראש, רגליים, פרקים ועוד.), סוכרת 2, אסטמה, פיברומיאלגיה, עצירות, בעיות הורמונליות, קשב וריכוז, סרטן, הפרעות אכילה, התמכרויות.

הדרכה


הלימודים בעוצמת הרכות פתוחים בפני כל אדם ללא צורך בתואר מוקדם או בקורסים מקדימים מתחומים אחרים. תהליך הלימוד להכשרת מטפלים מאפשר לכל אדם המעוניין לעבור תהליך של גילוי עצמי להיות חלק מהלימודים הללו. הכלים הנלמדים יכולים לשרת גם אנשים שאינם מעוניינים להיות מטפלים. יחד עם זאת מי שעומד בכל המחויבויות ועובר את המבחנים התיאורטיים והמעשיים מקבל תעודה של מטפל בעוצמת הרכות.

ניתן לקבל אחרי שנתיים תעודת מטפל מתחיל וזאת במטרה לאפשר לתלמיד להתחיל להתפרנס, ובמקביל להמשיך במסגרת הלימודים לטובת תעודת מטפל מוסמך.

הלימודים והכללים נקבעו ע"י מפתחת השיטה והם כוללים שלוש שנות לימוד למטפל מוסמך. הלימודים מתקיימים פעם בשבוע במשך 12 חודשים בשנה, למעט חגים. הלימודים כוללים גם מפגשים חודשיים של שעה וחצי עם מטפל אישי, קורסי חובה של עוצמת הרכות בנוסף לטובת העמקת התהליך האישי, 40 שעות התנסות מעשית שמהווים תרומה לקהילה.

ביסוס מדעי


נעשו מספר פעילויות חקר שלא הגיעו לכדי מחקר מדעי שלם, בלנינגרד, רוסיה, תוצאות המחקר פורסמו בעיתונים "עולם הרפואה" (ספטמבר-אוקטובר 1998, ס. פטרסבורג) ו"תודעה ומציאות פיזית" (1999, מס' 4-5, מוסקבה). במחקר זה נבדקה השפעת הטיפול על המוח, תופעת ה"ריסטרט"6 . בבי"ח וולפסון בחולון נמדדה השפעת הטיפול על חולי סוכרת בראשון ד"ר חוליו וינשטיין, ונמצאה ירידה בהמוגלובין המסוכרר, מאמר בנושא זה פורסם במאי 2004 בעיתון של האגודה לחולי סוכרת. כעת מתקיים מחקר באוניברסיטת בן גוריון בבאר-שבע ובו נבדקת השפעת הטיפול על חולי סרטן.

קריאה נוספת


הדרכה והכשרה:

קישורים חיצוניים


כתבות

הערות שוליים


 

 1. עוצמת הרכות []
 2. טובי בראונינג []
 3. עוצמת הרכות ריפוי הגוף – נפש ומערכות יחסים במשפחה ובחברה []
 4. איך הפכה האישה לגבר – על הפחד מהשומן, הפחד מהנשי והתמוטטות החברה []
 5. שיעורים חיים []
 6. איפוס מחזורי []